Նույնականության (իդենտիկության) ճգնաժամ․ ո՞վ է «նոր հայը» և ինչի՞ համար է պետք կռվել
Հայաստանցի–ղարաբաղցի քարոզչական դիվերսիան կիրառվեց 1988–ին թափ առած Ղարաբաղյան շարժմանը զուգահեռ։ Ընդորում՝ հակաղարաբաղյան տրամադրություններ կային նաև շարժման ղեկավար կազմում։ Այդ տրամադրությունները հետագայում հակապետական բանաձևի տեսք ստացան․ «Առանց Ղարաբաղյան հակամարտության և հայ–թուրքական հարա­բե­րու­թյունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման և ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի՝ անկախ այն հանգա­մանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը»։
Այդ բանաձևի համաձայն՝ Հայաստանի զարգացման բանալիները գտնվում են Բաքվում և Անկարայում։ Հանուն վերջիններիս հետ հարաբերությունների բարելավման և լավ կյանքի սպասման՝ պետք է զիջել մասը (Արցախը) և ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից հանել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճամաչման հարցը։ Այսինքն՝ բավարարել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ժողովուրդներին։
Նիկոլ Փաշինյանը գավառական ու արյունոտ ձևով փաստացի իրականացրեց վերը նշված բանաձևի առաջին մասը, բայց կյանքը լավանալու փոխարեն վատացել է, Հայաստանի պետականությունը մեծ հարցականի տակ է հայտնվել, թեև ուզում են համոզել, որ շուտով թուրքական էժան լոլիկով կյանքի որակի լավացում է լինելու։
Հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելն ու խաղաղ ապրելը բոլոր ողջամիտ մարդկանց ցանկությունն է, բայց դա պետք է տեղի ունենա ոչ քո ոչնչացման գնով։
Հայաստանը պետք է սուբյեկտայնություն ունենա, որպեսզի կարողանա նորմալ ապրել հարևանների հետ, այլապես կա՛մ կմնա այլոց աշխարհաքաղաքական շահերի հույսին (ժամանակավորապես), կա՛մ կխժռվի։ Ու չի փրկի անգամ «խաղաղասիրական» քարոզն ու ադրբեջանական դրոշի շուրջ ստրիպտիզը։
Արցախի պետականության ոչնչացումից ու Շուշին հանձնելուց հետո տեղեկատվական նոր դիվերսիա է կիրառվում ՀՀ քաղաքացիների դեմ։ Հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրությանն ավելացվել է հայաստանցի–հայաստանցի հակադրությունը, ինչը նույնականության (իդենտիկության) ճգնաժամ է առաջացնում գրեթե 100 տոկոսով մոնոէթնիկ Հայաստանում։
Հիմա հայաստանցիներին բաժանում են Շուշին հայկական ու ոչ հայկական համարողների, Գորիս–Կապան ճանապարհահատվածի 27–կիլոմետրանոց մասը հայկական ու ադրբեջանական համարողների։
Մեր երկրի թշնամիները նիկոլական իշխանության ձեռքերով մինչև վերջին ատոմն ու բջիջը պառակտում են հայ ժողովրդին՝ այն համառորեն վերածելով հայկական էթնոմշակութային ընդհանրություն չունեցող բնակչության։
Ձևավորվում է «նոր հայի» կերպար, որն անհայրենիք է, ապրուստի հարցում գռեհիկ մարքսիստ է, աշխարհաքաղաքական խաղերում՝ Հայաստանը «գլոբալ շահերին» զոհաբերելու պատրաստ նեոտրոցկիստ։
Ո՞վ ենք մենք։ Արցախը բեռ համարողնե՞ր, թե՞ առանց Արցախ Հայաստանը չպատկերացնողներ, պետականազուրկ մտածողության կրողնե՞ր, թե՞ Հայաստանի պետականության կողմնակիցներ։ Ի՞նչն է միավորելու հայերին, եթե իշխանության վերին օղակից քարոզվում է, որ քո որդին զոհվել է հանուն ոչնչի, որ հայերը պարտվող, խաղաղություն մուրացող, ուզվոր ժողովուրդ են՝ ստամոքսային մտածողությամբ։
Հայի մեջ ուզում են սպանել միավորվելու և արարելու բնազդը։ Արթնացնում են չարությունը, նախանձը, ավերիչ կոդերը, որոնք բոլոր ազգերին էլ բնորոշ են, բայց որոնք ճնշվում են արարիչ պետական կառավարման շնորհիվ։
Արցախյան 1–ին պատերազմում տարած հաղթանակն անտեր մնաց։ Մինչդեռ Հայաստանն առանց այդ հաղթանակի ու այդ հաղթանակի հետևանք Արցախի դե ֆակտո պետականության դուրս է մնացել միջազգային քաղաքականության «ռադարներից»։ Մենք հիմա մեր երկրի անվտագության երաշխավորը չենք։ Պուտինի կամքով, Լավրովի ու Շոյգույի հայտարարությունների արանքում մեր երկիրը դեռ գոյատևում է, բայց ինչքա՞ն կտևի սա։
Ազգին միավորում են պատերազմում տարած հաղթանակը, անցյալի անցքերը, ապագայի տեսլականը։ Նաև՝ արտաքին թշնամու գոյությունը։ Ու որպեսզի այդ թշնամուն պարտադրես խաղաղություն, պետք է իդենտիկության հստակ բաղադրիչներ ունենաս և միավորես ազգը։ Նիկոլենք արեցին ճիշտ հակառակը։ Դա ամրոցը ներսից գրավելու ծրագիր էր։
Հայկական իդենտիկությանը հսկայական հարված է հասցվել։ Մեր ազգը դարձրեցին ժողովուրդ, ժողովրդին՝ ամբոխ, ամբոխին՝ ոչխարի հոտ։
Հոտին հեշտ է համոզել, որ իր թշնամին ոչ թե Շուշին վերցնող, հազարավոր հայերի սպանող թուրք–ադրբեջանական զույգն է, այլ հոտի դասակարգային հակառակորդը, որին ամբողջացրել են «նախկին» ձևակերպման մեջ։
Բոլշևիկները գյուղացի ռուս մուժիկին ու սոցիալական խնդիրներ ունեցող բանվորներին ներշնչեցին, որ պետք է Գերմանիայի դեմ պատերազմը վերածել ներքին՝ քաղաքացիական պատերազմի։ Արդյունքում՝ ռուսական շահերը դրվեցին ցնորամիտ «միջազգային պրոլետարիատի հաղթարշավի» զոհասեղանին։ Հանուն այդ «հաղթարշավի» սպանվեցին միլիոնավորները, եղբայրասպան քաղաքացիական պատերազմում զոհվեցին շատերը, մինչդեռ խոստացվել էր բարեկեցություն և խաղաղություն։
Հիմա մեր ներքին թրքաբոլշևիկներն ուզում են Արցախը, Հայաստանը և հայկական իդենտիկությունը դնել հակառուսական քաղաքական գծի զոհասեղանին՝ անունը դնելով ինքնիշխանություն, ինչը մեծագույն բլեֆ է և պետք է արմատախիլ արվի հայկական միջավայրից։
Մեր դեմ ներսից ու դրսից դիվերսիա է իրականացվում։ Խնդիր է դրված վերացնել հայկական ամեն ինչ։ Նրանք, ովքեր իրենց իդենտիֆիկացնում են հայկական պետականության, հայոց լեզվի, հայկական ու համաշխարհային մշակույթ կերտողների (Արցախյան 1–ին պատերազմում հաղթանակն ապահովողներ, Մեսրոպ Մաշտոց, Գրիգոր Նարեկացի, Մովսես Խորենացի, Մխիթար Գոշ, Հովհաննես Թումանյան, Վահան Տերյան, Շարլ Ազնավուր, Գարեգին Նժդեհ, Տիգրան Պետրոսյան, Արամ Խաչատուրյան, Մարտիրոս Սարյան, Արկադի Անդրեասյան, Լևոն Արոնյան, Հենրիխ Մխիթարյան և այլն), քրիստոնեական արժեհամակարգի հետ, պետք է կռիվ տան ու դառնան հայկականության դրոշի առաջամարտիկները։

Кризис идентичности: кто есть «новый армянин» и ради чего нужно бороться?
Диверсия по разделению на жителей Армении и карабахцев была применена параллельно набравшему в 1988-ом обороты Карабахскому движению. Причем антикарабахские настроения были также среди руководящего состава Движения. Впоследствии эти настроения были обличены в антигосударственную формулу «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы в плане обеспечения безопасности, экономического развития и улучшения демографического положения, независимо от того, в чьих руках будет власть».
Согласно этой формуле, ключи к развитию Армении находятся в Баку и Анкаре, и ради улучшения отношений с последними и обеспечения хорошей жизни нужно уступить часть (Арцах) и снять с внешнеполитической повестки РА вопрос международного признания Геноцида армян. То есть удовлетворить народы Азербайджана и Турции.
Никол Пашинян, в провинциальной и кровавой форме, фактически реализовал первую часть указанной выше формулы, но, вместо налаживания, жизнь ухудшилась, государственность Армения оказалась под большим вопросом, хотя нас и пытаются убедить в том, что с дешевыми турецкими помидорами вскоре качество жизни улучшится.
Установление добрососедских отношений и мирная жизнь являются желаниями всех разумных людей, но происходить это должно не ценой твоего уничтожения.
Чтобы иметь с соседями нормальные отношения, Армения должна обладать субъектностью, иначе она либо останется уповать на геополитические интересы других (временно), либо будет поглощена. И помочь тогда не смогут даже пропаганда «миролюбия» и стриптиз вокруг азербайджанского флага.
После уничтожения государственности Арцаха и сдачи Шуши против граждан РА осуществляется новая информационная диверсия. К противопоставлению житель Армении (айастанци) – карабахец прибавилась конфронтация айастанци – айастанци, что порождает в практически 100-процентно моноэтнической Армении кризис идентичности.
Сейчас жителей Армении делят на считающих Шуши армянским или неармянским, 27-километровый участок трассы Горис-Капан – армянским или азербайджанским.
Враги нашей страны руками николовской власти раскалывают армянский народ до последнего атома и последней клетки, упорно превращая его в не имеющее армянской этнокультурной общности население.
Формируется образ «нового армянина», который не имеет родины, является в плане заработка опошленным марксистом, а в геополитических играх – готовым пожертвовать Арменией в «глобальных интересах» неотроцкистом.
Кто мы? Считающие Арцах бременем или не представляющие Армении без Арцаха, лишенные государственно-ориентированного мышления или сторонники государственности Армении? Что будет объединять армян, если из высших звеньев власти пропагандируется, что твой сын погиб во имя ничего, что армяне – пораженцы, вымаливающий мир и побирающийся народ с мышлением на уровне желудка?
В армянине хотят убить инстинкт сплочения и созидания. Пробуждают в нем злобу, зависть и деструктивные коды, которые, хотя и характерны всем народам, но подавляются благодаря созидающей роли государственного управления.
Одержанная в 1-ой Арцахской войне победа осталась бесхозной. Без этой победы и являющейся ее следствием де-факто государственности Арцаха Армения пропала с «радаров» международной политики. Сейчас мы не являемся гарантами безопасности нашей страны. Благодаря воле Путина, заявлениям Лаврова и Шойгу, наша страна все еще существует, но как долго это продлится?
Нацию объединяют одержанные в войне победы, вехи прошлого и видение будущего. Кроме того, наличие врага. И дабы принудить этого врага к миру, ты должен иметь четкие компоненты своей идентичности и объединять нацию. Николовцы сделали от обратного. Это была программа по захвату крепости изнутри.
Армянская идентичность получила колоссальный удар. Нашу нацию превратили в народ, народ – в толпу, толпу – в отару.
Стадо легко убедить, что его врагом является не захвативший Шуши и убивший тысячи армян азербайджано-турецкий тандем, а классовый враг этого стада, который обобщен в формулировке «прежние».
Большевики внушили русскому мужику-крестьянину и имеющим социальные проблемы рабочим, что войну против Германии нужно превратить во внутреннюю, гражданскую войну. В результате русские интересы были закланы в угоду сумасбродной «победы мирового пролетариата». Во имя этой «победы» были убиты миллионы, многие погибли в братоубийственной гражданской войне, между тем как были обещаны мир и благоденствие.
Сейчас наши внутренние туркобольшевики хотят принести Арцах, Армению и армянскую идентичность в жертву антироссийскому политическому вектору, назвав это суверенитетом, что является величайшим блефом и должно быть искоренено из армянской среды.
Против нас осуществляется диверсия – изнутри и извне. Поставлена задача ликвидировать все армянское. Те, кто идентифицирует себя с армянской государственностью, армянским языком, с творцами армянской и мировой культуры (с обеспечившими победы в 1-ой Арцахской войне, с Месропом Маштоцом, Григором Нарекаци, Мовсесом Хоренаци, Мхитаром Гошем, Ованнесом Туманяном, Вааном Теряном, Шарлем Азнавуром, Гарегином Нжде, Тиграном Петросяном, Арамом Хачатряном, Мартиросом Сарьяном, Аркадием Андреасяном, Левоном Ароняном, Генрихом Мхитаряном и др.), с христианской системой ценностей, должны бороться и стать знаменосцами армянского.