«Խաղաղության դարաշրջանի» զոհերը և Սուրեն Պապիկյանի՝ Վեդիի քարոզարշավը
Արցախում Նիկոլ Փաշինյանի բերած «խաղաղության դարաշրջանը» շարունակվում է։ Կրկին ունենք զոհեր և վիրավորներ։ Թշնամին գրավել է հայկական տարածքներն ու կանգնել Խրամորթի հատվածում։ Գրավված է ռազմավարական նշանակության դիրք։
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանցիներն օգտվում են Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակից ու ՀՀ իշխանությունների թուրքամետ կեցվածքից։
Ռուս խաղաղապահներն ակնհայտորեն չեն ուզում նեղացնել ադրբեջանցիներին, քանզի ստիպված կլինեն երկրորդ ճակատ բացել, ինչը կարող է տարածաշրջանային մեծ պատերազմի վերածվել ռուսների համար՝ Թուրքիայի ներգրավմամբ։ Արևմուտքի ուզածն էլ հենց դա է, որ Ռուսաստանի համար երկրորդ ճակատ բացվի Հարավային Կովկասում։ Իսկ թե ինչ կլինի այդ դեպքում Հայաստանի ու Արցախի հետ, Արևմուտքին չի մտահոգում։ Ինչպես ասում են՝ ոչ մի անձնական բան, միայն «բիզնես»։
Ռուս խաղաղապահների թեման պարզ է՝ իրենք չեն ուզում բախում ու տեղի են տալիս ադրբեջանական ախորժակին։ Իսկ հայե՞րը։ ՀՀ ու Արցախի իշխանություններն ինչո՞ւ չեն ինքնապաշտպանություն կազմակերպում։
Եթե մենք լոկալ հակահարված տանք, ապա Ադրբեջանը, Ռուսաստանի հետ մեծ մասշտաբի բախումից խուսափելու համար, չի պատերազմի Արցախի դեմ։ Լոկալ հակահարված ստանալով՝ Ադրբեջանը հետ կքաշվի ու խնդիրը կկարգավորվի։ Բայց քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը «խաղաղության դարաշրջանի» ռեժիմի մեջ է, ուստի Հայաստանի ու Արցախի սահմանները դարձել են «պռախադնոյ դվոռ»։
Շատ խորհրդանշական է, որ երկու թշնամիներով շրջապատված մեր երկիրը տևական ժամանակ է, ինչ չունի Գլխավոր շտաբի պետ, իսկ Պաշտպանության նախարար է նշանակվել բանակի հետ կապ չունեցող, բանակում ծառայելու տարիներին հանցագործության համար դատապարտված Սուրեն Պապիկյանը, ով այն պահին, երբ Ադրբեջանը վերցնում էր Փառուխն ու Քարագլուխը, Վեդիում «Կոկորդիլոս» Գարիկի օգտին քարոզ էր անում։ Վադիի քարոզարշավով Նիկոլն ու իր թիմակիցները ցույց են տալիս, թե որն է իրենց համար առաջնահերթություն՝ աթոռը և պաշտոնով պայմանավորված թալանը։
Նիկոլենց պատկերացրած «խաղաղության դարաշրջանի» բուն էությունը հենց դա է՝ իրենք թուրքերին են հանձնում նրանց ուզածները, և զուգահեռաբար զբաղվում են իշխանական աթոռները գրավելով։ «Իշխանական աթոռ՝ թուրքերի բոլոր նախապայմանների բավարարման դիմաց» բանաձևն է Նիկոլի պատկերացրած «խաղաղության դարաշրջանը»։
Ու քանի դեռ սրանք իշխանության են, թուրքը գրավելու է Արցախն էլ, Հայաստանն էլ։ Ու դրսի բոլոր ուժերը շտապելու են Հայաստանը հնարավորինս ծառայեցնել իրենց շահերին ու դարձնել առևտրի առարկա։ Ու նրանցից նեղանալն անմեղսունակություն կլինի։ Երբ ամբողջ աշխարհը տեսնում է, թե ինչպես է Նիկոլը Հայաստանի ու Արցախի շահերի հաշվին քստմնելի առևտրի մեջ մտել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ և դա հանդուրժվում է հայ ժողովրդի կողմից, ապա ինչո՞ւ իրենք չպետք է առևտուր անեն։

Жертвы «эпохи мира» и агиткампания Сурена Папикяна в Веди
В Арцахе продолжается принесенная Николом Пашиняном «эпоха мира». У нас снова погибшие и раненые. Враг захватил армянские территории и встал у Храморта. Захвачена стратегически важная позиция.
Очевидно, что азербайджанцы пользуются сложившейся на Украине ситуацией и протурецким поведением властей РА.
Российские миротворцы явно не хотят обижать азербайджанцев, так как будут вынуждены открыть второй фронт, что может перерасти для русских в большую региональную войну с вовлечением Турции. Запад именно этого и хочет: чтобы на Южном Кавказе для России открылся второй фронт. Что же будет в этом случае с Арменией и Арцахом, Запад не интересует. Как говорится, ничего личного, только «бизнес».
По части российских миротворцев всё понятно: они не хотят столкновений и идут на уступки азербайджанскому аппетиту. А армяне? Почему власти РА и Арцаха не организуют самооборону?
Если мы нанесем локальный контрудар, то Азербайджан, во избежание масштабных столкновений с Россией, не станет воевать с Арцахом. Получив локальный отпор, Азербайджан отступит, и проблема решится. Однако, поскольку Никол Пашинян находится в режиме «эпохи мира», границы Армении и Арцаха стали проходным двором.
Весьма символично, что окруженная двумя врагами наша страна уже продолжительное время не имеет начальника Генштаба, а министром обороны назначен не имеющий к армии никакого отношения, осужденный за преступление в ходе срочной службы Сурен Папикян, который во время захвата Азербайджаном Паруха и Караглуха вел в Веди агитацию в пользу «Крокодил» Гарика. Агиткампанией в Веди Никол и члены его команды демонстрируют свои приоритеты – занимаемое кресло и обусловленная им возможность для разграбления.
Реальная сущность представляемой николовцами «эпохи мира» именно в этом и заключается – сдавать туркам желаемое и удерживать свои властные кресла. «Эпоха мира» Никола – это формула «Властное кресло в обмен на удовлетворение всех предусловий турок».
И пока они у власти, турок будет захватывать и Арцах, и Армению. И все внешние силы будут пытаться использовать Армению в своих интересах и превращать ее в предмет торга. И обижаться на них будет попросту глупо. Когда весь мир видит, как Никол ведет гнусный торг с Турцией и Азербайджаном за счет интересов Армении и Арцаха и как армянский народ это терпит, с чего бы им самим не торговаться?