Տվյալ հենակետում եղել է 6 զինծառայող, բոլորն էլ վիրավորվել են, ևս 3 հոգի եղել է հենակետից դուրս և ոչ մի վնասվածք չի ստացել․ Արտակ Բեգլարյանը նոր մանրամասներ է հայտնում
Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել՝ մանրամասներ ներկայացնելով նոյեմբերի 14-ի երեկոյան տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ։
«Ինչպես քիչ առաջ Պաշտպանության բանակը տեղեկացրել է, հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել վեց զինծառայող:
Հորդորում եմ բոլորին զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց և «սկանդալային» տեղեկությունների աղբյուր դառնալու գայթակղությունից. բացի նշված վեց վիրավորից, որևէ այլ վիրավոր կամ զոհ չկա: Տվյալ հենակետում այդ պահին եղել է վեց զինծառայող, և բոլորն էլ վիրավորվել են: Իսկ երեք հոգի հենակետից դուրս էին գտնվում, և ոչ մի վնասվածք չեն ստացել:
Առողջապահության նախարարի հետ միասին ես այցելել եմ Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալ ու հանրապետական բժշկական կենտրոն, հետևել բուժսպասարկման աշխատանքներին. այժմ էլ գտնվում եմ այնտեղ: Որոշակի հետազոտություններից հետո բժիշկները հավաստիացնում են, որ երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր, և, բարեբախտաբար, որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում:
ՊԲ-ից տեղեկացրել են, որ շփման գծի որոշ կետերում արձանագրվել են հրաձգության դեպքեր, սակայն որևէ այլ հետևանք չի եղել: Այժմ իրավիճակը կայունացել է շփման գծի ողջ երկայնքով:
ԱՀ քաղաքական ու ռազմական ղեկավարությունը արտակարգ ռեժիմով քայլեր են ձեռնարկում իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ՝ անհրաժեշտ որոշումներ կայացնելով ու հաղորդակցություն վարելով համապատասխան կողմերի հետ:
Խնդրում եմ մեր հայրենակիցներին ցուցաբերել հանգստություն, չտրվել կեղծ տեղեկությունների ու բամբասանքների: Պատկան մարմինները օպերատիվ ու կանոնավոր կերպով տեղեկություններ են ներկայացնելու իրավիճակի հետագա ընթացքի վերաբերյալ»:

Жизни раненых военнослужащих вне опасности – Артак Бегларян
Призываю всех воздерживаться от распространения дезинформации и соблазна стать источником «скандальной» информации. Кроме упомянутых 6 раненых, других раненых и пострадавших нет. На тот момент на посту находились 6 военнослужащих, все они получили ранения, еще 3 находились за пределами поста, они не пострадали. Об этом заявил госминистр Арцаха Артак Бегларян на своей странице в «Facebook».
«Как сообщила Армия обороны, вечером 14 октября вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по боевому посту Армии обороны, расположенному на восточной границе Республики Арцах, в результате чего 6 военнослужащих получили ранения.
Призываю всех воздерживаться от распространения дезинформации и соблазна стать источником «скандальной» информации. Других раненых или пострадавших, кроме упомянутых шести, нет.
Вместе с министром здравоохранения я посетил Степанакертский военный госпиталь и Республиканский медицинский центр. После определенных обследований врачи заверили, что состояние двоих раненых оценивается как тяжелое, угрозы их жизням, к счастью, нет.
По данным Армии обороны, в некоторых точках линии соприкосновения была зафиксирована стрельба, но никаких других последствий не было. Сейчас ситуация стабилизировалась по всей линии соприкосновения.
Политическое и военное руководство Арцаха предпринимает экстренные меры для стабилизации ситуации, принимая необходимые решения и взаимодействуя с соответствующими сторонами.
Прошу наших соотечественников быть спокойными, не поддаваться ложной информации и сплетням. Соответствующие органы будут предоставлять оперативную и регулярную информацию о дальнейшем развитии ситуации», – отметил он.