Սա պատերազմ էր, որ կարող էր չլինել, սա պարտություն էր, որ կարող էր չլինել. Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ)
Մեկ տարի առաջ այս օրերին, մեզ «էն գլխից» պատրաստեցին պարտության՝ հայտարարելով, որ եկեք պայմանավորվենք, որ ինչ էլ լինի, մենք մեզ պարտված չենք համարելու։ Հետո հպարտացան այդ պարտությամբ, այնուհետև՝ ասվեց, որ երբեմն հաղթել կարելի է նաև․․․ պարտվելով։
Սա պատերազմ էր, որ կարող էր չլինել, սա պարտություն էր, որ կարող էր չլինել։
Կարող էր Արցախի պետականությունը պահպանված լինել, կարող էինք Գորիս-Կապան ճանապարհով ազատ երթևեկել ու չվախենալ, այսպես կոչված, մոլորվելուց ու ադրբեջանցիների ձեռքն ընկնելուց։
Կարող էին ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի տարածքում չտեղակայվել։ Կարող էին Իրանից եկող բեռնատարները ազատորեն հասնել Արցախ, իսկ այնտեղից հետ գալուց իրանցի վարորդները չէին ձերբակալվի։
Շուշին ու Հադրութը կարող էին մերը լինել, եթե կանոնավոր բանակը չվերածվեր ցաք ու ցրիվ ջոկատների, եթե կասկածելի ու քրեական հոդվածներով նախատեսված որոշումներ չընդունվեին։
Ալիևն այդքան չէր լկտիանա, եթե Հայաստանը ներկայացված չլիներ պարտության դեմքով։
Էրդողանը նախկինում ինքն էր նամակով դիմում Հայաստանի իշխանությանը, իսկ հիմա Հայաստանի իշխանությունն է միջնորդով դիմում Էրդողանին՝ խնդրելով հանդիպում ու հրապարակավ մերժում ստանալով։
«Դու մենակ չես» կոչով իշխանության եկածները թուրքական բայրաքթարների տակ մենակ թողեցին հայ զինվորին ու մեր հայրենիքի կարևոր մասը։
Կյանքը ցույց տվեց, որ այս իշխանության համար զինվորը զրո արժեք ունի։ Ասացին, եթե շուտ կանգնեցնեինք պատերազմը, ապա մարդիկ կասեին «Նիկոլ դավաճա՛ն»։ Իսկ հիմա մարդիկ ի՞նչ են ասում։
Գերիներին առաջարկում էին մեկ-երկու ամիս սպասել՝ հանուն ինքնիշխանության, բայց իրականում հանուն իրե՛նց իշխանության։ Անցել են այդ ամիսները, ո՞ւր են գերիները։ «Խաղաղության դարաշրջանը» գերիներո՞վ ենք դիմավորելու․․․
Հայաստանն արնաքամ է լինում։ Ամեն օր մի նոր շոկ ենք ապրում, արթնանում վատ լուրերով՝ այդ ամենի արանքում տեսնելով, թե ինչպես են աղքատությունն իրենց գրպաններում արագ տեմպերով հաղթահարում երեկվա, այսպես կոչված, հակակոռուպցիոնիստները, հունական կղզիներում թանկարժեք մասնավոր կյանք անցկացնողները, ովքեր այդ ընթացքում կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում գերիների ու անհետ կորածների հարազատների հետ հանդիպման ժամանակ։
Եվ այսպես շարունակվելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանն ու Արցախը մնացել են «Պարտության» կուսակցության տակ, քանի դեռ նոր ու ազգային իշխանություն չի ձևավորվել։

Это была война, которой могло и не быть, это было поражение, которого могло и не быть – Арегназ Манукян
Год назад в эти дни нас изначально подготовили к поражению, заявив, мол, давайте договоримся, что мы не признаем себя проигравшими – что бы ни случилось. Затем начали гордиться этим поражением, а после было сказано, что иногда можно победить… проиграв.
Это война, которой могло и не быть, это поражение, которого могло и не быть.
Государственность Арцаха могла быть сохранена, по дороге Горис-Капан могли бы свободно проезжать без опасения, так сказать, заблудиться и попасть в руки азербайджанцев.
Азербайджанских войск на территории Армении могло не быть. Грузовики из Ирана могли бы свободно доезжать до Арцаха, а иранские водители на обратной дороге – не быть задержанными.
Шуши и Гадрут могли быть нашими, если бы регулярная армия не была превращена в разрозненные отряды, если бы не было принято сомнительных и предусмотренных уголовными статьями решений.
Алиев не обнаглел бы настолько, если бы Армению не представлял символ поражения.
В прошлом Эрдоган сам обращался с письмом к властям Армении, а сейчас власти РА обращаются через посредника к Эрдогану, прося встречи и получая публичный отказ.
Пришедшие к власти с призывом «Ты не один» оставили армянского солдата и важную часть нашей родины один на один перед турецкими «Байрактарами».
Жизнь показала, что для этой власти солдат имеет нулевую ценность. Они сказали: «Если бы мы остановили войну раньше, люди сказали бы «Никол – предатель!»». А что сейчас говорят люди?
Пленным предлагали подождать месяц-другой – во имя суверенитета, но в реальности – во имя их власти. Прошли месяцы – ну и где наши пленные? Мы будем встречать «эпоху мира» с пленными?
Армения изнемогает. Каждый день мы переживаем новый шок, просыпаемся с плохими новостями, видя заодно, как ускоренно преодолевающие бедность в своих карманах вчерашние «борцы с коррупцией» проводят частную жизнь на фешенебельных греческих островах, немногим ранее проливая крокодиловы слезы в ходе встречи с родственниками пленных и без вести пропавших.
И это будет длиться до тех пор, пока Армения и Арцах будут пребывать под властью партии «Поражения», пока не сформировалась новая и национальная власть.