Իրանում հրթիռային զորքերի զանգվածային զորավարժություններ կսկսվեն
Իրանական ղեկավարության ծրագրերի համաձայն՝ այսօրվանից ազգային բանակի զորամիավորումներն ու իսլամական հեղափոխության պահապան կորպուսի զինվորականները կմասնակցեն օպերատիվ մարտավարական զորավարժությունների, որի ընթացքում հրթիռային զորքերի կողմից կիրառվելու է «Մեծ մարգարե 6»։
«Մենք նախատեսում ենք արձակել Խալիժ–ֆարս, Ֆաթեհ, Շիհաբ–1, Շիհաբ–2 տիպի փոքր, միջին և մեծ հեռավորության հրթիռներ»,–«IRNA» իրանական գործակալությանն է հաղորդել իսլամական հեղափոխության պահապան կորպուսի հրամանատարության ներկայացուցիչ գեներալ Ամի Ալի Խաջիզադեհը։
«ՌԲԿ»–ն հայտնում է, թե ռազմական փորձագետները սպասում են, որ զորավարժությունների ժամանակ իրանական՝ «երկիր–երկիր» տիպի Կիամ–1 նորագույն հրթիռներ կարձակվեն։
Հրթիռային արձակումների հետ կապված՝ Թեհրանն անցկացնում է ամենամյա զորավարժություններ։ Նմանատիպ ակտիվությունը Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում մեծ մտահոգությունների է տեղիք է տալիս հատկապես ԱՄՆ–ի և Իսրայելի կողմից։

В Иране начнутся масштабные военные учения ракетных войск
Согласно планам иранского руководства, с сегодняшнего дня подразделения национальной армии и военнослужащих Корпуса стражей исламской революции (КСИР) будут привлечены к оперативно-тактическому учению с применением ракетных войск «Великий пророк – 6», передает «РБК».
«Мы планируем произвести пуски ракет малой, средней и большой дальности типа "Халиж-фарс", "Сэджиль", "Фатэх", "Шихаб-1" и "Шихаб-2», - сообщил в интервью иранскому информационному агентству «IRNA» представитель командования КСИР генерал Ами Али Хаджизадех.
Военные эксперты также ожидают, что на учениях состоятся запуски новейшей иранской ракеты класса "земля-земля" Киам-1.
Тегеран ежегодно проводит военные учения, связанные с отработкой ракетных пусков. Подобная активность в регионе Ближнего Востока вызывает большие опасения со стороны Израиля и США.