Ա. Դովլաթյան. « Արտահերթ, բնականաբար, պե՛տք է լինի»
Հայաստանի կանաչների սոցիալ–էկոլոգիական կուսակցության նախագահ, ՀԱԿ անդամ Արմենակ Դովլաթյանը «7օր»–ի հետ զրույցում պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է լինելու ՀԱԿ–ի մայիսի 31–ի հանրահավաքին՝ ասել է, որ երկխոսություն կլինի, թե ոչ՝ կախված է իշխանություններից։
–Արդյոք նրանք կփորձե՞ն վերադառնալ իրավական դաշտ, թեկուզ մի փոքր՝ ազատ արձակելով քաղբանտարկյալներին, թե՞ կշարունակեն իրենց ոչ  սահմանադրական գործունեությունը։ Թե ինչ կլինի կանխավ, որևէ բան չեմ կարող ասել. օրերը կմոտենան, կերևա,–նշել է նա։
Պատասխանելով հարցին, թե այսուհետև ո՞րն է լինելու  ՀԱԿ–ում նրա  անելիքն, ու ի՞նչ նպատակ է հետապնդվելու, երբ ՀԱԿ–ը, ինչպես նաև անձամբ ինքն արտահերթ ընտրությունների նպատակ էին դրել, սակայն մոտենում է հերթական ընտրությունների ժամանակն, ու ակնհայտ է դառնում, որ արտահերթ չի լինի, Արմենակ Դովլաթյանը  պատասխանել է՝ ո՞վ է ասում, որ չեն լինելու  արտահերթ ընտրություններ։
Առնվազն մեկ տարի կա դեռ։ Մեկ տարին բավական երկար ժամանակ է խորհրդարանականի համար, իսկ նախագահականին, բնականաբար, երկու  տարի կա։ Հիմա այսպես շտապում են, ասում են, որ ժամանակը մոտեցել է, բայց այդպես չէ, չի  մոտեցել. դեռ ժամանակ շատ կա, իսկ արտահերթ, բնականաբար, պե՛տք է լինի։ Այս երկիրն, ի վերջո, պե՛տք է դառնա  իրավական, և նորմալ ընտրական պրոցեսն ինչ–որ  տեղ երկիրը կբերի ստաբիլ որոշակի վիճակի։ Ես ոչ միայն հույս ունեմ, որ արտահերթ ընտրություններ  կլինեն, այլև ամեն ինչ պետք է անեմ, որ  այդպես լինի,–ասել է նա։

Внеочередные выборы должны состояться – Арменак Довлатян
Состоится ли диалог между АНК и властями или нет, зависит от властей. Об этом заявил председатель Социально-экологической партии Армении, член АНК Арменак Довлатян, говоря о намеченном на 31 мая митинге АНК.
«Попытаются ли власти сделать шаги, чтобы хотя бы немного вернуться на правовую плоскость, освободив политзаключенных, или продолжат противоречащую Конституции деятельность – покажет время. Заранее ничего не могу сказать», - отметил представитель АНК.
В ответ на вопрос о том, какова будет его роль в АНК и какие цели будут преследоваться, если учитывать, что и АНК, и он лично поставили перед собой цель провести внеочередные выборы, однако скоро очередные выборы, и становится очевидно, что внеочередных выборов не будет, Арменак Довлатян отметил, что внеочередные выборы состоятся.
«Как минимум еще год впереди, и это довольно длительное время для парламентских выборов, а до президентских, естественно, остается  два года. Сейчас некоторые спешат с заявлениями, что, мол, наступило время. Но это не так: у нас есть еще много времени. Что касается внеочередных выборов, то они, естественно, должны состояться. Эта страна, в конце концов, должна стать правовой, а нормальный избирательный процесс в какой-то мере  приведет страну к стабильному состоянию. Я не только надеюсь, что внеочередные выборы состоятся, но и должен сделать всë для этого», - заявил Довлатян.