Ալեքսանդր Քանանյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ներկա վարչակազմի վարչահայրն է»
«Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ, Քարվաճառի բնակիչ Ալեքսանդր Քանանյանը, պատասխանելով «7օր»–ի այն հարցին, թե մայիսի 31–ի Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթի համատեքստում ինչի՞ շուրջը կարող են բանակցել ՀԱԿ–ը և իշխանությունը, այն դեպքում, երբ ՀԱԿ ներկայացուցիչները պնդում են, թե բանակցությունները կարող են ընթանալ միայն արատահերթ ընտրությունների շուրջը, իսկ իշխանության ներկայացուցիչները բացառում են նման տարբերակը, ասել է.
–Այն, որ իմ բնութագրմամբ՝ այդ երկխոսությունը գործարք է, մնում է ուժի մեջ։ Այլ բան, որ նրանք կարող են այլ իմաստներ տալ այդ երկխոսությանը. դա Լևոն Տեր–Պետրոսյանի և նրան հետևող թիմի ռազմավարության կամ մարտավարության խնդիրն է։
Նրա խոսքերով՝ հարցն այն է, որ մենք պետք է ունենանք այսօր ստեղծված իրավիճակի և գործող վարչակազմի իրական այլընտրանք։ «Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ներկա վարչակազմի վարչահայրն է, և իր իսկ բնութագրմամբ՝ «որպես ավազակապետությունը կազմաքանդող գործիք»՝ արդյունավետ համարվել չի կարող»,–նկատել է Ա. Քանանյանը։
Իսկ ինչ վերաբերում է արտահերթ ընտրությունների հնարավորությունը՝ «7օր»–ի զրուցակիցը խիստ տարակուսելի է համարում դրանց անցկացումը, եթե հանկարծ Արցախյան խնդրի շուրջ սրընթաց զարգացումներ տեղի չունենան։

Александр Кананян: «Левон Тер-Петросян является “отцом” нынешнего режима»
Отвечая на вопрос «7or» о том, что в контексте вчерашнего выступления лидера Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна может стать темой переговоров АНК и властей, если представители АНК утверждают, что ею может стать лишь проведение внеочередных выборов, а представители властей, напротив, исключают этот вариант, член инициативной группы партии «Армянский выбор», житель Карвачара Александр Кананян заявил:
«Моя оценка этого диалога как сделки остается в силе. Другое дело, что они могут придать этому диалогу другой характер: это уже проблема стратегии или тактики Левона Тер-Петросяна и следующей ему команды».
По словам Кананяна, вопрос в том, что у нас должна быть реальная альтернатива сложившейся сегодня ситуации и действующему режиму.
«Левон Тер-Петросян является «отцом» нынешнего режима и не может быть эффективным в качестве отмеченного им же «инструмента против бандократии», - заметил Кананян.
Что касается вероятности внеочередных выборов в стране, то их проведение, по словам Кананяна, сомнительно, если в связи с Карабахским вопросом не будет стремительного развития событий.