Սասուն Միքայելյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ծրագիրն ընդհանուր փոխզիջման տեսակետ է»
Ես այսօր գիտակցում եմ, որ Ղարաբաղի հարցում ոչ մի փոխզիջումային տարբերակ  չկա, այսինքն` ոչ մի կարգավիճակ չկա։ Ազատագրված տարածքները եթե հանձնեն, այսօր Ղարաբաղին կարգավիճակ չեն տալու, դրա համար ես ոչ մի հեռանկար չեմ տեսնում Ղարաբաղի հարցում ինչ-որ փոխզիջելու,–լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է քաղբանտարկյալ, ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀԱԿ անդամ Սասուն Միքայելյանը։
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հարցում իր և Լևոն Տեր–Պետրոսյանի տեսակետների հակասությանը, նա նշել է, որ ինքն այդ հարցը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հետ դեռ չի քննարկել, բայց իր անցած ուղին թույլ է տալիս այդ հարցում իր տեսակետն ունենալ։
Այսօր ղեկավարի հետ հակասություն չկա։ Ես այսօր չեմ տեսնում որևէ կարգավիճակ Ղարաբաղում ինչ–որ փոխզիջման տարբերակով։ Ընդհանուր միտք է առաջարկել ղեկավարը, որ պետք է գնանք փոխզիջման տարբերակով։ Ես՝ որպես պատերազմ անցած մարդ, բնականաբար դեմ եմ հող հանձնելուն։ Եթե նախագիծ լինի քննարկելու, ես իմ տեսակետը կհայտնեմ։ Եթե այս տարբերակով գնանք լուծման, կհայտնվենք Նախիջևանի կարգավիճակում ու կկորցնենք նաև Ղարաբաղը,–ընդգծել է նա։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ծրագիրն ընդհանուր փոխզիջման տեսակետ է, ըստ նրա, բայց քանի որ «տակը բան չկա», ինքը չի կարողանում հարցին պատասխանել։

Сасун Микаелян:«Программа Левона Тер-Петросяна – подход, основанный на компромиссах»
«Сегодня я осознаю, что в Карабахском вопросе нет никакого компромиссного варианта, то есть, никакого статуса нет. Если сдадут освобожденные территории, на сегодняшний день Карабаху не будет дан статус. Поэтому в компромиссном пути решения данного вопроса я не вижу перспективы», - заявил на встрече с журналистами бывший политзаключенный и экс-депутат НС РА, член АНК Сасун Микаелян.
Что касается   противоречий в его позициях и позициях  лидера АНК Левона Тер-Петросяна по Карабахскому вопросу, Сасун Микаелян отметил, что пока не обсуждал этот вопрос с Тер-Петросяном, но пройденный им путь позволяет ему иметь в данном вопросе свое мнение.
«На сегодняшний день у меня нет противоречий с нашим руководителем. Сегодня я не вижу статуса Карабаха по компромиссному варианту решения конфликта. Руководитель высказал предложение пойти по компромиссному пути. Я, как человек, прошедший войну, естественно, выступаю против сдачи земель. Если будет проект, представленный на обсуждение, я выскажу свое мнение. Если мы пойдем на решение конфликта по этому варианту, то, получим статус Нахиджевана, а значит,  потеряем и Карабах», - отметил он.
Программа Левона Тер-Петросяна, по мнению Микаеляна, является  подходом, в целом основанным на компромиссах, но так как она «не предполагает ничего», он не может ответить на этот вопрос.