Լևոն Հովսեփյան. «Հայ–թուրքական հարաբերություններում էական տեղաշարժեր չի կարելի սպասել»
Թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանն այսօրվա ասուլիսում լրագրողներին ասել է, որ հետևելով Թուրքիայի ռազմականացման ու ռազմարդյունաբերության օրինակին՝ Ադրբեջանը նույնպես փորձում է զարկ տալ այդ ճյուղին, որին նվիրված է տարբեր պետությունների հետ սպառազինության համատեղ արտադրությունը։
Թուրքագետի կարծիքով Ադրբեջանի սանձարձակություններն ու ռազմատենչությունը խրախուսվում և աջակցություն են ստանում Թուրքիայի կողմից.
«Թուրքիային իր թիկունքում ունենալով՝ Ադրբեջանն իրեն ավելի վստահ է զգում»։
Բանախոսը նկատել է, որ եթե նախկինում Թուրքիան ռազմատեխնիկական մասով կախված էր արևմտյան երկրներից, հատկապես Միացյալ Նահանգներից ու Իսրայելից, ապա այժմ նա փորձում է ավելի ընդլայնել համագործակցության այդ շրջանակը, ինչպես, օրինակ, ռուս–թուրքական ռազմական ոլորտի համագործակցությունն է։
Թուրքիայի համար Ռուսաստանը դիտվում է որպես այլընտրանք Արևմուտքին, ու այս առումով Թուրքիան փորձում է անկախություն ձեռք բերել,–ասել է Լ. Հովսեփյանը։
Անդրադառնալով Թուրքիայի ներքին քաղաքական զարգացումներին՝ նա նշել է, որ Թուրքիայի քաղաքական օրակարգը ներկայումս կազմում են խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց կհաջորդեն ներքաղաքական զարգացումներ, սպասվում են սահմանադրական փոփոխություններ, ինչպես նաև 2012թ. նախագահական ընտրությունները։ Այդ պատճառով թուրքագետը չի կարծում, որ հայ–թուրքական հարաբերություններում որևէ քայլերի ականատես կլինենք, ու ավելացրել է, որ առաջիկա ժամանակահատվածում էական փոփոխություններ չեն սպասվում։

Существенных подвижек в армяно-турецких отношениях не будет – Левон Овсепян
На сегодняшней встрече с журналистами тюрколог Левон Овсепян заявил, что, следуя примеру Турции, увеличивающей вооружение и развивающей военную промышленность, Азербайджан также пытается дать толчок к развитию этой отрасли, на что нацелено совместное с различными государствами производство вооружения.
По мнению тюрколога, необузданный и воинственный характер действий Азербайджана встречает поощрение и поддержку с турецкой стороны.
«Имея за спиной поддержку Турции, Азербайджан чувствует себя более уверенно», - заметил тюрколог.
Как отметил тюрколог, если раньше Турция в военно-техническом плане зависела от западных стран, особенно от США и Израиля, то сейчас она пытается еще более расширить рамки сотрудничества. Примером к сказанному, по словам Овсепяна, является российско-турецкое сотрудничество  в военной сфере.
«Россия для Турции рассматривается как альтернатива Западу, и в этом отношении, Турция пытается обрести независимость», - отметил Левон Овсепян.
Коснувшись внутриполитического развития событий в Турции, тюрколог заявил, что политическая повестка Турции сегодня представлена предстоящими парламентскими выборами. После этого  начнутся внутриполитические развития событий, ожидаются конституционные изменения, а также президентские выборы в 2012 году. По этой причине, тюрколог считает, что в ближайшем будущем существенных подвижек в армяно-турецких отношениях не будет.