«Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ասել էր, որ բոլոր հաղթանակները ժամանակավոր բնույթ են կրում»
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Լարիսա Ալավերդյանը լրագրողների հետ խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացից ու նշել, թե ոչ մի հերոսություն չկա այն բանում, որ իշխանությունն անընդհատ խոսում է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծմանը հասնելու մասին, քանի որ դեռևս Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի մեջ է նշվել խաղաղ ճանապարհով հակամարտությունների լուծման մասին։
Բանախոսի կարծիքով՝ առաջնային նշանակություն ունեն ԵԱՀԿ ՄԽ–ի մշակած Մադրիդյան սկզբունքները, որտեղ, սակայն, ամենուր գրված է «օկուպացված տարածք» խոսքը և այն մասին, որ հայկական ուժերը պետք է դուրս գան այն տարածքներից, որոնք երբևիցե միջազգային իրավունքի առումով Ադրբեջանին չեն պատկանել։
Նա նշել է, որ շատ–շատերը ղարաբաղյան գոյամարտի ժամանակ չէին հավատում մեր հաղթանակին՝ մեջբերելով Լևոն Տեր–Պետրոսյանի 1992թ. «Կոմսոմոլսկայա պրավդային» տված հարցազրույցից մի հատված, որտեղ ՀՀ առաջին նախագահը նշել էր, թե բոլոր հաղթանակները ժամանակավոր բնույթ են կրում։
–Հայկական դիվանագիտական և քաղաքական էլիտան ուղղակի զիջողությամբ տանուլ է տալիս այն դաշտը, որը հաղթական է մինչ այսօր,–նկատել է Լ. Ալավերդյանը։

Левон Тер-Петросян отметил, что все победы носят временный характер - Лариса Алавердян
Представитель парламентской фракции «Наследие» Лариса Алавердян на встрече с журналистами коснулась переговорного процесса по урегулированию Карабахского конфликта. Она отметила, что никакого героизма в том, что власти постоянно говорят о достижении мирного пути решения конфликта, нет, так как еще в Хельсинкском заключительном акте было отмечено о решении конфликтов мирным путем.
По ее словам, первостепенное значение имеют разработанные МГ ОБСЕ Мадридские принципы, в которых, однако, всюду отмечено словосочетание «оккупированная территория» и то, что армянская сторона должна вывести войска из тех территорий, которые никогда не принадлежали Азербайджану с точки зрения международного права.
Лариса Алавердян подчеркнула, что многие во время Карабахской войны не верили в нашу  победу. При этом она процитировала отрывок из интервью первого президента РА  Левона Тер-Петросяна газете «Комсомольская правда» в 1992 году, в котором  он отметил, что все победы носят временный характер.
«Армянская дипломатическая и политическая элита своей уступчивостью проигрывает тот фронт, который является победным до сих пор», - заметила Лариса Алавердян.