ԱՄՆ-ն իսրայելական Pegasus լրտեսող ծրագիրը ներառել է սահմանափակ հասանելիությամբ ընկերությունների ցուցակում
ԱՄՆ կառավարությունը իսրայելական Pegasus լրտեսող ծրագրեր արտադրողին ներառել է սահմանափակ հասանելիությամբ ընկերությունների ցուցակում այն ​​բանից հետո, երբ պարզվել է, որ ընկերությունը մատակարարել է ծրագրակազմ, որն օգտագործվում է պաշտոնյաներին և լրագրողներին հետապնդելու համար, հայտնել է AFP-ն։
NSO ընկերությունը հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում՝ կապված այն լուրերի հետ, որ տասնյակ հազարավոր իրավապաշտպաններ, լրագրողներ, քաղաքական գործիչներ և գործարարներ ամբողջ աշխարհում դարձել են Pegasus ծրագրային ապահովման հնարավոր թիրախները:
Pegasus-ով վարակված սմարթֆոնները հիմնականում վերածվում են լրտեսական սարքերի, որոնք թույլ են տալիս կարդալ թիրախի հաղորդագրությունները, դիտել լուսանկարները, հետևել գտնվելու վայրը և նույնիսկ միացնել տեսախցիկը առանց նրա իմացության:
«Այս գործիքները նաև թույլ են տվել օտարերկրյա կառավարություններին իրականացնել անդրազգային ռեպրեսիաներ, ինչը ավտորիտար կառավարությունների պրակտիկա է՝ այլախոհությունը լռեցնելու նպատակով թիրախավորել այլախոհներին, լրագրողներին և ակտիվիստներին»,-ասվում է ԱՄՆ Առևտրի նախարարության հայտարարության մեջ:
Վաշինգտոնը թիրախավորել է նաև իսրայելական Candiru ընկերությունը, Սինգապուրում տեղակայված Computer Security Initiative Consultancy PTE-ն (COSEINC) և ռուսական Positive Technologies ձեռնարկությունը:
Ընկերությունները այսպես կոչված «իրավաբանական անձանց ցուցակում» ներառելը նշանակում է, որ ամերիկյան կազմակերպություններից դեպի այդ ընկերություններ արտահանումը սահմանափակ է։

США включили израильского производителя шпионского ПО «Pegasus» в список компаний с ограниченным доступом
Власти США включили израильского производителя шпионского ПО «Pegasus» в список компаний с ограниченным доступом, после того как установили, что фирма поставляла программное обеспечение, используемое для преследования чиновников и журналистов, передает AFP.
Компания NSO оказалась в центре скандала из-за сообщений о том, что десятки тысяч правозащитников, журналистов, политиков и руководителей предприятий по всему миру стали потенциальными целями для программного обеспечения «Pegasus».
Смартфоны, зараженные «Pegasus», по сути превращаются в карманные шпионские устройства, позволяющие читать сообщения цели, просматривать фотографии, отслеживать местоположение и даже включать камеру без ее ведома.
«Эти инструменты также позволили иностранным правительствам проводить транснациональные репрессии, что является практикой авторитарных правительств, нацеленных на диссидентов, журналистов и активистов за пределами своих суверенных границ, чтобы заставить замолчать инакомыслие», – говорится в заявлении Министерства торговли США.
Вашингтон также нацелился на израильскую компанию «Candiru», сингапурскую консалтинговую компанию «Computer Security Initiative Consultancy» PTE (COSEINC) и российскую фирму «Positive Technologies».
Включение компаний в так называемый «список юридических лиц» означает, что экспорт в них из американских организаций ограничен.