ՀԱԿ անդամ. «Օգոստոսի առաջին տասնօրյակում պետք է արդեն հստակ հասկանալ՝ իշխանությունը գնալո՞ւ է արտահերթ ընտրությունների»
Այսօր հրավիրված ասուլիսում «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սմբատ Այվազյանն ասել է, որ այժմ քաղաքական դաշտի թիվ մեկ հարցը Սերժ Սարգսյան–ՀԱԿ երկխոսությունն է։ Նա նշել է, որ, այսպիսով, Սերժ Սարգսյանն իր թիմին հոգեբանորեն պատրաստում է արտահերթ ընտրությունների, քանի որ ՀԱԿ–ի օրակարգային միակ պահանջն արտահերթ նախագահակա՛ն ընտրություններն են։
«7օր»–ի հարցին՝ եթե մինչև սեպտեմբեր արտահերթ ընտրությունների շուրջ համաձայնություն ձեռք չբերվի, ՀԱԿ–ը կշարունակի՞ երկխոսությունը, Սմբատ Այվազյանը պատասխանել է։
–Ես կարծում եմ՝ չպետք է շարունակի։ Կարծում եմ, որ ընդհանրապես մինչև սեպտեմբեր էլ բավական մեծ ինտերվալ է։ Կարծում եմ՝ օգոստոսի առաջին տասնօրյակում պետք է արդեն հստակ հասկանալ՝ իշխանությունը գնալո՞ւ է դրան, թե՞ ոչ։ Եթե չի գնալու, ընդդիմությունը պարտավոր է պատրաստվել այլ սցենարների։ Ինձ համար միանշանակ է, որ շատ արագ պետք է ավարտել սա։ Չպետք է թողնել, որ սա դառնա հերթական հանձնաժողով կամ պատվիրակություն հարցերը քննարկելու համար։ Ժողովրդի մոտ ակնհայտ տեսակետ կա, որ իշխանությունը փորձելու է ժամանակ ձգել մինչև հերթական ընտրությունների նախաշեմը։ Ես կարծում եմ, որ ՀԱԿ–ն այս ամենը գիտակցում է, և երկար ժամանակ չի նստելու բանակցելու։
Ըստ Սմբատ Այվազյանի՝ ՀԱԿ–ն այն ժամանակ կհասկանա, որ Սերժ Սարգսյանը չի՛ գնում արտահերթ ընտրությունների, երբ իշխանությունը հստակ կպատասխանի՝ արտահերթ ընտրությունների հարցը քննարկո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ «7օր»–ի դիտարկմանը, որ իշխանության ներկայացուցիչներն արդեն իսկ հայտարարել են, որ այդ հարցը պատրաստ են քննարկել, բայց, միևնույն է, ասելու են ոչ, Սերժ Սարգսյանն էլ ԵԽԽՎ–ում հայտարարեց, որ արտահերթ ընտրություններ չեն լինի, «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամը պատասխանել է, որ նրանք շատ բան էին բացառում, բայց, ի վերջո, արեցին, իսկ Սերժ Սարգսյանն էլ դրսում չի կարող հայտարարել, որ արտահերթ ընտություններ կլինեն, որովհետև դրանից հետո նա մենակ կմնա։

Член АНК: «В первой декаде августа нужно будет четко понять, пойдут ли власти на внеочередные выборы или нет»
Член АНК: «В первой декаде августа нужно будет четко понять, пойдут ли власти на внеочередные выборы  или нет»
На сегодняшней пресс-конференции член политсовета партии «Республика»  Смбат Айвазян заявил, что сегодня первоочередным вопросом  на политической арене является диалог между Сержем Саргсяном и АНК. Так, по его словам, Серж Саргсян психологически подготавливает свою команду к внеочередным выборам, поскольку единственным требованием в повестке АНК являются именно внеочередные президентские выборы.
На вопрос «7or» о том, продолжит ли  АНК диалог, если до сентября не будет достигнута договоренность относительно внеочередных выборов, Айвазян ответил:
«Думаю, не должен продолжать. На мой взгляд, промежуток до сентября – довольно большой интервал. В первой декаде августа нужно будет четко понять, пойдут ли власти на это или нет. Если не пойдут, оппозиция обязана подготовиться к другим сценариям. Для меня однозначно, что это нужно завершить очень быстро. Не следует доводить до превращения в очередную комиссию или делегацию для обсуждения вопросов. У народа бытует  мнение о том, что власти попытаются затянуть время до очередных выборов. Я считаю, что представители АНК осознают это и не будут длительное время вести переговоры».
По словам Смбата Айвазяна, члены АНК поймут то, что Серж Саргсян не собирается проводить внеочередные выборы тогда, когда представители властей четко ответят, обсуждают ли они вопрос внеочередных выборов или нет. На наблюдение «7or» о том, что представители власти уже заявили, что готовы обсуждать этот вопрос, но, все равно, не согласятся на внеочередные выборы, а Серж Саргсян заявил в ПАСЕ, что внеочередных выборов не будет, член политсовета партии «Республика» ответил, что власти много чего исключали, но в конце согласились, а Серж Саргсян не может заграницей заявить, что будут внеочередные выборы, поскольку после этого он останется один.