Բժեզինսկին անկեղծ էր, Ֆուկույաման ու Հանթինգթոնը սխալվեցին. ի՞նչ է սպասվում Հայաստանին ու Արցախին ուկրաինական պատերազմից հետո
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո քաղաքագիտական գրականության մեջ բեսթսելերային էին համարվում հետևյալ 3 գրքերը՝
– Ֆրենսիս Ֆուկույամայի «Պատմության ավարտը և վերջին մարդը» (1992թ.),
– Սամուել Հանթինգթոնի «Քաղաքակրթությունների բախումը» (1993թ.),
– Զբիգնև Բժեզինսկու «Շախմատային մեծ խաղատախտակը» (1997թ.)։
Այս երեքն էլ ԱՄՆ դոմինանտության ու միաբևեռ աշխարհի մասին էին գրում, բայց անկեղծը Բժեզինսկին էր, որը չէր էլ թաքցնում, որ կարևորը տնտեսական ու քաղաքական շահն է, այլ ոչ թե ժողովրդավարության տարածման մասին լոլոները։ Նա «ոսկե միլիարդից» դուրս տեսնում էր կա՛մ մատաղացու գառներ, կա՛մ օգտագործվող մարտավարական դաշնակիցներ։
Բժեզինսկին խոսում էր ոչ թե վերացական պատմության ավարտի, կրոնական կամ մշակութային բաժանումների հիման վրա քաղաքակրթությունների բախման, այլ իրական քաղաքականության մասին։
Բժեզինսկին չէր թաքցնում, որ ԱՄՆ շահերը պահանջում են ԽՍՀՄ փլուզումից հետո շարունակել Ռուսաստանի դեմ պայքարը և աշխարհաքաղաքականությունը վարել ոչ թե արժեքային (ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և այլն), այլ «չոր» շահերից ելնելով։ Ըստ այդմ՝ ԱՄՆ–ը կարող է խոսել ժողովրդավարությունից, բայց աջակցել ավտորիտար ռեժիմներին կամ դաշնակցել նրանց հետ։ ԱՄՆ-ն կարող է քարոզել մարդու իրավունքների պաշտպանություն, բայց դաշնակցել գիշատիչ պետությունների հետ։
Ուկրաինական ճգնաժամը հերթական անգամ հերքեց Ֆուկույամայի տեսությունը և արժեզրկեց Հանթինգթոնի տեսությունը։ Պատմությունը չի ավարտվել։ Բախվում են ոչ թե քաղաքակրթությունները, այլ շահերը։
Ռուս–ուկրաինական ռազմական դիմակայությունը, Արևմուտք–Ռուսաստան բախումը ցույց են տալիս, որ ներքաղաքակրթական բախումը շատ ավելի դաժան է միջքաղաքակրթականից։
Արաբական աշխարհում ու Աֆրիակում էլ նման երևույթների հանդիպեցինք. «Իսլամական պետության» գլխակերներն իրենց արաբ ցեղակիցներին դաժանորեն հոշոտում էին (Թուրքիայի անմիջական հովանավորությամբ)։
Ուկրաինացիներն ու ռուսները նույն ժողովուրդն են, բայց ուկրաինական քաղաքական վերնախավի խամաճիկային լինելու, անհեռատեսության, տգիտության ու Կրեմլի կոպիտ սխալների (դրանց թվին է պատկանում «փափուկ ուժի» չկիրառումը) պատճառով իրար են սպանում։
Արևմուտքին հաջողվեց ռուս–ուկրաինական ներէթնիկ պատերազմ հրահրել՝ հանուն սեփական շահի (Բժեզինսկին հենց սա էր ուզում ու քարոզում 1997–ից)։ Այսինքն՝ Հանթինգթոնի այն թեզը, թե ԽՍՀՄ փլուզումից հետո բախումները բացառապես քրիստոնյա ու մահմեդական շրջանակների միջև են լինելու և նույն քաղաքակրթությանը պատկանողները միմյանց դեմ չեն պատերազմելու, հերքվում է։
ՌԴ–ն արևմտյան քաղաքակրթության մաս է կազմում, բայց դա չի խանգարում բախման մեջ մտնել ու իրար սպառնալ միջուկային մարտագլխիկներով։
Հանթինգթոնի տեսությունը հերքվեց նաև Արցախյան 44–օրյա պատերազմում այն առումով, որ հայ–թուրքական բախումը, բացի ազգային–ազատագրականից, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի համար պայքարից, նաև քաղաքակրթական էր, բայց Արևմուտքը գործնականում աչք փակեց թուրք–ադրբեջանական բարբարոսությունների վրա, մինչդեռ ըստ Հանթինգթոնի՝ ԱՄՆ–ը և մյուսները պետք է գործուն աջակցություն ցույց տային «ժողովրդավարության բաստիոն» հռչակված և քրիստոնեական քաղաքակրթության պիոներներից համարվող Հայաստանին։
Փոքրիկ Արցախը 44 օր դիմադրում էր վարձկան–ահաբեկիչներով համալրված թուրքական կոալիցիային, բայց Արևմուտքից ընդամենն արժանացավ թվիթերյան մեկ–երկու գրառման և զինադադարի ապահովման անհաջող փորձերի (ո՞վ է հիմա հիշում «սկանդինավյան խաղաղապահների» մասին)։
Արևմուտքից, սակայն, նեղանալ պետք չէ։ Ամեն մեկն իր շահն ունի։ Մեր խնդիրը պետք է լինի հնարավորինս շատ դաշնակիցներ ու աջակիցներ ունենալը։ Եթե մենակ ես մնում, ուրեմն սխալը դու ես, ոչ թե քո ողբերգությունը չնկատողները։
ՌԴ շահը կար, և Մոսկվան կանգնեցրեց Արցախյան պատերազմն ի՛ր համար կարմիր գիծ համարվող կետում։ Հակառակ դեպքում Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած «Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո պատերազմն ավարտվելու էր Ստեփանակերտում (ի դեպ, վտանգը չի վերացել, ավելացել է. թուրքերի թիրախում հիմա Երևանն է, ինչքան էլ սեփական աթոռով մտահոգ նիկոլական իշխանությունը բթացնի ՀՀ քաղաքացիների զգոնությունն ու թուրքական օրակարգի շրջանակներում մահաբեր «Խաղաղության դարաշրջան» քարոզի)։
Արևմուտքի շահը կա ուկրաինական պատերազմում, և նրանք կռիվ են տալիս Ռուսաստանի դեմ՝ ուկրաինացիների արյան գնով, իհարկե։ Սա՛ է ռեալպոլիտիկը։ Բժեզինսկիական ռեալպոլիտիկը։ Մնացածը տեսություն է։
Եվ վերջում մեզ սպասվող իրադարձությունների մասին։
Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական խաղատախտակը՝ ուկրաինական պատերազմի արդյունքն ուղղակի ազդեցություն է ունենալու մեր երկրի վրա։
Եթե ՌԴ–ն հաղթի կամ առնվազն չպարտվի ու աշխարհում որոշակի հավասարակշռություն հաստատվի, ապա Հայաստանի անվտանգությունն ապահովված կլինի։ Մնացածն արդեն ՀՀ քաղաքացիների անելիքն է։
Եթե ՌԴ–ն պարտված կամ թուլացած դուրս գա այս պատերազմից, ապա Թուրքիան ու Ադրբեջանը կշտապեն օգտվել դրանից ու մեզ շատ վատ սցենար է սպասում (չեմ ուզում մանրամասները գրել. դժվար չէ պատկերացնելը)։
Լավ կլիներ, իհարկե, որ Արցախում հայերի ապրելու, ՀՀ անվտանգության երաշխավորը լինեին ոչ միայն ՌԴ–ն ու Իրանը (Սյունիքի մասով), այլն նաև ԱՄՆ–ը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Չինաստանը, Հնդկաստանը, բայց իրականությունն այլ է (հրե՛ն, Արևմուտքը նույնիսկ Ուկրաինայում զորք չի մտցնում ու «օդը» չի փակում, էլ ուր մնաց, թե նրանց նավերը մեր լեռները բարձրանային)։
Մեր տարածաշրջանում կա՛մ ռուսական, կա՛մ թուրքական դոմինանտություն կարող է լինել։ Ընդ որում՝ Արևմուտքը, ՌԴ–ի դեմ պայքարի շրջանակներում, կողմ է թուրքական դոմինանտությանը։ Այնպես որ մտքեր արտահայտելուց և քաղաքական հայտարարություններ անելուց առաջ արժե քարտեզին նայել ու մասնագիտական գրականություն կարդալ։ Եվ առաջնորդվել բացառապես Հայաստանի ու Արցախի շահերով։
Իսկ նրանք, ովքեր նայում ու կարդում են, բայց շարունակում են գրել Հայաստանի շահերի դեմ՝ լավագույն դեպքում անմեղսունակներ են կամ Հայաստանի վերացման հաշվին «գռդոնչիություն» անողներ, իսկ հիմնականում՝ թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչներ։

Бжезинский был искренен, Фукуяма и Хантингтон ошиблись: что ждет Армению и Арцах после украинской войны?
После распада СССР бестселлерами среди политологической литературы считались следующие 3 книги:
- «Конец истории и последний человек» Френсиса Фукуямы (1992г.),
- «Столкновение цивилизаций» Самюэля Хантингтона (1993г.),
- «Великая шахматная доска» Збигнева Бжезинского (1997г.).
Все трое писали о доминировании США и однополярном мире, но искреннее всех был Бжезинский, который не скрывал, что главное – экономический и политический интерес, а не разглагольствования на тему распространения демократии. Вне «золотого миллиарда» он видел или жертвенных агнцев, или используемых тактических союзников.
Бжезинский говорил не об абстрактном конце истории, столкновении цивилизаций на основе религиозных или культурных разделений, а о реальной политике.
Бжезинский и не скрывал, что интересы США требуют продолжения борьбы с Россией после распада СССР и ведения геополитики на основе не ценностного (демократия, права человека и т.д.), а продиктованного «сухими» интересами расчета. В этом плане США могут говорить о демократии, но одновременно поддерживать авторитарные режимы или иметь с ними союзнические отношения. США могут пропагандировать защиту прав человека, но быть в союзе с государствами-хищниками.
Украинский кризис в очередной раз опроверг теорию Фукуямы и обесценил теорию Хантингтона. История не завершилась. Сталкиваются не цивилизации, а интересы.
Российско-украинское противостояние, столкновение Запад-Россия показывают, что внутрицивилизационное столкновение намного более жестокое, чем межцивилизационное.
С аналогичными проявлениями мы столкнулись также в арабском мире и в Африке: головорезы из «Исламского государства» жестоко уничтожали своих арабских соплеменников (при непосредственном покровительстве Турции).
Украинцы и русские – один народ, который убивает друг друга в результате марионеточности, недальновидности, невежества украинской политической элиты и грубых ошибок Кремля (к ним относится также неприменение «мягкой силы»).
Западу удалось спровоцировать русско-украинскую внутриэтническую войну во имя собственных интересов (Бжезинский именно этого и хотел, пропагандировал с 1997-го). То есть был опровергнут тезис Хантингтона, согласно которому после распада СССР столкновения будут исключительно между христианскими и мусульманскими кругами, и относящиеся к одной цивилизации не будут воевать друг с другом.
РФ является частью западной цивилизации, но это не мешает идти на столкновение и угрожать друг другу ядерными боеголовками.
Теория Хантингтона была опровергнута также в ходе 44-дневной Арцахской войны – в том плане, что армяно-турецкое столкновение, помимо бытности национально-освободительной войной, борьбой за право нации на самоопределение, являлось также цивилизационным, но Запад на деле закрыл глаза на турецко-азербайджанские варварства, между тем как, согласно Хантингтону, США и остальные должны были оказать действенную поддержку провозглашенной «бастионом демократии» и считающейся одним из пионеров христианского мира Армении.
Маленький Арцах 44 дня противостоял турецкой коалиции, укомплектованной наемниками-террористами, но удостоился от Запада лишь пары-тройки записей в «Twitter» и неудачных попыток обеспечить прекращение огня (кто сейчас помнит о «скандинавских миротворцах»?).
Однако обижаться на Запад не стоит. У каждого свой интерес. Нашей задачей должно быть обладание как можно большими союзниками и сторонниками. Если остаешься в одиночестве, значит неправ ты сам, а не те, кто не замечает твоей трагедии.
У РФ были свои интересы, и Москва остановила Арцахскую войну на считающейся для себя красной линией точке. В противном случае проводившаяся властями Армении под лозунгом «Мы победим» война завершилась бы в Степанакерте (кстати, угроза всё еще не прошла и даже повысилась: в прицеле турок сейчас Ереван, как бы ни пыталась озабоченная исключительно собственным креслом николовская власть притуплять бдительность граждан РА и пропагандировать в рамках турецкой повестки смертоносную «Эпоху мира»).
В украинской войне у Запада свой интерес, и он борется с Россией, конечно же, ценой крови украинцев. Такова реальная политика. Реалполитик Бжезинского. Остальное – теория.
И в конце об ожидающих нас событиях.
Учитывая геополитическую шахматную доску, результат украинской войны будет иметь на нашу страну прямое влияние.
Если РФ победит или как минимум не проиграет, и в мире утвердится определенный баланс, безопасность Армении будет обеспечена. Остальное зависит от самих граждан РА.
Если РФ выйдет из этой войны проигравшей или ослабшей, то Турция и Азербайджан поспешат воспользоваться этим, и нас ждет очень плохой сценарий (не хотелось бы вдаваться в детали – представить всё это можете сами).
Конечно, было бы неплохо, если гарантами жизни армян в Арцахе, безопасности РА были не только РФ и Иран (по части Сюника), но и США, Франция, Германия, Китай, Индия, но в реальности всё иначе (Запад даже на Украину не вводит войска, не «закрывает» там неба – куда уж до поднимающихся на армянские горы их кораблей).
В нашем регионе может быть или российское, или турецкое доминирование. Причем Запад, в рамках борьбы с РФ, выступает за турецкое доминирование. Так что, прежде чем высказывать свои мысли и делать политические заявления, сначала стоит взглянуть на карту и прочитать специальную литературу. И руководствоваться исключительно интересами Армении и Арцаха.
Те же, кто смотрит и читает, но продолжает писать против интересов Армении, в лучшем случае являются невменяемыми или подрабатывающими на гибели Армении, а в реальности – представителями турецкой 5-ой колонны.