Ռուզան Առաքելյան. «Այսօր Դաշնակցությունը կոալիցիայից դուրս գալու պատճառ չունի»
-Եթե մենք գործ ունենք առողջ քաղաքական ուժերի հետ, եթե նրանց նպատակը երկիրն ու ժողովուրդն է, ապա նրանք միշտ պայքարի մեջ պետք է լինեն, իսկ եթե կոալիցիոն ուժերը պետք է դուրս գան պայքարելու՝ ևս մեկ իշխանական լծակ վերցնելու համար, կարծում եմ՝ այդ պայքարը չի կարող լինել օգտակար։ Ինչ վերաբերվում է Դաշնակցության կոալիցիայից դուրս գալուն, ապա այդ որոշումը կուսակցության քննարկման արդյունք է լինելու։ Այսօր դրա մասին խոսելու որևէ պատճառ չկա,- ասել է ՀՅԴ խմբակցության անդամ Ռուզան Առաքելյանը՝ պատասխանելով քաղաքապետի ընտրություններում ներկոալիցիոն մրցակցությամբ պայմանավորված հնարավոր բախումների և Դաշնակցության դիրքորոշման կամ քաղաքական տեղի փոփոխման վերաբերյալ հարցին։
Ըստ Ռ.Առաքելյանի, Դաշնակցության նման որոշման պատճառ կարող են դառնալ «տարաձայնությունները համազգային խնդիրներում, օրինակ, Ղարաբաղյան խնդրի հարցում և հայ-թուրքական-հարաբերություններում»։
-Եթե լուրջ տարաձայնություն լինի իշխանական այն թևի հետ, որը լուծում է այդ համազգային խնդիրները, ապա Դաշնակցությունը իշխանության մեջ չի մնա,- ասել է նա։

Рузан Аракелян: Сегодня у Дашнакцутюн нет причин выходить их коалиции
-Если мы имеем дело со здоровыми политическими силами, если их целью являются страна и народ, то они всегда должны быть в борьбе, а если коалиционные силы будут бороться за то, чтобы получить  очередной властный рычаг, думаю, эта борьба не будет результативной. Что касается выхода  Дашнакцутюн из коалиции, то это решение будет результатом партийных обсуждений. Сегодня нет причин для разговоров об этом, - сказала член парламентской фракции АРФД Рузан Аракелян, отвечая на вопрос о возможных столкновениях внутри коалиции, которые могут быть спровоцированы выборами авагани, а также   возможном изменении позиции Дашнакцутюн.
Согласно Р.Аракелян, причиной выхода Дашнакцутюн из коалиции могут стать «разногласия по общенациональным проблемам, например, в вопросе Карабаха и армяно-турецких отношений».
-Если будут серьезные разногласия с тем властным крылом, которое занимается решением этих проблем, то Дашнакцутюн не останется во власти, - сказала она.