Ռուսաստանը ստուգում է Ադրբեջանի հետ իր սահմանի վիճակը
«Ռոսգրանիցի» Հարավային տարածաշրջանային վարչության բարձրաստիճան պաշտոնյաները ստուգում են անցակետերի վիճակը ռուս–ադրբեջանական սահմանին։
Այսօր՝ մայիսի 17–ին, Ռուսաստանի  դաշնության Դաշնային գործակալության փոխնախագահ Բորիս Խայտովիչն ու «Ռոսգրանիցի» Հարավային տարածաշրջանային վարչության ղեկավար Վլադիմիր Կուզնեցովը Դաղստանի Դերբենտի և Մաղարամքենդի շրջաններում զննման նպատակով այց են իրականացնում։
Այցի  շրջանակներում բարձրաստիճան տեսուչները ստուգում են Ռուսաստանի  և Ադրբեջանի  պետական սահմանների տեխնիկական  վիճակն ու 4 անցակետերի անցագրային հնարավորությունը։
Մայիսի 5–ին ՌԴ  նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Ռուսաստանի  Դաշնության և Ադրբեջանի  Հանրապետության միջև 2010թ. սեպտեմբերի 3–ին Բաքվում ստորագրված պետական սահմանի  մասին պայամանգիրը  մտցրել է Պետդումա վավերացման։

Россия проверяет состояние границы с Азербайджаном
Высокопоставленные чиновники «Росграницы» проверяют состояние пунктов пропуска на российско-азербайджанской границе, сообщает азербайджанский портал.
Сегодня, 17 мая, заместитель руководителя Федерального агентства по обустройству государственной границы Российской Федерации Борис Хайтович и руководитель Южного территориального управления «Росграницы» Владимир Кузнецов проводят инспекционный визит по Дербентскому и Магарамкентскому районам Дагестана.
В рамках поездки высокопоставленные инспекторы проверяют техническое состояние и пропускную способность четырех пропускных пунктов на государственной границе России и Азербайджана.
Отметим, что 5 мая президент России Дмитрий Медведев внес в Госдуму на ратификацию договор между Россией  и Азербайджаном о государственной границе, подписанный в Баку 3 сентября 2010г.