Կհամաձայնի՞ Փաշինյանն Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում
Վերնագրում նշված հարցը ձևական է, քանզի Նիկոլ Փաշինյանը վաղուց է համաձայնել Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելուն։ Նա դրան համաձայն էր 1998–ի իշխանափոխությունից առաջ, «Թուրքական Հայկական ժամանակ» թերթոնը խմբագրելիս, 2008–ի նախագահական ընտրություններին մասնակցելիս («Լե–վո՛ն, Լե–վո՛ն, Լե–վո՛ն ․․․), Ալիևի հետ բանակցելիս, պատերազմ բերելիս, պարտություն բերելիս, Արցախի պետականությունը հանձնելիս ․․․ Մի՛շտ։
Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար ինքնաասուլիսներ է տալիս ու «հիմնավորում», որ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»։
Պաշտպանության նախարարությունն արդարացնում է մեր թշնամիների առաջխաղացումը ՀՀ տարածքում, թե բա՝ տաքերն ընկան ու ադրբեջանցիները վերադարձան իրենց դիրքեր (սրանք էնտուզիազմով պաշտպանում են Ադրբեջանի «էյվազլիական» շահերը)։
Արարատ Միրզոյանն էլ թուրք տեսնելիս բերանը լայն բացում է մինչև աղիքները։ Բայց այս ամենը թուրք–ադրբեջանական տանդեմին չի բավարարում։ Նրանք գրավոր են ուզում ստանալ այն, ինչը բանավոր ամեն օր հայտարարում է Նիկոլը՝ փորձելով նախապես արդարացնել իր հանձնելիքը և ապահովել ալիբի՝ «Ես ի՞նչ կարող էի անել, հրե՛ն, նախորդ դարի 90–ականներից Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը» դեմագոգիկ թեմայով։
Ադրբեջանը 5–կետանոց պահանջ է ներկայացրել, որպեսզի «խաղաղություն» հաստատի։ Դրանք իրականում ՀՀ–ի ղազագրի, Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու, Հայաստանի սահմանները կրճատելու մասին են։ Դա նոր պատերազմի հայտարարման անոնսն է։
Միակ կետը, որ կարող է հետաքրքրել անձամբ Նիկոլին, քողարկված ձևով իր իշխանությանն աջակցելու 5–րդ կետն է։
Նիկոլն այս պահին դեռ փորձում է ձգել՝ զուգահեռաբար բանակցելով Թուրքիայի հետ։ Նիկոլը ձգում է, ոչ թե որ ուզում է Արցախի համար կռիվ տալ, այլ վախենում է, որ աթոռը կկորցնի։
Նիկոլը հույս ունի, որ Թուրքիային զիջելով Հայոց ցեղասպանության ու Կարսի պայմանագրին առնչվող հարցերը՝ ինքը կկարողանա բավարարել նրանց ու աթոռը Թուրքիայի միջոցով պահել, սակայն պաշտոնական Անկարան չի էլ թաքցնում, որ ՀՀ–ի հետ բանակցում է Ադրբեջանի հետ կոորդինացված։ Իսկ դա նշանակում է, որ ոչ միայն Բաքուն, այլ նաև Անկարան է Երևանին 5–կետանոց ղազագիր դեմ տվել։
Ալիևն ու Էրդողանը շատ լավ հասկանում են, որ իրենց հաճախորդ Նիկոլն այս պահին չի կարող ընդունել այդ կետերը և փորձելու է ժամանակ ձգել։ Հասկանում են, բայց այդուհանդերձ պայմաններ են դեմ տալիս ու հիմքեր նախապատրաստում ՀՀ–ի վրա հարձակման համար։ Մեր թշնամիները սպասում են ուկրաինական ճգնաժամի հանգուցալուծմանը։ Հենց ՌԴ–ն խնդիրներ ունեցավ, Ադրբեջանն անցնելու է գրոհի։ Ուշագրավն այն է, որ այս սցենարին կողմ են արտահայտվում նաև «տնաբույծ» ռուսատյացները՝ «բալետ» անելով Ուկրաինայի օգտին, այսինքն՝ Թուրքիայի օգտին ու Հայաստանի դեմ։

Согласится ли Пашинян оставить Арцах в составе Азербайджана?
Вопрос в заглавии носит формальный характер, так как Никол Пашинян уже давно согласился на оставление Арцаха в составе Азербайджана. Он согласился на это еще до смены власти 1998-го, в годы работы редактором газетенки «Турецкое Армянское время», во время участия в президентских выборах 2008-го («Ле-вон, Ле-вон…!»), в ходе переговоров с Алиевым, в период, когда он приносил нам войну и поражение, когда сдавал государственность Арцаха… Словом, согласен на это он был всегда.
Никол Пашинян периодически дает пресс-конференции самому себе и «обосновывает», что «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак».
Министерство обороны оправдывает продвижение наших врагов на территории РА, мол, наступила весна и азербайджанцы вернулись на свои позиции (они с энтузиазмом отстаивают «эйвазлийские» интересы Азербайджана).
Арарат же Мирзоян радостно раскрывает при виде турка рот до ушей. Однако турецко-азербайджанский тандем всё это не удовлетворяет. Они на бумаге хотят получить то, что Никол устно озвучивает в ежедневном режиме, пытаясь заранее оправдать предстоящую сдачу и обеспечить себе алиби в рамках демагогичной формулы «А что я мог поделать: в 90-ые годы Армения и Азербайджан признали территориальную целостность друг друга».
Азербайджан выдвинул требования из 5 пунктов, чтобы установить «мир». В реальности они являются кабальной распиской РА и касаются оставления Арцаха в составе Азербайджана, сокращения границ Армении.
Единственным пунктом, который может заинтересовать лично Никола, является 5-ый пункт, касающийся завуалированной поддержки его власти.
Никол пока еще пытается тянуть время, параллельно ведя переговоры с Турцией. И тянуть не для того, чтобы отстоять Арцах, а чтобы не потерять свое кресло.
Никол надеется, что, уступив Турции в вопросах Геноцида армян и Карсского договора, он сумеет удовлетворить ее аппетит и удержать с ее помощью свое кресло, но официальная Анкара даже не скрывает, что переговаривается с РА в координации с Азербайджаном. А это означает, что не только Баку, но и Анкара выдвинула Еревану кабальные требования из 5 пунктов.
Алиев и Эрдоган прекрасно понимают, что их клиент Никол не может сейчас принять эти пункты, и будет тянуть время. Понимают, но всё равно выдвигают условиях и подготавливают почву для нападения на РА. Наши враги ждут исхода украинского кризиса. Как только у РФ будут проблемы, Азербайджан пойдет на агрессию. И примечательно то, что за этот сценарий выступают также наши «доморощенные» русофобы, болеющие за Украину, то есть за Турцию и против Армении.