Մուբարակին արդեն այս ուրբաթ կարող են տեղափոխել բանտի հիվանդանոց
Եգիպտական «Ալ Գումհուրիա» թերթը գրում է, որ Եգիպտոսի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարակին Շարմ էլ Շեյխ միջազգային հիվանդանոցից տեղափոխել են Կահիրեի մոտ գտնվող «Տորա» բանտի հիվանդանոցային բաժանմունք ավանդական ուրբաթօրյա աղոթքից հետո։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն հաղորդում է, որ «Ալ Ահրամ» թերթի տվյալներով՝ մոտակա օրերի ընթացքում կորոշվեն Մուբարակի, նրա որդիների, ինչպես նաև նրա ընտանիքին մոտ գործարար Հուսեին Սալեմի գործով առաջին դատական նիստի վայրն ու ժամը։
Հավանական է, որ դատական գործընթացներն անցկացվեն Կահիրեի քրեական դատարանում։ Եթե Մուբարակն առողջական պատճառներով չկարողանա ներկա գտնվել դատարանում, ապա նրան կներկայացնեն փաստաբանները։
Այս շաբաթվա սկզբում Եգիպտոսի գլխավոր դատախազ Աբդել Մաղիդ Մահմուդը որոշում է ընդունել նրանց գործերը փոխանցել դատարան։ Եգիպտոսի նախկին նախագահն ու նրա որդիները մեղադրվում են խաղաղ ցուցարարների կանխամտածված սպանության, ինչպես նաև ծառայողական դիրքը սեփական հարստացման համար օգտագործելու մեջ։

Мубарака могут перевезти в тюремный госпиталь уже в пятницу
Экс-президента Египта Хосни Мубарака могут перевезти из международного госпиталя Шарм-эль-Шейха в больничное отделение тюрьмы «Тора» под Каиром уже в ближайшую пятницу после традиционной пятничной молитвы, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на  египетскую  газету «Аль-Гумхурия».
По данным газеты «Аль-Ахрам», в течение ближайших нескольких дней будут определены место и дата первого судебного заседания по делу Мубарака, его сыновей Гамаля и Аля, а также близкого к их семье бизнесмена Хусейна Салема.
Скорее всего, судебные процессы будут проходить в Уголовном суде Каира. Если Мубарак не сможет присутствовать на суде по состоянию здоровья, его будут представлять адвокаты.
В начале этой недели генеральный прокурор Египта Абдель Магид Махмуд принял решение о передаче их дел в суд. Экс-президент Египта и его сыновья обвиняются в предумышленном убийстве мирных демонстрантов, а также в использовании служебного положения для личного обогащения. Восьмидесятитрехлетний экс-президент Египта в настоящее время находится под стражей в международном госпитале Шарм-эль-Шейха, куда он был госпитализирован после допроса. Его сыновья были помещены в тюрьму «Тора» под Каиром.