Հովհաննես Սահակյան. «Ես չեմ ուզում ասել, որ այսօր կա այդ երկխոսությունը»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ՀԱԿ–իշխանություն  երկխոսությանը՝ ՀՀԿ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանն ասել է, թե եթե ընդդիմության ձևակերպած խնդիրները  համընկնում են իշխանությունների գործողությունների հետ, դա չի նշանակում, թե  ինչ-որ պայմանավորվածություն կա։
–ՀԱԿ–ՀՀԿ ենթադրյալ կամ թվացյալ երկխոսությունը մի փոքր վերլուծենք: Եթե լինի առողջ երկխոսություն, ես վատ բան չեմ տեսնում: Ես չեմ ուզում ասել, որ այսօր կա այդ երկխոսությունը: Կա ընդհանուր քաղաքական դաշտ, որտեղ արտախորհրդարանական ուժերը ձևակերպել են իրենց մտքերը, խոհերը, կա իշխանություն, որ կատարում է խնդիրները,–ասել է նա:
Հարցին, թե հավանակա՞ն է այն թեզը, որ  ՀԱԿ–ն ու իշխանությունը կարող են դաշինք կազմել, Հովհաննես Սահակյանը պատասխանել է, թե ցանկացած քաղաքական գործիչ կարող է քնից արթնանալ ու  ինչ–որ թեզ արտաբերել, որը,  սակայն, պարզաբանել, մեկնաբանել կամ քններակելը պարատադիր չէ։
–Ընդհանուր առմամբ, երբ փորձում են խոսել ներքաղաքական կյանքի մասին, սկսում են տարբեր կողմից տարբեր բանաձևեր առաջ քաշել՝ երրորդ ուժի  ձևավորում, միասնական ցուցակ, կոալիցիայի  փլուզում:  Մինչդեռ  ասեմ, որ իշխանական թևի ներքաղաքական դաշտում այսօր բնական հունով է ամեն ինչ ընթանում: Իշխանությունը նաև՝ որպես կառավարող,  իրականացնում է իր առաջ դրված խնդիրները: Որևէ արտառոց բան չկա: Նույնիսկ արտառոց բան չկա, երբ ասում են, որ երրորդ ուժ, չորրորդ ուժ է ձևավորվում,–ասել է նա։
Հովհաննես Սահակյանը նշել է, թե չի հասկանում, թե որոշ անահտաներ և ուժեր ինչո՞ւ են մտահոգված և ուրախ չեն, որ  երկրը լարված վիճակից դուրս է եկել։
–Ինչի՞ են խառնվում կամ ինչի՞ են մտահոգ: Խառնակ է, իհարկե, ներկա շրջանը: Դա այն ուժերի մեջ է, որոնց նպատակը միայն իշխանափոխությունն է,–ասել է նա:

Ованнес Саакян:«Не хочу сказать, что сегодня этот диалог ведется»
Говоря на встрече с журналистами о диалоге между властями и АНК, депутат парламентской фракции РПА Ованнес Саакян заявил, что если сформулированные оппозицией вопросы совпадают с действиями властей,  то это не означает, что между ними есть какая-то договоренность.
«Давайте проанализируем кажущийся и предполагаемый диалог между АНК и властями. Если бы был здоровый диалог, то я не вижу в этом ничего плохого. Не хочу сказать, что сегодня этот диалог ведется. Есть общая политическая арена, в которой внепарламентские силы  сформулировали свою точку зрения, и есть власти, которые выполняют задачи», - отметил он.
На вопрос о том, насколько вероятен тезис о том, что АНК и власти могут создать альянс, Саакян ответил, что любой политический деятель может в один из дней произнести какой-то тезис, который, однако, не обязательно пояснять, комментировать или обсуждать».
«В общей сложности, когда пытаются говорить о внутриполитической жизни, начинают выдвигать разные формулы, такие, как формирование третьей силы, единый список, распад коалиции. Между тем отмечу, что во внутриполитической жизни властей всë идет в нормальном русле. Как управляющий орган, власти выполняют поставленные перед ними задачи. Ничего особенного, неординарного нет даже в заявлениях о том, что формируется третья, четвертая сила», - заметил депутат.
Ованнес Саакян добавил, что не понимает, почему некоторые отдельные лица и силы обеспокоены и не радуются тому, что страна вышла из напряженного состояния.
«В чем повод для беспокойства? Конечно, нынешний период запутанный. Но эта запутанность заметна среди тех сил, целью которых является смена власти», - добавил Ованнес Саакян.