Սուդանում զինվորականներն անհայտ ուղղությամբ տարել են վարչապետին. բնակիչները վերջինիս կոչով դուրս են եկել ցույցի՝ ընդդեմ ռազմական հեղաշրջման
Սուդանում զինվորականները երկրի վարչապետ Աբդալլա Համդոկին տարել են անհայտ ուղղությամբ: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի տեղեկատվության նախարարությունից:
Տնային կալանքի տակ հայտնված Համդոկն ավելի վաղ կոչ էր արել երկրի բնակիչներին դուրս գալ փողոց և պաշտպանել հեղափոխությունը: Գերատեսչությունից հայտնում են, որ զինվորականները ճնշում են գործադրում վարչապետի վրա, որպեսզի վերջինս ռազմական հեղաշրջմանն աջակցող հայտարարություն անի:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ մի շարք նախարարներ և քաղաքական գործիչներ են ձերբակալվել: Սուդանի ինքնիշխանության խորհրդի ղեկավար Աբդել Ֆաթահ ալ-Բուրհանի և վարչապետի հանդիպումից հետո վերջինս ևս հայտնվել էր տնային կալանքի տակ:
Զինվորականները շրջափակել են մայրաքաղաք Խարթումն ու անջատել ինտերնետ կապը, մինչդեռ ցուցարարները դուրս են եկել փողոց և մի քանի ճանապարհ փակել: Նրանք անվադողեր են այրում:
Հաղորդվում է, որ նոյեմբերին լրանում է Սուդանի ինքնիշխանության խորհրդի անցումային կառավարման ժամկետը, որը պետք է իշխանությունը փոխանցի քաղաքացիական կառավարությանը: Մարդիկ փողոց են դուրս եկել՝ պահանջելով զինվորականներից փոխանցել իշխանությունը:
Հաղորդվում է, որ զինվորականները Խարթումում վերահսկողության տակ են առել «Ալ-Արաբիա» պետական հեռուստառադիոընկերության շենքը:

В Судане военные увезли премьера в неизвестном направлении
Премьера Судана Абдаллу Хамдука увезли в неизвестном направлении, заявили в Министерстве информации страны, передает РИА «Новости».
Недавно Хамдук призвал граждан защитить революцию, выйдя на улицы. Ведомство утверждало, что военные требуют, чтобы он выпустил поддерживающее переворот заявление.
«Военные увезли премьера в неизвестное место после того, как он отказался поддержать переворот», – сообщило министерство в «Фейсбук».
СМИ написали, что, помимо Хамдука, задержаны четыре министра и гражданский представитель Суверенного совета Мухаммед Феки: за всеми пришли люди в форме без опознавательных знаков. Министерство культуры и информации Судана подтвердило эти данные. Кроме того, в некоторых районах Хартума отключили интернет.
Ранее в нескольких городах Судана состоялись акции протеста, участники которых требовали, чтобы военные передали власть гражданскому правительству.
В апреле 2019 года в Судане произошел военный переворот, вызванный народными протестами на фоне глубокого экономического кризиса и снижения уровня жизни. Правившего 30 лет президента Омара аль-Башира отстранили от власти, а позднее поместили в тюрьму.
В конце августа того же года глава переходного военного совета Судана Абдель Фаттах аль-Бурхан принес присягу в качестве руководителя Суверенного совета. Новый премьер Судана Абдалла Хамдук был приведен к присяге 21 августа 2019-го. Военные и гражданские договорились о переходном периоде для проведения масштабных политических и экономических реформ.