Գողացված տոնը և մեր անելիքը
Առնվազն 2020–ի հոկտեմբերի 19–ից սկսած ՀՀ իշխանությունը գիտակցված մսաղացի մեջ է մտցրել մեր զինվորներին ու նյութական վնասներ հասցրել մեր բանակին (հետո բացատրվեց, որ դա արվել է, որպեսզի չասեն «Նիկոլ դավաճան»)։ Հայոց բանակը դրանից հետո շատ լուրջ իմիջային հարված ստացավ՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Մինչև այդ դրվել էին մայիսի 9–ի Եռատոնը կորցնելու հիմքերը։ Դա տեղի ունեցավ 2018–ի մայիսի 9–ից սկսած՝ Արցախի հարցով բանակցությունները փակուղի մտցնելով, հանրությանը սևերի ու սպիտակների բաժանելով, հայ–ռուսական հարաբերությունները փչացնելով, հակաղարաբաղյան ու հակաղարաբաղցիական քարոզ իրականացնելով, պետական կառավարման համակարգը ամբոխավարացնելով, բանակը վարկաբեկելով, պետական բյուջեն սեփական դրամապանակի պես օգտագործելով, գռեհիկ կոռուպցիոն համակարգ ներդնելով, թայֆայապետություն կառուցելով ․․․
Հունվարի 28–ից առաջ «փողոցայինները» գողացան մայիսի 9–ը։ Գողացան, քանզի, լինենք անկեղծ, դրանից առաջ անհրաժեշտ խորությամբ չէին գնահատվել տոները, անտեր էր թողնվել հաղթանակը։
Հիմա սեպտեմբերի 21–ն օրացույցից կորցնելու ճանապարհին ենք։ Ու որպեսզի դա տեղի չունենա՝ անհրաժեշտ է նախ իշխանափոխություն։
Ի դեպ, իշխանափոխությունն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայմանն է սեպտեմբերի 21–ը պահելու, հունվարի 28–ը վերականգնելու և մայիսի 9–ի մասին երազելու համար։
Իշխանափոխությանը պետք է հաջորդի հանրային մթնոլորտի կտրուկ փոփոխությունը, բանակի վերազինումն ու արդիականացումը, արդյունավետ պետական կառավարման համակարգի կառուցումը, տնտեսության զարգացումը և այլն, և այլն, և այլն։

Украденный праздник и наши задачи
Начиная как минимум с 19 октября 2020-го власти РА осознанно оправляли наших солдат в мясорубку и причиняли нашей армии материальный урон (впоследствии выяснилось, что делалось это для того, чтобы не сказали «Никол – предатель»). После этого Армянская армия получила очень серьезный имиджевый удар, со всеми вытекающими из этого последствиями.
До этого были заложены основы потери тройного праздника 9-го мая. Это случилось начиная с 9 мая 2018-го: посредством заведения в тупик переговоров по вопросу Арцаха, разделения общества на черных и белых, подрыва армяно-российских отношений, ведения пропаганды против Карабаха и карабахцев, охлократизации системы государственного управления, дискредитации армии, использования госбюджета наподобие собственного кошелька, внедрения пошлой коррупционной системы, строительства кланократии…
До 28 января «уличные» украли 9 мая. Украли, так как, будем честны, праздники до этого нами не оценивались со всей глубиной, а победа была оставлена бесхозной.
Сейчас мы на пути потери из календаря 21 сентября. И дабы этого не произошло, нужна, прежде всего, смена власти.
Кстати, смена власти – необходимое, но не достаточное условие для сохранения 21 сентября, возвращения 28 января и шанса для мечтания о 9 мая.
За сменой власти должны последовать резкое изменение общественной атмосферы, восстановление и модернизация армии, выстраивание эффективной системы государственного управления, развитие экономики и т.д., и т.п.