Վաղը՝ մինչ 17.00-ն, Կապանի շահեկան դիրքերը հանձնվում են թշնամուն. քաղաքապետ
Վաղը՝ մինչև 17.00-ն, Կապանի շահեկան դիրքերը հանձնվում են թշնամուն, տեղեկատվությունն Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը:
«Լուրը ճիշտ է: Դա մեզ համար ցավալի հրահանգ էր: Մեր շահեկան դիրքները, որոնք զբաղեցրել էինք մինչև նոյեմբերի 9-ը՝ ապահովելով Կապանի համար անվտանգության գոտի, այսօր առավոտ արդեն հրահագնվել է, որ վաղը մինչև 17.00-ն պետք է լքենք, հետ նահանջենք ընդհանուր սահմանագծով»,-հայտնեց քաղաքապետը:
Հարցին՝ դա նախատեսվո՞ւմ էր ստորագրված եռակողմ հայտարարությունով, Փարսյանը պատասխանեց, որ դրանում որևէ խոսք Զանգելանի կամ Կուբաթլուի շրջանների վերաբերյալ չի տեսել:
«Մեր հարակից շրջանը Զանգելանի շրջանն է, Գորիսի հարակից շրջանը Կուբաթլուի շրջանն է: Այդ համաձայնագրի մեջ Կուբաթլուի և Զանգելանի շրջանների վրաբերյալ որև է բան չկա»:
Կապանի քաղաքապետը նաև ընդգծեց՝ բազմիցս ասել է, որ առանց իրենց՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինքնուրույն որոշումներ չկայացնեն.
«Չարեցին: Ես սրանից էի վախենում, դրա համար էի էդքան բարձրաձայնում անվտանգության հրացը»:
Նա նշեց, որ Կապանում այս պահին լարված իրավիճակ է՝ քաղաքացիներն ակցիա են իրականացնում, և ավելացրեց՝ կարող ենք համարել, որ ինքն արդեն միացել է ցուցարարներին:

Завтра до 17:00 выгодные позиции Капана будут сданы врагу – мэр города
Завтра до 17:00 выгодные позиции Капана будут сданы врагу. Эту информацию подтвердил в беседе с корреспондентом «Aysor.am» мэр города Капан Геворк Парсян.
«Да информация верная. Для нас это печальное указание. Завтра до 17:00 мы должны покинуть все выгодные позиции, которые мы занимали до 9 ноября, обеспечивая зону безопасности для Капана. Должны отступить по общей границе», – сообщил мэр.
На вопрос, предусматривалось ли это подписанным трехсторонним заявлением, Геворк Парсян ответил, что не видел в договоре ни слова о Кубатлинском или Зангеланском районах.
«Сопредельный с нами район – Зангелан, а с городом Горис – Кубатлинский район. В этом договоре нет ни слова о Кубатлинском и Зангеланском районах», – отметил он.
Мэр города Капан подчеркнул, что неоднократно говорил о том, чтобы без них, органов местного самоуправления самостоятельные решения не принимались: «Не сделали. Я боялся этого, поэтому и говорил столько о вопросе безопасности».
Он отметил, в Капане сейчас напряженная ситуация, граждане проводят акцию протеста, добавив, что можем считать, что он уже присоединился к народу.