Մոսկվայի ու Բաքվի միջև ստորագրված հռչակագիրը չի հակասում ՌԴ-Հայաստանի դաշնակցային հարաբերություններին. ՌԴ ԱԳՆ (տեսանյութ)
Ընդ որում՝ հռչակագիրը, որը ստորագրել են Ռուսաստանի առաջնորդն ու Ադրբեջանի նախագահը, չի ստեղծում խնդիրներ Հայաստանի հետ ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների համար: Այդ մասին Մոսկվայում փետրվարի 25-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան կպահպանի Երևանի նկատմամբ բոլոր պարտավորությունները, որը Ռուսաստանի վաղեմի և մտերիմ դաշնակիցն է:
«Մենք համոզված ենք, որ Բաքվի հետ վերոնշյալ հռչակագրի ստորագրումը թույլ կտա ամրապնդել Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև եռակողմ փոխգործակցությունը»,-ասել է Զախարովան:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հավելել է, որ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում փոփոխված աշխարհաքաղաքական իրողությունները, Ռուսաստանն անդադար թարմացնում է երկկողմանի պայմանագրաիրավական բազան Հայաստանի հետ, որը ներկայում բաղկացած է շուրջ 200 փաստաթղթից:
Ընդ որում՝ Զախարովայի հավաստմամբ՝ Ռուսաստանի առաջնորդի և Ադրբեջանի նախագահի միջև ստորագրված փաստաթուղթն ուղղված է տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը:
«Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան կարգավորմանն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալիզացիային, ապա հռչակագրում Ադրբեջանի հետ դաշնակցային փոխհարաբերությունների մասին կա դրույթ, որ կողմերը կարող են միասնաբար նպաստել 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև, ինչպես նաև 2021թ. հունվարի 11-ին ու նոյեմբերի 29-ին ստորագրված համաձայնագրերի դրույթների իրագործմանը»,-նշել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ 10-րդ դրույթում նշված է, որ կողմերը կհամագործակցեն ավելի վաղ ձեռքբերված համաձայնագրերից բխող խնդիրների լուծման գործում, և սերտ կհամավործակցեն տարածաշրջանի պետությունների միջև երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 22-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահները ստորագրել են դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր:

Подписанная между Москвой и Баку декларация не противоречит союзническим отношениям РФ и Армении – МИД России (видео)
Декларация, подписанная Россией и Азербайджаном, не создает никаких проблем для российского союзничества с Арменией. Об этом на брифинге в Москве заявила 25 февраля официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова.
По ее словам, Москва будет соблюдать все свои обязательства в отношении Еревана, который является давним и близким союзником России.
«Мы убеждены, что подписание с Баку упомянутой декларации позволит укрепить трехстороннее взаимодействие между Арменией, Азербайджаном и Россией», – сказала Захарова.
Официальный представитель МИД РФ добавила, что с учетом изменившихся геополитических реалий в регионе Россия постоянно обновляет двустороннюю договорно-правовую базу с Арменией, которая в настоящее время насчитывает примерно 200 документов.
При этом, декларация, подписанная президентами России и Азербайджана, по заверению Захаровой, работает на укрепление региональной безопасности.
«Что же касается карабахского урегулирования и нормализации армяно-азербайджанских отношений, то в самой декларации о союзническом взаимодействии с Азербайджаном содержится пассаж о том, что стороны будут взаимно содействовать усилиям по реализации положений договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года, а также 11 января и 26 ноября 2021 года», – отметила представитель МИД РФ.
По ее словам, в пункте 10 зафиксировано, что стороны будут взаимодействовать в решении задач, вытекающих из ранее достигнутых договоренностей, и тесно сотрудничать в установлении долгосрочного мира между государствами региона.
Напомним, что 22 февраля в Москве президенты России и Азербайджана подписали декларацию о союзническом взаимодействии.