Վաղը Բրյուսելում կկայանա «Արևելյան գործընկերության», Եվրամիության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ նիստը
Բրյուսելում վաղը կկայանա նիստ՝ «Արևելյան գործընկերության», Եվրամիության և Եվրոպայի խորհրդի մասնակցությամբ։ Սա «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում երկու եվրոպական կառույցների առաջին հանդիպումն է։
Հիշեցնենք, որ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի համար նախատեսված 4 մլն եվրոյի հատկացման մասին փաստաթուղթը ստորագրվել է անցած տարվա դեկտեմբերին Ստրասբուրգում՝ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյուրբերն Յագլանդի և Եվրամիության եվրոպական հարևանության ու եվրոպական զարգացման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի միջև։
Այս գումարը Եվրահանձնաժողովը հատկացրել է 30 ամիս ժամկետով և օգտագործվելու է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններում ընտրական իրավունքի ու դատական համակարգրի զարգացման, կոռուպցիայի ու կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վերաբերյալ ծրագրեր կյանքի կոչելու համար։

Завтра в Брюсселе пройдет совместное заседание с участием стран «Восточного партнерства», Евросоюза и Совета Европы
Завтра в Брюсселе пройдет совместное заседание с участием стран «Восточного партнерства», Евросоюза и Совета Европы. Это будет первая встреча двух европейских структур в рамках программы «Восточное партнерство».
Документ, предусматривающий выделение 4 млн евро на программу «Восточное партнерство», был подписан в декабре прошлого года в Страсбурге генеральным секретарем СЕ Турбьёрном Ягландом и комиссаром ЕС по расширению и европейскому соседству Штефаном Фюле.
Эта сумма, выделенная со стороны Еврокомиссии на срок 30 месяцев, предусмотрена для претворения в жизнь многосторонних проектов в странах-членах СЕ по вопросам избирательных норм, развития судебных систем, борьбы с коррупцией и киберпреступностью.