Տիգրան Խզմալյան. «...կան որոշակի երաշխիքներ՝ քանի աթոռ կտրվի ՀԱԿ–ին»
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Տիգրան Խզմալյանը համոզված է, որ Հայ ազգային կոնգրեսը ժամանակ է ձգում մինչև հերթական ընտրությունները, բայց ժողովրդին ներկայացնում է, թե իրենք գնում են արտահերթի։ Անդրադառնալով ՀԱԿ երեկվա հանրահավաքին՝ նա «7օր»–ին ասել է, որ մեծանուն գրող Թումանյանի հեքիաթների կերպարներն այսօր էլ են արդիական, ուստի և՝ վտանգավոր։
–Նույն վարչակազմի՝ իրար փոփոխող ու իրար հետ կռվող ներկայացուցիչները երկու տասնամյակ շարունակ նմանվում են «Քաջ Նազար» հեքիաթի գլխավոր հերոսին, որը վախից բարձրացել էր ծառը, հետո ընկավ քնած վագրի վրա, և կողքից շատերին թվում է՝ նրանք կարծես հեծնել են վագրին։ Իրականում դա այդպես չէ,–ընդգծել է Տ. Խզմալյանը։
Նա նաև ավելացրել է, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր ելույթում շատ թափանցիկ ասել է՝ իրենք պատրաստ են ցանկացած ընտրություններով ընդունել անցած իշխանությանը։
–Այսինքն, մոնղոլ–թաթարական ռեժիմը նրանց համար այլևս մարդասպանների և կեղեքողների ռեժիմ չէ. մնում է ընդամենը, որ ֆորմալ ձևով դա ընդունի մեկ–երկու միջազգային կազմակերպություն, և Լևոն Տեր–Պետրոսյանը երջանիկ կլինի։ Նա Նիկոլ Փաշինյանին տեսնելուց հետո հայտարարարել է, որ երանելի երկրում է արդեն ապրում, որ արդեն սկսվել է երկխոսություն։ Վերջերս նրա օրոք վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ Սերժ Սարգսյանն արդեն որպես դեմոկրատական նախագահ է մեկնում արտասահման և այլն։ Այսինքն, իրենց մոտ արդեն ամեն ինչ լուծված է։ Ըստ երևույթին, կան նաև որոշակի երաշխիքներ՝ քանի աթոռ կտրվի իրենց՝ 15–20–30։ Դա արծաթների քանակից է կախված,–ասել է Տ. Խզմալյանը։

Тигран Хзмалян: «Имеют место гарантии того, сколько мандатов будет дано АНК: 15-20-30»
Член инициативной группы движения «Сардарапат» Тигран Хзмалян убежден, что Армянский национальный конгресс затягивает время до очередных выборов, но говорит людям, что они идут на внеочередные выборы.
Говоря о вчерашнем митинге АНК, он заявил «7or», образы сказок Ованнеса Тумаяна живут и сегодня.
«Сменяющие друг друга и воюющие на протяжении двух десятилетий друг с другом представители одного и того же режима похожи на главного героя сказки «Храбрый Назар», который из страха полез на дерево, затем упал на спящего тигра. Со стороны многим кажется, что они сидят верхом на тигре, но это не так», – отметил Хзмалян.
Кроме того, по словам Тиграна Хзмаляна, в своей речи Левон Тер-Петросян довольно ясно сказал, что они готовы признать предыдущие власти через любые выборы.
«То есть, монголо-татарский режим для них уже не является режимом убийц и грабителей. Остается лишь, чтобы это на формальном уровне приняли одна-две организации и Левон Тер-Петросян будет счастлив. После встречи с Николом Пашиняном он сказал, что уже живет в заветной стране и уже начался диалог. Недавно бывший в его годы премьер-министр РА Грант Багратян сказал, что Серж Саргсян едет за границу как демократичный президент. То есть, среди них уже все улажено. По всей видимости, имеют место и некоторые гарантии того, сколько мандатов будет им дано: 15-20-30. Это зависит от количества «серебряных призеров»», – отметил Тигран Хзмалян.