Հայաստանում Իրանի նախկին դեսպան. «Իրանը չի հանդուրժի ՆԱՏՕ–ի ուժերի տեղակայմանն իր սահմանի մոտ»
Հայաստանում Իրանի  նախկին դեսպան Մոհամմեդ Ֆարհատ Կոլեյնին Թեհրանի համալսարանում մասնակցել է ղարաբաղյան հակամարտությանը նվիրված համաժողովին։
Ինչպես հաղորդում են իրանական լրատվամիջոցները, նա հայտարարել է, որ Իրանն իր ամենակարևոր խնդիրը համարում է արդարացի պայմաններում ղարաբաղյան  հակամարտության կարգավորման հարցը։
Նրա խոսքերով՝ պատերազմը հակամարտող կողմերին առաջընթաց չի բերի և  տարածաշրջանում անհանդուրժողականության պատճառ կդառնա։
–Բացի այդ, Ադրբեջանը մտադիր է ՆԱՏՕ–ի հաջորդ գագաթաժողովի  ժամանակ բարձրացնել  Լեռնային  Ղարաբաղի  խնդիրը։ Սա կարող է պատճառ դառնալ, որ տարածաշրջան մտնեն ՆԱՏՕ–ի ուժերը։ Սակայն Իրանը չի հանդուրժի ՆԱՏՕ–ի ուժերի տեղակայմանն իր սահմանի  մոտ։ Բայց Հայաստանը պետք է նաև ճկուն քաղաքականություն ցուցաբերի, որպեսզի առիթ չտա տարածաշրջանում երրորդ ուժի տեղակայմանը,–կարծում է Հայաստանում Իրանի նախկին դեսպանը։
Ըստ Մոհամմեդ Ֆարհատ Կոլեյնի՝ Հայաստանը հակամարտության մեջ է Ադրբեջանի և  Թուրքիայի հետ։
–Իրանը  Հայաստանի  համար կարևոր գործընկեր է։ Բացի այդ, Հայաստանն Իրանի  միակ  քրիստոնյա հարևանն է,–ասել  է Կոլեյնին։

Иран не допустит дислокации сил НАТО у своей границы – бывший посол Ирана в Армении
Экс-посол Ирана в Армении Мохаммад Фархад Колейни принял участие в конференции по Карабахскому конфликту в университете Тегерана.
Как передает азербайджанский портал со ссылкой на иранские СМИ, экс-посол заявил о том, что Иран считает самым важным для себя урегулирование данного  конфликта в справедливых условиях.
По его словам, война не принесет прогресса конфликтующим сторонам и станет причиной нетерпимости в регионе.
Кроме того, как заявил экс-посол, Азербайджан намерен поднять этот вопрос на следующем саммите НАТО. Это может стать причиной ввода в регион сил НАТО, считает  Мохаммад Фархад Колейни.
Однако, по его словам, Иран не допустит дислокации сил НАТО у своей границы. Но и Армении следует вести гибкую политику, чтобы не давать повода присутствию третьей силы в регионе, считает Мохаммад Фархад Колейни.
«Армения находится в конфликте с Азербайджаном, с Турцией у нее также разногласия с точки зрения истории, с Грузией также нет положительного баланса. А Иран – важный партнер для Армении. Кроме того, Армения – единственный христианский сосед Ирана», - сказал Колейни.