Հայ-թուրքական «երկխոսության» իրական օրակարգը
Հայաստանն ու Թուրքիան նշանակել են իրենց ներկայացուցիչներին, որպեսզի նրանք բանակցեն հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով։
Հայաստանն իրականում ներկայացուցիչ չունի։ Ոչ այն պատճառով, որ ՀՀ–ն ներկայացնում է «թուրքական շպիոնի» պիտակ ունեցող Ռուբեն Ռուբինյանը։
Հայաստանն իրականում ներկայացուցիչ չունի, քանզի բանակցությունների է մասնակցում պարտված ղեկավարի պայմաններում։ Նիկոլ Փաշինյանը պարտության խորհրդանիշ է և նրա օրոք ՀՀ–ն ցանկացած բանակցություններում զրո ներկայացվածություն ունի և պարտված է «էն գլխից»։
Թուրքական նախապայմաններն ու Ադրբեջանի պահանջները
Նիկոլն Էրդողանից խնդրեց հանդիպում, բայց չստացավ։ Նրան ուղարկեցին Ալիևի մոտ՝ պահանջները բավարարելու։ Դրան զուգահեռ Թուրքիան իր նախապայմաններն առաջ քաշեց։
Նիկոլական իշխանությունը կուլիսներում, ըստ ամենայնի, համաձայնել է բավարարել թուրքական նախապայմանները (այլապես Թուրքիան «երկխոսության» մեջ չէր մտնի)։
Ինչ վերաբերում է «երկխոսության» հրապարակային կողմին, ապա Նիկոլն իր համաձայնությունը թուրքական նախապայմանները բավարարելու հարցում տվեց տխրահռչակ Ժիրայր Լիպարիտյանին ԱԺ–ում ընդունելով։ Դա մեսիջ էր, որ պաշտոնական Երևանը՝
ա) Արցախը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում,
բ) հրաժարվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը պետականորեն հետապնդելուց (հենց սա է քարոզում Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գաղափարակից Լիպարիտյանը)։
Դե իսկ Սյունիքի միջանցքի թեման մնում է օրակարգում։
Թուրքիայի փոխնախագահը հայտարարում է, որ իրենք Հայաստանի հետ բանակցելու են Ադրբեջանի կարծիքը հաշվի առնելով։ Դա նշանակում է, որ ՀՀ–ից նրանք զիջումներ են կորզելու ու ստանալու, այլապես որևէ քայլ չեն անի, որը հնարավորություն կտա Նիկոլին ցույց տալ, թե, իբր, արդյունքներ է գրանցում ու հեսա Թուրքիայի հետ առևտրով լավ ենք ապրելու։
Հայ–թուրքական «երկխոսությունն» ակնհայտորեն տեղի է ունենում ԱՄՆ–ի քավորությամբ։ Այդ «երկխոսության» իրական նպատակը Ռուսաստանին մեր տարածաշրջանից հեռացնելն է։ Այդ գաղափարի հեղինակին չի հետաքրքրում, որ դրա արդյունքում ՀՀ–ն կհայտնվի թուրք–ադրբեջանական աքցանի մեջ։ Իրենք մեծ խնդիր են լուծում ու տաշեղի ճակատագրով չեն հետաքրքրվում։
Հայ–թուրքական ներկա օրակարգը հակահայկական ու հակառուսական (նաև՝ հակաիրանական) բնույթ ունի։ Այդ «երկխոսությանը» ակտիվորեն մասնակցում է ԱՄՆ–ը և Ադրբեջանը։ Ռուբինյանը ստատիստի դեր է կատարելու՝ ստատիստի դերում թողնելով Հայաստանին։ Բայց դե Ռուբինյանին մեղադրել պետք չէ։ Նա ուսապարկ է, որին Նիկոլը նշանակել է։ Ով էլ նշանակվեր, ստատիստի էր վերածվելու, քանզի Նիկոլի Հայաստանը միշտ է պարտվելու՝ չհաշված մանկական Եվրատեսիլը։

Реальная повестка армяно-турецкого «диалога»
Армения и Турция назначили своих представителей, чтобы вести переговоры об урегулировании двусторонних отношений.
У Армении в реальности нет представителя. И не потому, что РА представляет обладающий репутацией «турецкого шпиона» Рубен Рубинян.
У Армении в реальности нет представителя, так как она участвует в переговорах с проигравшим руководителем. Никол Пашинян – символ поражения, и при нем РА в любых переговорах будет иметь нулевую представленность, и изначально быть в проигрыше.
Турецкие предусловия и требования Азербайджана
Никол попросил у Эрдогана встречи, но получил отказ. Его направили к Алиеву – удовлетворять его условия. Параллельно этому Турция выдвинула свои предусловия.
Судя по всему, николовская власть за кулисами согласилась удовлетворить турецкие предусловия (иначе Турция не пошла бы на «диалог»).
Что касается публичной части «диалога», то Никол дал свое согласие на удовлетворение турецких предусловий, приняв в НС печально известного Жирайра Липаритяна. Это было месседжем о том, что официальный Ереван:
а) видит Арцах в составе Азербайджана,
б) на государственном уровне отказывается от политики международного признания Геноцида армян (именно это и пропагандирует единомышленник Левона Тер-Петросяна Липаритян).
Тема же коридора через Сюник остается в повестке.
Вице-президент Турции заявляет, что они будут переговариваться с Арменией, учитывая мнение Азербайджана. Это, в свою очередь, означает, что они будут требовать и получать от РА уступок, иначе не пойдут ни на какие шаги, которые позволили бы Николу показать, будто он фиксирует результаты, и мы скоро заживем через торговлю с Турцией.
Армяно-турецкий «диалог» очевидным образом проходит при кумовстве США. Реальной целью этого «диалога» является вытеснение России из нашего региона. Автора этой идеи не интересует, что в результате этого РА окажется в турецко-азербайджанских тисках. Они решают большую задачу, и участь щепки их не интересует.
Нынешняя армяно-турецкая повестка имеет антиармянский и антироссийский (как и антииранский) характер. В этом «диалоге» активно участвуют США и Азербайджан. Рубинян будет играть роль статиста, оставляя в той же роли Армению. Однако винить Рубиняна тут не в чем. Он – рюкзак, которого назначил Никол. Кого бы он ни назначил, все равно тот был бы статистом, поскольку Армения Никола всегда будет проигрывать, не считая детского «Евровидения».