Հայկական կողմը հրաժարվել է մասնակցել ԵԽԽՎ ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի աշխատանքներին
Երեկ ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի շրջանակներում տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի  հարցով ենթահանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցելուց հայկական կողմը հրաժարվել է։
Հիշեցնենք, որ, օգտվելով այն հանգամանքից, որ ԵԽԽՎ ներկա նախագահն ազգությամբ թուրք Մովլուդ Չավուշօղլուն է, ադրբեջանական կողմը, չնայած  հայկական պատվիրակության դիմադրությանը, կարողացավ վերականգնել ԵԽԽՎ ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի աշխատանքները։
Բանն այն է, որ թուրք–ադրբեջանական տանդեմն անընդհատ փորձում է ԼՂ հակամարտության հարցի կարգավորումը Մինսկի խմբի ձևաչափից տեղափոխել  այլ ձևաչափ, իսկ հայկական կողմը բանակցությունների ընթացքը չխաթարելու համար դեմ է դրան։

Армянская сторона отказалась принять участие в работе подкомитета по Нагорному Карабаху
Вчера  в рамках летней сессии ПАСЕ состоялось заседание подкомитета по Нагорному Карабаху. Армянская сторона отказалась принять участие в заседании, сообщают азербайджанские СМИ.
Пользуясь тем, что действующим председателем ПАСЕ является турок по национальности Мевлут Чавушоглу, азербайджанская сторона, несмотря на противостояние армянской стороны, сумела добиться восстановления деятельности подкомитета по Нагорному Карабаху.
Дело в том, что турецко-азербайджанский тандем постоянно стремится переместить по вопрос урегулирования Карабахского конфликта из формата Минской группы ОБСЕ в другую плоскость, а армянская сторона выступает против этого, чтобы не нарушать ход переговоров.