Մարոկոյում սահմանադրական բարեփոխումների կողմնակիցները և դրանց հակառակորդները ցույցեր են արել
Մարոկոյում ցույցեր են արել սահմանադրական բարեփոխումների կողմնակիցները և դրանց հակառակորդները։ «ՌԲԿ»–ն, հղում անելով «Europe1» ռադիոկայանին, հայտնել է, թե ամենամեծ ցույցերը տեղի են ունեցել Կասաբլանկա քաղաքում։
Երկու կողմերից ցույցերին մասնակցել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ։ Հաղորդվում է, որ բողոքի գործողությունները խաղաղությամբ են ավարտվել։
Հիշեցնենք, որ 2011թ. հունիսի 18–ից Մարոկոյի թագավոր Մոհամեդ VI–ը ելույթով է հանդես եկել, որտեղ նա ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը, ըստ որի երկրում բացառվում է որևէ հեղափոխության հնարավորությունը։ Միապետը հավաստիացրել է, թե բարեփոխումները հնարավորություն կտան երկրում հաստատել ժողովրդավարական կառույցներ, պաշտպանել մարդու իրավունքները։ Մի շարք բարեփոխումների հետ մեկտեղ՝ թագավորը նշել է նաև օրենսդիր և գործադիր իշխանություններից դատական իշխանության տարանջատման անհրաժեշտությունը։
Մարակոյի թագավորի առաջարկությունները հանրաքվերի կդրվեն հուլիսի 1–ին։
Բարեփոխումների նախագծի հետ համամիտ չեն այսպես կոչված «Փետրվարի 20–ի շարժման» մասնակիցները։ Նրանք պահանջում են երկրում առավել ծայրահեղ քաղաքական բարեփոխումներ իրականացնել։

В Марокко прошли демонстрации сторонников и противников конституционной реформы
В Марокко прошли демонстрации сторонников и противников конституционной реформы. Наиболее крупные манифестации прошли в г.Касабланке, передает радиостанция «РБК» со ссылкой на «Europe1».
С обеих сторон в митингах приняли участие десятки тысяч человек. Сообщается, что акции завершились мирно.
Отметим, что 18 июня 2011г. король Марокко Мохаммед VI выступил со знаковой речью, в которой изложил проект конституционных реформ, призванных не допустить революции в стране. Монарх заверил, что преобразования позволят основать в стране демократические институты, защитить права человека и гарантировать свободу выражения мнений. Среди прочих преобразований монарх отметил и отделение судебной власти в государстве от исполнительной и законодательной.
Кроме того, предложения короля, которые будут вынесены на референдум 1 июля текущего года, предусматривают наделение премьер-министра и парламента более широкими исполнительными полномочиями, а также присвоение берберскому языку статуса государственного наряду с арабским.
С проектом реформы короля не согласны участники так называемого "Движения 20 февраля". Они требуют более радикальных политических перемен в стране.