Մեր պետության խոցված մեջքն անկարելի է շտկել առանց կազմակերպած ու մարտունակ բանակի․ «Հայաստան» դաշինք
Սիրելի’ հայրենակիցներ,
Հայոց Բանակը երեսուն տարեկան է։ Մեր բանակի ծնունդը ժամանակի հրամայականն էր․ այն ձևավորվեց ազատագրական պայքարի բովում, կոփվեց ու կայացավ՝ պաշտպանելով մեր նորանկախ պետականությունը, երաշխավորելով մեր անվտանգությունն ու արձանագրելով հաղթանակներ։
Անցնող երեսուն տարիներին մեր բանակը վայելել է համայն հայության սերն ու ակնածանքը, արժանապատվությամբ ու հպարտությամբ ամրացրել մեր հավաքական ոգին։
Հայոց բանակը, լինելով մեր անկախ պետականության անբաժան մասը, անցնում է փորձությունների միջով, դիմագրավում ծանր մարտահրավերներ։ Մեր պետության խոցված մեջքն անկարելի է շտկել առանց կազմակերպած ու մարտունակ բանակի։
Մենք հավատում ենք, որ միասին վերակերտելու ենք մեր բանակի ոգին ու մարտունակությունը, արժանապատիվ խաղաղություն ենք հաստատելու մեր հայրենիքում, անառիկ ենք պահելու մեր սահմանը։ Մենք պարտք ենք իրենց արյամբ մեր հողը սրբացրած հայ զինվորին, հայոց մայրերին և պատասխանատու սերունդների առջև։ Հայոց պետականության զորացմանը պիտի լծվենք ազգովի, միասնական կամքով ու վճռականությամբ։
Տոնդ շնորհավոր, Հայոց Բանակ։ Փա’ռք մեր հերոսներին, հայ սպային, հայ զինվորին։ Մենք միասին կերտելու ենք նոր հաղթանակներ։

Наше израненное государство не может распрямить свою спину без организованной и боеспособной армии – блок «Армения»
Армянской армии 30 лет. Рождение нашей Армии было велением времени: она сформировалась в горниле освободительной борьбы, закалялась и состоялась, защищая нашу независимую государственность, гарантируя нашу безопасность и фиксируя победы.
За прошедшие 30 лет наша Армия пользовалась любовью и почтением всех армян, с достоинством и гордостью укрепляла наш коллективный дух.
Армянская армия, будучи неотъемлемой частью нашей независимой государственности, проходит через испытания, противостоит тяжелым вызовам. Наше израненное государство не может распрямить свою спину без организованной и боеспособной армии.
Мы верим, что вместе восстановим дух и боеспособность нашей армии, установим достойный мир на нашей Родине, обеспечим неприкосновенность наших границ. Мы в долгу перед пролившим свою кровь армянским солдатом, армянскими матерями и несем ответственность перед нашими поколениями. Мы должны взяться за дело укрепления армянской государственности всей нацией, с единой волей и решимостью.
С праздником тебя, Армянская Армия! Слава нашим героям, армянскому офицеру, армянскому солдату! Мы вместе добьемся новых побед.