Նախնական տվյալներով՝ Էրդողանի կուսակցությունը հաղթեց ընտրություններում, սակայն չկարողացավ վերցնել խորհրդարանի 2/3–ը
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, կիրակի օրը Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը նորից հաղթանակ է տարել։
Ներկա պահին հաշվարկված է ձայների 75%–ը, որոնցից 51%–ը բաժին է ընկել Էրդողանին։ Տեղական դիտորդների կարծիքով՝ սա նշանակում է, որ կուսակցությունը մեջլիսում կստանա 328 տեղ, սակայն սա բավարար չէ խորհրդարանի 2/3–ում մեծամասնություն հավաքելու համար, ինչը թույլ կտա սահմանադրությունում փոփոխությունենր կատարաել միակողմանի կարգով։
Ընտրություններում Էրդողանի կուսակցության գլխավոր մրցակիցն է դարձել Հանրապետական –ժողովրդական կուսակցությունը։
Կուսակցությունը մեծ քանակությամբ երիտասարդ թեկնածուների է առաջադրել՝ հույս ունենալով գրավել ընտրողներին իր կողմը։ Նախնական տվյալներով այս կուասկցությունը հավաքել է ձայների 25%–ը։

По предварительным данным, партия Эрдогана добилась победы на выборах, но не получила 2/3 мандатов
Предварительные подсчеты голосов после состоявшихся в воскресенье в Турции выборов показывают, что Партия справедливости и развития во главе с премьер-министром Реджепом Эрдоганом снова добилась победы, сообщает «BBC Russian».
К настоящему моменту подсчитано 75% голосов, из них 51% достался партии Эрдогана. По мнению местных обозревателей, это означает, что она получит в новом составе меджлиса 328 мест.
Однако этого недостаточно для получения большинства в две трети, что необходимо для внесения поправок в конституцию в одностороннем порядке.
Главным соперником партии Эрдогана на выборах выступала светская Республиканская народная партия. Она выставила большое число молодых кандидатов в попытке завоевать поддержку избирателей.
По тем же данным, она получила 25% голосов. Крайне правая партия «Националистическое движение» получила 13%.
Обе эти партии преодолели минимальный рубеж, необходимый для представительства в парламент.
Партия справедливости и развития, которая имеет исламистские корни, пришла к власти восемь лет назад и за это время обрела поддержку избирателей благодаря устойчивому росту экономики и энергичной внешней политике.