Մեթյու Բրայզա. «Միջնորդների նոր առաջարկության մեջ հաշվի են առնվել ազգերի ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները»
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզան մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը՝ նշելով, թե այդ հարցով ներկայումս ինչ աշխատանքներ են կատարվում։
–Տարիներ են պահանջվել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման շուրջ բանակցությունները հասնեն այսօրվա փուլին,–ասել է ամերիկացի դեսպանը։
–Վերջին տարիների ընթացքում նախագահները, ԱԳՆ ղեկավարները և միջնորդները փորձել են երկու կողմերի համար արդարացի առաջարկություններ նախապատրաստել։ Այդ առաջարկություններում ԼՂ հիմնահարցի լուծման վերաբերյալ ուշադրության են արժանացել ազգերի ինքնորոշումն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Ես զրուցել եմ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեի հետ, ով նշել է, որ բանակցություններում առաջընթաց կա։ Իմ կողմից ես կանեմ ամեն ինչ, որ այդ կարևոր հարցերի շուրջ նախագահները համաձայնության գան,–ընդգծել է Բրայզան։

В новых предложениях посредников учтены принципы территориальной целостности и самоопределения народов – Мэтью Брайза
Посол США в Азербайджане Мэтью Брайза прокомментировал состояние переговорного процесса по урегулированию Карабахского конфликта и высказался о том, какая на сегодняшний день проводится работа по данному вопросу, сообщают азербайджанские СМИ
«Понадобились годы, чтобы вывести переговоры по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта на нынешний этап», - заявил посол.
«За последние годы президенты, главы МИД и посредники старались подготовить справедливые предложения для обеих сторон. В этих предложениях по разрешению Карабахского конфликта были приняты во внимание территориальная целостность и самоопределение народов. Я общался с американским сопредседателем МГ ОБСЕ Робертом Брадтке, который отметил, что есть прогресс в переговорах. Я со своей стороны буду делать все, чтобы президенты пришли к согласию по этим важным вопросам», - резюмировал Мэтью Брайза.