Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկներից ամենաշատը եղել են Ռուսաստանի, Իրանի և Վրաստանի քաղաքացիներ
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 86 հազար 524 զբոսաշրջիկ, ինչը 2020 թվականի հունվար-մարտի 307 հազար 590-ի համեմատ նվազել է 71.9 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:
Ամենաշատը ժամանել են Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունեցող անձինք՝ 30 հազար 213 մարդ: Այնուհետ ամենաշատը ժամանել են հենց Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող անձինք՝ 26 հազար 633: Նրանք հիմնականում այն հայերն են, որոնք բնակվում աշխարհի տարբեր երկրներում:
Երրորդ տեղում Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներն են` 9 394 մարդ: 2021-ի հունվար-մարտին Հայաստան է ժամանել հարևան Վրաստանի քաղաքացիություն ունեցող 8 հազար 911 զբոսաշրջիկ , 2 094 ԱՄՆ քաղաքացի, 2 018 Ուկրաինայի քաղաքացի, 1 185 Ֆրանսիայի քաղաքացի, 731 Բելառուսի քաղաքացի, 578 Գերմանիայի քաղաքացի: Ոչ փոքր թվերով ժամանել են նաև Բելգիայի քաղաքացիներ, Արաբական Միացյալ Էմիությունների քաղաքացիներ, լիբանանցիներ, Իտալիայի, Իսպանիայի քաղաքացիներ:
Չնայած կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պատճառով զբոսաշրջիկների թիվը էականորեն նվազել է, սակայն որոշ երկրներից ժամանումների թիվն ավելացել է: Օրինակ, եթե 2020-ի առաջին եռամսյակում Հայաստան էր ժամանել ընդամենը 6 իսլանդացի զբոսաշրջիկ, ապա այս տարի առաջին եռամսյակում՝ 46:
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանից մեկնած զբոսաշրջիկներին, ապա 2021-ի հունվար-մարտին ՀՀ-ից մեկնել է 44 հազար 574 զբոսաշրջիկ՝ 2020-ի նույն ժամանակի 274 հազար 435-ի համեմատ:
Հայաստանում, կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված 2020 թվականին արտակարգ դրությունը և սահմանափակումները մտցվել էին մարտի 16-ից։ Առաջին երկու ամիսը երկիրն ապրում էր բնականոն հունով և սահմանափակումներ չկային։

Среди туристов, посетивших Армению, больше было граждан России, Ирана и Грузии
В первом квартале этого года Армению посетили 86 524 туриста, что по сравнению с 307 590 в январе-марте 2020 года меньше на 71,9%. Об этом, как сообщает «Арменпресс», свидетельствуют данные Статистического комитета Республики Армения.
Среди приехавших наибольшее количество составляли туристы с российским гражданством – 30 213 человек. С гражданством Армении – 26 633 человека. В основном это армяне, проживающие в разных странах мира.
На третьем месте граждане Исламской Республики Иран9 394 человека. В январе-марте 2021 года в Армению прибыло 8 911 граждан Грузии, 2 094 гражданина США, 2 018 граждан Украины, 1 185 граждан Франции, 731 граждан Беларуси и 578 граждан Германии.
В немалом количестве были и граждане Бельгии, граждане Объединенных Арабских Эмиратов, ливанцы, граждане Италии и Испании.
Несмотря на то, что из-за ограничений, обусловленных пандемией, число туристов существенно сократилось, число прибытий из некоторых стран даже увеличилось. Например, если в первом квартале 2020 года в Армению прибыло всего 6 исландских туристов, то в первом квартале этого года – 46.
Что касается туристов, выехавших из Армении, то в январе-марте 2021 года из Армении выехали всего 44 574 туриста, в отличие от 274 435 в 2020 года.
В Армении в связи с пандемией COVID-19 чрезвычайное положение и ограничения были введены с 16 марта в 2020 года. В первые два месяца 2020 года в стране ограничений не было.