1998-2007-ին Հայաստանը վերածվել էր հսկայական շինհրապարակի (տեսանյութ)
1998-2007-ին Հայաստանը վերածվել էր հսկայական շինհրապարակի։ Երկրում իսկապես շինարարական բում էր։ Բազմաթիվ խոշորածավալ ներդրումային ծրագրերն այս ոլորտում նաև ամրացնում էին Հայաստանի տնտեսությունը։
Հայաստանում առաջին անգամ իրականացվում էր լայնածավալ քաղաքացիական շինարարություն, ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում։ Այսպես, աղետի գոտում կառուցվեցին ու շահագործման հանձնվեցին տասնյակ հազարավոր բնակարաններ։ Հենց այս տարիներին ի հայտ եկան նորակառույցները, որոնց հիմնական նպատակն էր լուծել բնակարանների աճող պահանջարկի խնդիրը։
Նորանկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ մարդիկ Հայաստան էին վերադառնում կամ Հայաստանից ընդհանրապես չէին հեռանում՝ բարձր վարձատրության դիմաց շինարարության ոլորտում աշխատելու համար։ Ընդ որում, նոր աշխատատեղեր էին բացվում նաև տեղական շինանյութի արտադրամասերում, որտեղի արտադրանքը, որակապես չզիջելով արտասահմանյանին, նաև արտահանվում էր։
Արդյունքում աճի տարեկան միջին տեմպերը տպավորիչ և առաջանցիկ էին՝ համադրելի պետությունների ցուցանիշների համեմատությամբ։

В 1998-2007 годы Армения превратилась в огромную стройплощадку (видео)
В 1998-2007 годы Армения превратилась в огромную стройплощадку. В стране был настоящий строительный бум. Многочисленные крупномасштабные инвестиционные программы в этой сфере также укрепляли экономику Армении.
В Армении впервые осуществлялось широкомасштабное гражданское строительство как в столице, так и в регионах. Так, а зоне бедствия были построены и сданы в эксплуатацию десятки тысяч квартир. Именно в эти годы появились новостройки, основной целью которых было решение растущего спроса на квартиры.
Впервые в истории независимой Армении люди возвращались на родину или вовсе не уезжали отсюда, так как за высокую зарплату работали в строительной сфере. При этом новые рабочие места создавались также на местных цехах по производству стройматериалов, продукция которых, не уступая по качеству зарубежной, также экспортировалась.
В результате, при сравнении с сопоставимыми показателями других государств, в Армении среднегодовые темпы роста были впечатляющими и прогрессивными.