Էդվարդ Նալբանդյան. «Եթե այս դրական միտումը պահպանվի նաև Կազանում, ապա կկարողանանք առաջընթաց արձանագրել»
Հայաստանում գտնվող Շվեդիայի արտգործնախարար Կառլ Բիլդի հետ ասուլիսի ժամանակ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, թե Մոսկվայում կայացած նախարարների հանդիպումից հետո կողմերին հաջողվել է մոտեցնել դիրքորոշումները մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ։
–Եթե այս դրական միտումը պահպանվի նաև Կազանում, ապա կկարողանանք առաջընթաց արձանագրել,-ավելացրել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Էդվարդ Նալբադյանն ընդգծել է նաև, որ առաջին փուլը կարելի է եզրափակված համարել, և ինքը լիովին համամիտ է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ, որ անհնար կլինի անցնել երկրորդ փուլին, եթե Ղարաբաղի կողմից համաձայնություն չլինի հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ.
–Երկրորդ փուլը նախատեսում է մշակել, պատրաստել կարգավորման պայմանագիրը։ Այդ բանակցություններին, միանշանակ է, որ ԼՂ–ը պետք է մասնակից լինի: Մեզ համար խաղաղ կարգավորման հիմնաքարն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն է իր ճակատագրի տերը:
Է. Նալբանդյանը հայտարարել է նաև, թե վերջին այս երեք տարիների ընթացքում չի քննարկվել շփման գծում խաղաղապահ ուժերի տեղակայման հարցը։

Эдвард Налбандян: «Если эта положительная тенденция сохранится и на встрече в Казани, то мы сможем зафиксировать прогресс»
Эдвард  Налбандян: «Если эта положительная тенденция сохранится и на встрече в  Казани, то мы сможем зафиксировать прогресс»
Сегодня в ходе совместной с министром иностранных дел Швеции Карлом Бильдтом  пресс-конференции глава МИД РА Эдвард  Налбандян заявил, что после состоявшейся в Москве встречи сторонам удалось сблизить позиции по ряду основных вопросов.
«Если эта положительная тенденция сохранится и на встрече в  Казани, то мы сможем зафиксировать прогресс», - отметил он.
Эдвард Налбандян также подчеркнул, что первый этап переговоров можно считать завершенным. По словам министра, он полностью разделяет позицию президента НКР Бако Саакяна, что невозможно перейти ко второму этапу переговоров, не получив согласия Нагорного Карабаха по основным принципам.
«Второй этап переговоров предполагает разработку договора об урегулировании. В этих переговорах Нагорный Карабах однозначно должен принять участие. Для нас фундаментом мирного урегулирования является то, что народ Нагорного Карабаха является хозяином своей судьбы», - заявил он.
Кроме того, как отметил глава внешнеполитического ведомства страны, в течение последних трех лет вопрос размещения миротворческих сил на линии соприкосновения не обсуждался.