Ո՞վ է Գորիս-Կապան ճանապարհն Ադրբեջանին հանձնելու հուշագրի «քավորը»
Համացանցը ցնցեց Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունն այն մասին, որ այսօրվանից Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածում Ադրբեջանը տեղադրելու է մաքսային եւ սահմանային կետեր:
Մինչդեռ իրականում սա ամենեւին էլ նորություն չէ: Հիշեցնենք, որ դեռ ամիսներ առաջ մամուլում շրջանառվում էր մի փաստաթուղթ, ըստ որի, 2020 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ պաշտպանության այն ժամանակվա նախարար ՎԱՂԱՐՇԱԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԸ Մոսկվայում հուշագիր է ստորագրել այդ ճանապարհը 5 տարի ժամկետով Ադրբեջանին հանձնելու վերաբերյալ, ինչը նախատեսված չէր նոյեմբերի 9 -ի եռակողմ հայտարարության մեջ: Ըստ նույն փաստաթղթի, հայ զինվորները պետք է լքեին այդ դիրքերը սահմանազատման ընթացքում, բայց քանի որ Վաղարշակ Հարությունյանը հուշագիր է ստորագրել ադրբեջանական կողմի հետ` նույն տարածքները ճանաչելով ադրբեջանական, գործընթացը սկսվել է նախքան սահմանների սահմանազատումը:
Ո՞րն էր այս հուշագրի ստորագրման մոտիվացիան ու պատճառները դեռ հայտնի չեն, սակայն, այսպես ասած, «գործը գլուխ բերելու համար», Վաղարշակ Հարությունյանին իշխանությունն արդեն որոշել է, թե ինչպես պարգեւատրել: Տեւական ժամանակ է, ինչ լուրեր են շրջանառվում, որ վերջինիս պատրաստվում են նշանակել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան:

Кто является «крестным отцом» меморандума о передаче дороги Горис-Капан Азербайджану? – «Иравунк»
Армянский сегмент Сети вчера ночью был шокирован заявлением секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна по Общественному телевидению о том, что с сегодняшнего дня Азербайджан установит таможенные и пограничные пункты пропуска на дороге Горис-Капан. Об этом пишет издание «Иравунк».
«Но на самом деле это было не новостью. Напомним, несколько месяцев назад в прессе циркулировал документ, согласно которому 18 декабря 2020 года в Москве тогдашний министр обороны РА ВАГАРШАК АРУТЮНЯН подписал меморандум о передаче дороги Азербайджану на 5 лет, чего не было предусмотрено в трехстороннем заявлении от 9 ноября. Согласно тому же документу, армянские вооруженные силы должны были покинуть эти позиции во время осуществления демаркации границы, но поскольку Вагаршак Арутюнян подписал с азербайджанской стороной меморандум о признании тех же территорий азербайджанскими, то и процесс начался до демаркации границ.
Что послужило мотивацией и причиной для подписания данного меморандума, пока не известно, но, так сказать, правительство уже решило, как наградить Вагаршака Арутюняна «за выполнение работы». Уже давно ходят слухи, что последний будет назначен послом РА в России», – пишет газета.