Հ. Խառատյան. «Փախստականների խնդիրը ԼՂ բանակցային գործընթացի օրակարգում երբեք չի եղել»
Այսօր՝ փախստականների միջազգային օրվա առթիվ, «Հենարան» ակումբում լրագրողների հետ են հանդիպել ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը, ադրբեջանահայերի համագումարի կազմկոմիտեի անդամներ Նիկոլայ Բաբաջանյանը և Արարատ Ծատուրյանը։
Հ. Խառատյանը սկզբում ցանկացել է անդրադառնալ մեր հուշարձանների փախստականության խնդրին։
–«ՅՈՒՆԵՍԿՕ»–ն կարողացավ իր մեջ «ուժ գտնել», խախտել իր իսկ կողմից ընդունած բոլոր նորմերը և հայկական խաչքարերի ցուցադրության ժամանակ այդ խաչքարերի պատկանելության տարածքների բոլոր անունները հանել,–ասել է նա՝ հավելելով, թե այս արարքով «ՅՈՒՆԵՍԿՕ»–ն վերջակետ դրեց իր այն դիրքորոշմանը, երբ տարիներ առաջ Նախիջևանում աշխարհի աչքի առաջ ջարդվեցին ու փշրվեցին հայկական խաչքարերը։
–Ի՞նչ է եղել, որ ՄԱԿ–ը այսօր հանգիստ ականատես չլինի փախստականության նման խնդրին,–նկատել է ազգագրագետը։
Հ. Խառատյանն ասել է, որ Հայաստանն արդեն երկու տասնամյակից ավելի ունի փախստականների խնդիր՝ նշելով, որ այժմ ընդհանուր առմամբ կա 360 հազ. փախստական, որոնք ապրում են ոչ միայն Հայաստանում, և նրանցից միայն 80 հազ.–ն ունեն Հայաստանի քաղաքացիություն։
Ադրադառնալով Կազանում կայանալիք նախագահների հանդիպմանը՝ բանախոսը վստահորեն նշել է, որ ադրբեջանահայ փախստականների խնդիրը քննարկման օրակարգում ամենևին չկա, ինչպես քննարկման օրակարգերում չի եղել՝ սկսած 1996թ. մինչ այսօր։
Նա նաև տարակուսանք է հայտնել, թե ինչպես կարող է ՀՀ նախագահը ոչ Հայաստանի քաղաքացիների անունից հայտարարել, թե երկիրը փախստականների  հետ կապված քաղաքական խնդիր չունի։

Проблема беженцев никогда не стояла в повестке переговорного процесса по Карабахскому конфликту – Грануш Харатян
Сегодня в связи с Международным днем беженцев в клубе «Энаран» встречу с журналистами провела этнограф Грануш Харатян.
Прежде чем коснуться проблемы беженцев, она затронула вопрос о недавнем скандале во время посвященного армянским хачкарам мероприятия в Париже, когда представители ЮНЕСКО сняли надписи с указанием мест создания хачкаров, большинство из которых были созданы на территории Армении, оккупированной Турцией и Азербайджаном.
«ЮНЕСКО сумела "найти в себе силы" нарушить все принятые ею же нормы и во время демонстрации армянских хачкаров  снять указания  географическим названий мест, где были созданы эти хачкары», - отметила Харатян, добавив, что этим своим поступком ЮНЕСКО поставила точку в своей позиции относительно уничтоженных азербайджанцами в Нахиджеване тысяч армянских хачкаров.
«Стоит ли после этого удивляться, что, скажем, ООН смотрит на проблему беженцев спокойно?», - заметила этнограф.
Она добавила, что Армения уже более двух десятков лет стоит перед проблемой беженцев, подчеркнув, что сейчас в общей сложности есть 360 тыс. беженцев, которые живут не только в Армении, причем лишь 80 тыс. из них имеют гражданство Республики Армения.
Коснувшись предстоящей в Казани встречи президентов Армении, России и Азербайджана, Грануш Харатян отметила, что проблема армянских беженцев из Азербайджана вовсе не стоит в повестке обсуждения на этой встрече, как и не было ее с 1996 года до сих пор.
Кроме того, она выразила возмущение по поводу того, что президент РА заявляет, что в нашей стране нет политической проблемы беженцев. Она также отметила, что Армения предает интересы армянских беженцев.