Ոսկեպար տանող մայրուղու 3 հատված հայտնվելու է Ադրբեջանի սահմանին
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սպասվող սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքների հետևանքով Տավուշում նոր շրջանցող ճանապարհներ են կառուցվելու։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ իշխանությունները նախապատրաստվում են Տավուշի մարզի սահմանամերձ Ոսկեպար տանող, ինչպես նաեւ գյուղի մոտով անցնող Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհի մի քանի հատվածին այլընտրանքային ճանապարհներ կառուցել։ Նոր ճանապարհը մի քանի գյուղեր կապելու է Բաղանիսին։
«Մ 16 մայրուղին, ըստ Google քարտեզի, մի քանի հատվածից հատում է Ադրբեջանի սահմանը, իսկ քանի որ Հայաստանի իշխանությունները Google քարտեզով են սահման գծում, նախնական որոշում կա կառուցել մոտ 12 կմ-անոց նոր ճանապարհ։
Ըստ քարտեզի՝ մոտ երեք հատվածում մայրուղին հատելու է Ադրբեջանի հետ նոր ենթադրյալ սահմանը։ Դրանցից մեկը Ծաղկավան-Կիրանց ճանապարհն է, որը շրջանցելու համար անտառների միջով նոր ճանապարհ պետք է կառուցվի 5-6 կմ երկարությամբ։
Կիրանց գյուղից դեպի Ոսկեպար տանող ճանապարհի մի հատվածը ևս հայտնվում է սահմանին, ուստի նպատակ կա նոր ճանապարհով շրջանցել այդ հատվածը։ Ստացվում է, ճանապարհի երկրորդ հատվածը Կիրանց-Ոսկեպարն է, որի երկարությունը, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ 3 կմ է լինելու։
Երրորդ ճանապարհն էլ Ոսկեպար-Բաղանիսն է։ Ոսկեպարը շրջանցող նոր ճանապարհ չի լինելու, փոխարենը, վերանորոգվելու է գյուղի միջով անցնող ճանապարհը, որը ժամանակին կառուցվել էր՝ շրջանցելու վտանգավոր գոտիները։ Վերանորոգվող այս ճանապարհը կապելու է գյուղը Բաղանիսի հետ ու լինելու է մոտ 3 կմ։
Չնայած այս պահին հստակ հաստատված նախագիծ ու կառավարության որոշում չկա, սակայն արդեն կապալառու կազմակերպության որոնումների մեջ։
Նախնական քննարկումների համաձայն՝ այլընտրանքային նոր ճանապարհի շինարարությունը սկսվելու է Ծաղկավանից ու անցնելու է Կիրանցով, Ոսկեպարով՝ հասնելու է դեպի Բաղանիս։
Ոսկեպարը կմնա որպես սահմանամերձ գյուղ՝ որոշակի տարածքային զիջումներով։ Եթե հավատանք քարտեզին, ապա գլխավոր մայրուղու հատվածը, որը անցնում է Ոսկեպարի մոտով, ամբողջովին անցնելու է Ադրբեջանին, նաև հարակից որոշ տարածություն ևս կհայտնվի սահմանից այն կողմ։
Գաղտնիք չէ, որ դեռևս օգոստոսից, Տավուշի մարզի սահմանամերձ Ոսկեպար համայնքում ռուս զինվորականներն ուղեկալ են տեղադրել ։
Ըստ տեղեկությունների, ճանապարհը, որտեղ կանգնած են խաղաղապահները, համարվելու է հայ-ադրբեջանական սահման։
Նշենք, որ այլընտրանքային ճանապարհների շինարարական աշխատանքները դեռ չեն սկսվել։ Ծաղկավան-Կիրանց, Կիրանց-Ոսկեպար հատվածների նոր ճանապարհները անցնելու են անտառներով, որտեղ մշակումներ է արվելու, անցնելու են ստուգումներ ու միայն վերջնական որոշումից հետո կսկսվեն շինարարությունները։ Շրջանցող ճանապարհը մոտ 11-12 կմ է լինելու, իսկ աշխատանքները հավանաբար սկսվելու են հաջորդ տարվա սկզբից։
Նշենք, որ Տավուշի Ոսկեպար գյուղի մոտով երկու ճանապարհ է անցնում։ Ադրբեջանական մարտական դիտակետերից արձակվող գնդակոծություններից Ոսկեպար-Բաղանիս ավտոճանապարհով երթևեկողների անվտանգությունը պաշտպանելու նպատակով ժամանակին կառուցվել է հիմնական ճանապարհը շրջանցող ճանապարհ: Գյուղի կողքով անցնում է նաև Իջևան-Նոյեմբերյան ավտոմոբիլային ճանապարհը, որի Ոսկեպարով անցնող հատվածն այլևս չի շահագործվի։
Ավելի վաղ այլընտրանքային ճանապարհ կառուցելու մասին տեղեկությունների իսկությունը ստուգելու համար «Փաստինֆո»-ն կապ էր հաստատել Ոսկեպարի համայնքապետ Սերոբ Մաղսուդյանի հետ։ Վերջինս նշել էր, որ ճանապարհի կառուցման մասին տեղեկության ինքն էլ լսել է, սակայն աշխատանքներ այս պահին չեն իրականացվում ։ Իսկ Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումանն էլ ոչ թե հերքել էր, այլ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ նման տեղեկություն չունի»,-հայտնում է աղբյուրը։

3 участка дороги, ведущей к Воскепару, перейдут Азербайджану: будут построены объездные дороги – «Пастинфо»
В результате ожидаемых демаркационных и делимитационных работ между Арменией и Азербайджаном в Тавуше построят новые объездные дороги. Об этом пишет «ПастИнфо».
«Согласно нашим сведениям, власти готовятся построить альтернативные дороги на нескольких участках трассы, ведущей к приграничному селу Воскепар в Тавушском марзе, а также межгосударственной магистрали Армения-Грузия. Новая дорога соединит несколько деревень с Баганисом.
Согласно карте «Google», автомагистраль M16 пересекает границу с Азербайджаном на нескольких участках, и, поскольку власти Армении чертят границу с помощью карты «Google, есть предварительное решение о строительстве новой примерно 12-километровой дороги.
По карте, примерно на трех участках шоссе будет пересекать новую предполагаемую границу с Азербайджаном. Одна из них – дорога Цахкаван-Киранц, для объезда которой должна быть построена новая дорога через леса протяженностью в 5-6 км.
Участок дороги, ведущей из села Киранц в Воскепар, также оказывается на границе, поэтому намечен обход этого участка по новой дороге. Получается, что вторая часть дороги - Киранц-Воскепар, протяженность которой, по предварительной информации, составит 3 км.
И третья дорога – Воскепар-Баганис. Новой дороги в обход Воскепара не будет, вместо этого отремонтируют проходящую через село дорогу, построенную в свое время для обхода опасных зон. Эта ремонтируемая дорога соединит деревню с Баганисом и составит около 3 км.
Хотя на данный момент нет четко утвержденного проекта и решения правительства, однако уже организован поиск компании-подрядчика.
Согласно предварительным обсуждениям, строительство новой альтернативной дороги начнется от Цахкавана, пройдет через Киранц, Воскепар и дойдет до Баганиса.
Воскепар останется приграничным селом, с определенными территориальными уступками. Если верить карте, то участок главной магистрали, который проходит возле Воскепара, полностью перейдет Азербайджану, некоторые смежные участки также окажутся по ту сторону границы.
Не секрет, что еще с августа в приграничном поселке Воскепар Тавушкого марза российские военные разместили пост. Согласно имеющейся информации, дорога, на которой стоят миротворцы, будет считаться армяно-азербайджанской границей.
Отметим, что строительство альтернативных дорог еще не началось. Новые дороги участков Цахкаван-Киранц, Киранц-Воскепар будут проходить через леса, где будут проведены обработки, проверки, и лишь после окончательного решения начнется строительство. Длина объездной дороги составит около 11-12 км, а работы, вероятно, начнутся с начала следующего года.
Отметим, что у села Воскепар в Тавуше проходят две дороги. С целью защиты безопасности передвигающихся лиц по трассе Воскепар-Баганис от обстрелов с азербайджанских боевых наблюдательных пунктов в свое время была построена основная объездная дорога. Мимо села проходит также автомагистраль Иджеван-Ноемберян, часть которой, проходящая через Воскепар, больше не будет использоваться.
Ранее мы связывались с главой Воскепара Серобом Магсудяном для проверки информации о строительстве альтернативной дороги. Последний отметил, что и до него дошла информация о строительстве дороги, но в настоящее время работы не ведутся. А губернатор Тавушского марза Айк Галумян в беседе с нами сообщил о том, что у него нет подобных сведений», – отмечает «ПастИнфо».