Թուրքիայի ղեկավար կուսակցության անդամ. «Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցի շուրջը մեր երկրի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ»
«Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» դիրքորոշումը ոչ մի փոփոխություն չի կրել»,–հայտարարել է Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Մուստաֆա Կաբակչին։
Այնուհետև նա շարունակել է. «Մենք մեր հայտարարություններում միշտ նշել ենք, որ մինչև ԼՂ հակամարտության կարդավորման գործընթացում էական փոփոխություններ չլինեն, Թուրքիան չի վերականգնի Հայաստանի հետ հարաբերությունները և չի բացի այդ երկրի հետ սահմանը։
Այդ դիրքորոշումը բազմիցս բարձրաձայնել են ինչպես վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, այնպես էլ ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն։
Վերջին ժամանակների այն բոլոր շահարկումները, թե իբր Անկարան կարող է գնալ Հայաստանի հետ հարաբերությունների հաստատման՝ առանց հաշվի առնելու Ադրբեջանի շահերը, իրականությանը չեն համապատասխանում։
Թուրքիան միշտ միացյալ դիրքորոշում կունենա Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ, դա մեր կուսակցության և ժողովրդի դիրքորոշումն է»։

Наша позиция относительно нормализации отношений между Турцией и Арменией неизменна – турецкий депутат
Наша позиция относительно  нормализации отношений между Турцией и Арменией неизменна – турецкий депутат
«Позиция Партии справедливости и развития (ПСР) не претерпела никаких изменений   относительно  нормализации отношений между Турцией и Арменией»,  — об этом, как передают азербайджанские СМИ, заявил депутат турецкого парламента от ПСР Мустафа Кабакчи.
«Мы всегда отмечали в своих заявлениях, что пока  в решении Карабахского конфликта не произойдут существенные изменения, Турция не восстановит своих отношений с Арменией и не откроет границы с этой страной», -добавил он.
По словам депутата, эту позицию неоднократно озвучивали как премьер-министр Турции Реджеп  Эрдоган, так и  глава МИД Ахмед Давудоглу.
«Все спекуляции последнего времени о том, что якобы Анкара может пойти на установление отношений с Арменией без учета интересов Азербайджана, не соответствуют действительности. Турция всегда будет занимать единую позицию с Азербайджаном в вопросе решения Карабахской проблемы. Это  позиция нашей партии и общества», — сказал Мустафа Кабакчи.