Նիկոլն ու Իլհամն՝ ընդդեմ Սյունիքի
Իրար հետ օպերատիվ կապի մեջ գտնվող, միմյանց կես խոսքից հասկացող (բանավոր փոխըմբռնմամբ) Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը սինքրոն են աշխատում: Պասերով:
Երկուսն էլ հիմա կռիվ են տալիս Սյունիքի դեմ: Մեկը՝ ներսից, մյուսը՝ դրսից: Մեկը կառավարչական առումով գլխատում է Սյունիքի համայնքները՝ ապօրինաբար կալանավորելով Սյունիքի համայնքների ղեկավարներին ու հոժարակամ հանձնելով ռազմավարական նշանակության Գորիս-Կապան ճանապարհը, մյուսը՝ զորք է մտցնում Սյունիքի տարածք, ամրանում Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում ու պահանջում «Զանգեզուրի միջանցք»:
Այսօր Ալիևը նոր քայլ է արել: Ինչպես հեղափոխական հպարտությամբ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, Ադրբեջանը մաքսակետեր է տեղադրել Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի «Ադրբեջանին պատկանող տարածքում» (Նիկոլը հենց այդպես էլ հայտարարեց՝ «Ադրբեջանին պատկանող տարածքում») ու սրանից հետո ոչ միայն իրանական տրանսպորտային միջոցները, այլ նաև հայկականները պետք է անցնեն ադրբեջանցիների մաքսային թրի տակով: Ահա այսպիսի փոխըմբռնում է տեղի ունեցել նախորդ տարվա դեկտեմբերին գործընկերների միջև: Ժողովրդի թիկունքում:
Ինչ վերաբերում է Նիկոլի՝ ներսից Սյունիքի դեմ պայքարին, ապա այն շարունակվում է:
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո շինծու մեղադրանքով կալանավորվեց Գորիսի քաղաքապետ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ, պատգամավորության թեկնածու Առուշ Առուշանյանը:
Վերջերս տեղի ունեցած Գորիսի ավագանու ընտրություններում Առուշանյանի գլխավորած ցուցակը ջախջախիչ պարտության ենթարկեց Նիկոլի ՔՊ-ական թիմին: Առուշանյանը բանտից ընտրվեց Գորիսի քաղաքապետ, բայց շարունակում է մնալ անազատության մեջ: Ժողովրդի որոշումը դեմագոգիկ ձևով ֆետիշացնող Նիկոլը, փաստորեն, ժողովրդի որոշմանը հակառակ կալանքի տակ է պահում Գորիսի նորընտիր քաղաքապետին, բայց միայն դրանով չի բավարարվում:
Այսօր կրկին կալանավորվել է Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը: Վերքաննիչ քրեական դատարանը նրան կալանավորելու որոշում է կայացրել: Հովսեփյանը անցած ամիս առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել: Հիմա Նիկոլի ցուցումով նրան կրկին կալանավորել են: Ու դա արել են Ալիևի՝ Սյունիքում մաքսակետ դնելու օրը: Համընկնումը պատահակա՞ն է: Իհարկե՝ ոչ: Վերևում արդեն նշել էինք, որ Նիկոլն ու Իլհամը Սյունիքի դեմ սինքրոնացված են աշխատում: Նիկոլի հեռացումը, հետևաբար, մեր երկրի անվտանգության ապահովման ու մասնավորապես Սյունիքը «բանավոր փոխըմբռնման» զոհ չդարձնելու գլխավոր նախապայմանն է:

Никол и Ильхам против Сюника
Поддерживающие друг с другом оперативную связь, понимающие друг друга с полуслова (посредством устного взаимопонимания) Никол Пашинян и Ильхам Алиев работают синхронно. Перепасовываются.
Они оба сейчас борются с Сюником. Один – изнутри, другой – извне. Один в плане управления обезглавливает общины Сюника, незаконно арестовывая местных руководителей и добровольно сдавая стратегически важную дорогу Горис-Капан, а другой вводит войска на территорию Сюника, укрепляется на участке дороги Горис-Капан и требует «Зангезурский коридор».
Сегодня Алиев предпринял новый шаг. Как заявил с революционной гордостью в ходе заседания правительства Никол Пашинян, Азербайджан разместил таможенные пункты «на принадлежащей Азербайджану территории» участка дороги Горис-Капан (Никол именно так и сказал – «на принадлежащей Азербайджану территории»), и впредь под таможенным мечом азербайджанцев будут проходить не только иранские транспортные средства, но и армянские. Вот такое вот взаимопонимание было достигнуто между партнерами в декабре прошлого года. За спиной у народа.
Что касается борьбы Никола с Сюником изнутри, то она продолжается.
После внеочередных парламентских выборов по сфабрикованному обвинению был арестован мэр Гориса, член блока «Армения», кандидат в депутаты НС Аруш Арушанян.
В ходе состоявшихся недавно выборов Совета старейшин Гориса возглавляемый Арушаняном список нанес команде «Гражданского договора» Никола сокрушительное поражение. Находясь в тюрьме, Арушанян избрался мэром Гориса, но продолжает оставаться под стражей. Фактически, демагогично фетиширующий решение народа Никол, вопреки решению народа, удерживает новоизбранного мэра Гориса под арестом. Однако не останавливается он и на этом.
Сегодня был снова арестован вице-мэр Гориса Менуа Овсепян. Апелляционный уголовный суд принял решение о его аресте. В прошлом месяце Овсепян был освобожден под залог решением суда первой инстанции. Сейчас по указанию Никола его снова арестовали. И сделали это в день размещения Алиевым в Сюнике таможенного пункта. Случайное совпадение? Конечно, нет! Выше мы уже отметили, что Никол и Алиев работают против Сюника синхронно. Следовательно, отстранение Никола – главное предусловие обеспечения безопасности нашей страны и, в частности, недопущения превращения Сюника в жертву «устного взаимопонимания».