Հիմնական սննդամթերքի գները 2030–ին հնարավոր է՝ թանկանան երկու անգամ
Հիմնական սննդամթերքի գները 2030–ին հնարավոր է՝ թանկանան 2 անգամ։ Այս մասին զգուշացնում է հանրահայտ «Oxfam» միջազգային բարեգործական կազմակերպությունը։
Եթե պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներն անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկեն, հացահատիկային կուլտուրաների գները մոտակա 20 տարվա ընթացքում կբարձրանան 120–180%–ով։ Իր զեկույցում «Oxfam»–ը զգուշացնում է, որ գների նման բարձրացման պատճառ է հանդիսանում կլիմայի փոփոխությունը։
Կազմակերպությունը կոչ է անում համաշխարհային առաջնորդներին բարելավել կարգավորումն առևտրային շուկաներում, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հիմնադրամ ստեղծել։
–Ապրանքատեսակների բաշխման համակարգը պետք է վերանայվի, եթե մենք ցանկանում ենք լուծել կլիմայի փոփոխության, սննդամթերքի գների կտրուկ բարձրացման խնդիրները, ջրի, հողի ու էներգիայի անբավարարության հարցերը,– ասել է կազմակերպության ղեկավար Բարբարա Սթոքինգը։

Через 20 лет продукты питания подорожают вдвое - «Oxfam»
Цены на основные продукты питания к 2030 году могут возрасти более чем в два раза. Об этом, как передает «BBC Russian», предупреждает международная благотворительная организация «Oxfam». В случае, если главы государств и правительств не предпримут необходимые меры, стоимость зерновых культур в ближайшие 20 лет вырастет на 120-180%.
В своем докладе «Oxfam» предупреждает, что одной из основных причин столь резкого повышения цен является глобальное изменение климата. Организация призывает мировых лидеров улучшить регулирование на продовольственных рынках, а также создать всемирный фонд по борьбе с изменением климата.
«Система распределения продовольствия должна быть пересмотрена, если мы хотим справиться с возрастающими проблемами изменения климата, резкого роста цен на продукты питания, и недостатка земли, воды и энергии», - сказала председатель «Oxfam » Барбара Стокинг.
Кроме того, согласно докладу организации, выделены четыре «горячие точки» - Гватемала, Индия, Азербайджан и государства Восточной Африки. Жители этих стран испытывают острый недостаток продуктов питания.