ՆԱՏՕ–ի օդուժը երեկ Լիբիայում ոչնչացրել է երեք հրամանատարավերահսկողական հանգույցներ
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ ՆԱՏՕ–ի ինքնաթիռները, որոնք Լիբիայում մասնակցում են «Միացյալ պաշտպան» գործողությանը, չորեքշաբթի կատարել են 159 թռիչք, որոնցից 53–ը՝ ռազմական։ Մասնավորապես ոչնչացվել են Զուվարի շրջանում գտնվող երեք հրամանատարավերահսկողական հանգույց, ինչպես նաև երկու տանկ ու զինամթերքի պահեստ։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն փոխանցում է, որ ընդհանուր առմամբ մարտի 31–ից, երբ ՆԱՏՕ–ն ստանձնեց Լիբիայի ռազմական գործողության հրամանատարությունը, իրականացվել է 7 262 թռիչք, որոնցից 2 808–ը՝ ռազմական։
Լիբիային զենք տրամադրելու արգելքի վերահսկողության համար չորեքշաբթի Միջերկրական ծով է մտել ՆԱՏՕ–ի 21 նավ։ Գործողության սկզբից ի վեր դաշինքի զինվորականները ստուգման նպատակով կանգնեցրել են 968 նավ։

Авиация НАТО за сутки уничтожила в Ливии 3 командно-контрольных узла
Самолеты стран НАТО, участвующие в операции «Объединенный защитник» в Ливии, в среду совершили 159 вылетов, в том числе 53 боевых, уничтожив, в частности, три командно-контрольных узла в окрестностях Зувары, недалеко от Триполи, а также два танка и хранилище боеприпасов, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на пресс-службу альянса.
Всего с 31 марта, когда операция перешла под командование НАТО, в рамках обеспечения бесполетной зоны над Ливией было осуществлено 7 тысяч 262 вылета, из них 2808 - боевых.
Для контроля за выполнением эмбарго на поставки оружия в Ливию патрулирование в центральном Средиземноморье в среду вел 21 корабль НАТО. С момента начала операции военнослужащие альянса остановили для проверки 968 судов, в том числе 14 - в среду. Высадка на борт морского транспорта в ходе проведения операции проводилась 43 раза, 5 раз по настоянию военных капитаны изменяли курс следования судов.