Ֆրանսիայի նախագահ. «Համացանցը որոշակի կանոններ պետք է ունենա»
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին «G8» գագաթնաժողովի նախօրեին կայացած՝ «Համացանցը. արագացող աճը» թեմայով երկօրյա համաժողովի բացման իր  խոսքում նշել է, թե սա կապի և տեղեկատվության տեխնոլոգիաների զարգացման ասպարեզում հիմնական խաղացողների համար եզակի հնարավորություն է միասին հավաքվել պետությունների ղեկավարների հետ, և հույս է հայտնել, թե դա կդառնա ամենամյա իրադարձություն։
«Այս ճանապարհով մենք կկարողանանք իմանալ, թե ինչ եք դուք ցանկանում, և դուք կիմանաք, թե մենք ինչ ենք մտածում»,–ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Համաժողովին մասնկացելու համար հրավիրվել է շուրջ 1500 հյուր։ Կարևոր հյուրերի թվում են «Google»–ի գործադիր նախագահ Էրիկ Շմիդտը, «Wikipedia»–ի հիմնադիր Ջիմի Ուելսը, «eBay»–ի նախագահ Ջոն Դոնահոն և «Facebook»–ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը։
Սարկոզին նշել է, որ համացանցը հեղափոխություն էր, որը փոխել է ժամանակի, աշխարհի և պատմության վերաբերյալ մարդկանց ընկալումը՝ ավելացնելով, թե այն չի ճանաչում ոչ դրոշ, ոչ կարգախոս։
«Պետք է համոզված լինենք, որ այն աշխարհը, որի համար դուք պատասխանատու եք, օրենքներից և բարոյականությունից դուրս չէ»,–ասել է Սարկոզին և հավելել, թե համացանցը պետք է որոշակի կանոններ ունենա։

Президент Франции хочет придумать правила пользования всемирной сетью
Во Франции вчера, накануне саммита G8, открылся международный форум, посвященный проблемам интернета. Варианты их решения участники форума предложат лидерам стран G8, которые завтра соберутся во французском Довиле на двухдневный саммит, сообщает газета «Коммерсант».
В мероприятии, которое продолжится сегодня, участвуют 1500 титанов интернета, в том числе глава «Facebook» Марк Цукерберг, председатель совета директоров «Google» Эрик Шмидт, основатель «Wikipedia» Джимми Уэйлс, гендиректор «Amazon» Джефф Безос, топ-менеджер «Twitter» Тони Ванг.
Хозяин форума Николя Саркози считает одной из главных проблем отсутствие правил пользования интернетом. Президент Франции представил участникам форума свое видение проблемы, заявив о необходимости создания «минимального свода правил пользования интернетом». Он подчеркнул, что подобные правила «ни в коем случае не должны навредить развитию интернета», не должны они и ограничивать свободу самовыражения и творчества. Однако без них, по его мнению, всемирной паутине грозит «хаос и анархия».
При этом Саркози считает, что правила пользования интернетом должны разрабатываться на уровне государств (а не коммерческих структур) или, по крайней мере, при их активном участии. «Не забывайте, что именно правительства являются единственными легитимными представителями воли народа в наших демократиях»,— подчеркнул  Саркози.