Տեսանելի ու անտեսանելի թշնամիները
Նիկոլ Փաշինյանն ամենօրյա ռեժիմով համոզում է, որ դրանք մեզ թշնամիներ չեն։ Ասում է՝ եթե մենք իրենց թշնամի չհամարենք, իրենք էլ մեզ թշնամի չեն համարի։ Խաբում է, քանզի մենք թուրքերին թշնամի համարենք, թե չհամարենք, Թուրքիան ուզում է Հայաստանի ու Արցախի կործանումն ու այդ ուղղությամբ քայլեր իրականացնում։
Նիկոլի գործը ՀՀ քաղաքացու զգոնությունը բթացնելն ու ինքնապաշտպանվելու կարողությունը զրոյացնելն է։ Նա անտեսանելի թշնամի է։
Ադրբեջանցիները կրակում ու սպանում են, իսկ Նիկոլն ասում է, որ դրա վրա պետք չէ ուշադրություն դարձնել, քանզի իրենք չեն շեղվելու «խաղաղության դարաշրջանի» իրենց բռնած գծից։
Ադրբեջանը փակում է Արցախի գազը, նիկոլենք ասում են՝ ոչինչ, սովորեք ապրել առանց գազի։
Ալիևը Երևանն ու Սևանն է պահանջում, Նիկոլն ասում է՝ մենք միևնույն է «խաղաղության դարաշրջան» ենք բացելու։
Ալիևը թքում է, Նիկոլն ասում է՝ անձրև է գալիս։ Ու դժվար է ասել, թե ո՞ր թշնամին է վտանգավոր՝ տեսանելի՞, թե՞ անտեսանելի՝ ներքին։ Վերջինս ներսից կազմաքանդում է բանակը, քարոզում թշնամու օգտին, թմրեցնում ՀՀ քաղաքացուն, հակաղարաբաղցիական քարոզ տանում, խաբում հայ ժողովրդին, ներսից բացում դռները թշնամու առաջ։
Ներքին թշնամի են նաև Ուկրաինայի «վկաները»։ Կիևը չի էլ թաքցնում իր ուրախությունն ադրբեջանական զորքերի գործողությունների մասով։ Ուկրաինայի պաշտոնյաները ուրախությամբ են նշում, որ շուտով կարող է ի դեմս Արցախի՝ երկրորդ ճակատ բացվել ՌԴ–ի դեմ։ Արևմուտքի նպատակն էլ հայ–ադրբեջանական, հայ–թուրքական բախում հրահրելն է, ինչից հետո Ռուսաստանը ստիպված կլինի երկրորդ ճակատով կռվել։
Արևմուտքի և Ուկրաինայի շահը պարզ է. նրանք ուզում են, որ Ադրբեջանը հարձակվի Արցախի վրա, որպեսզի ռուսները նոր ճակատ ստանան։ Իսկ ո՞րն է ՀՀ քաղաքացի համարվող այն մարդկանց շահը, որոնք ողջունում են Ուկրաինային, հայտարարում, որ Ուկրաինան նաև ՀՀ ինքնիշխանության համար է պայքարում, գնում են ՀՀ–ում Ուկրաինայի դեսպանատուն և աջակցություն հայտնում Կիևին՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, փաստացի նաև՝ ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի։
Ուկրաինան չի էլ թաքցնում, որ ուզում է Ադրբեջանի կողմից հայերի կոտորած, որպեսզի Ռուսաստանը ներքաշվի կռվի մեջ ու բաշխի ուժերը։ Հետևաբար՝ այն հայերը, որոնք ցանկանում են Ուկրաինայի հաղթանակ ու քարոզում են Ռուսաստանի դեմ կա՛մ անասուն են, կա՛մ թուրքական գործակալ–քարոզիչ։ Ահա այս քարոզիչներն ու Նիկոլը շատ ավելի մեծ վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի ու Արցախի համար, քան տեսանելի թշնամիները, քանզի անտեսանելիները քողածածկված են ռազմահայրենասերի, Վուդրո Վիլսոնի քարտեզի, ինքնիշխանիստի պիտակների տակ, սակայն իրականում գործում են Թուրքիայի օգտին ու մեր երկրի դեմ։

Видимые и незримые враги
Никол Пашинян в ежедневном режиме уговаривает, что они не наши враги. Говорит, мол, если мы не будем считать их врагами, они тоже не будут воспринимать нас как врагов. И, как всегда, врет, так как независимо от того, будем мы считать турок врагами или нет, Турция хочет уничтожения Армении и Арцаха и предпринимает в этом направлении действенные шаги.
Задача Никола – притупление бдительности гражданина РА и обнуление его способности самообороняться. Он – незримый враг.
Азербайджанцы стреляют и убивают, а Никол говорит, что не нужно обращать на это внимания, так как они не отклонятся от выбранной ими линии на утверждение «эпохи мира».
Азербайджан перекрывает Арцаху газ, а николовцы говорят, чтобы там учились жить без газа.
Алиев требует Ереван и Севан, а Никол говорит, что всё равно они откроют «эпоху мира».
Алиев плюет Николу в лицо, а тот говорит о божьей росе. И трудно сказать, какой из врагов опаснее – явный или незримый, то есть внутренний. Последний изнутри разваливает армию, пропагандирует в пользу врага, убаюкивает гражданина РА, обманывает армянский народ, открывает перед врагом ворота.
Внутренними врагами являются также «свидетели» Украины. Киев и не скрывает своей радости по части действий азербайджанских войск. Украинские чиновники с восторгом отмечают, что скоро для РФ может открыться второй фронт – в Арцахе. Целью же Запада является провоцирование армяно-азербайджанского, армяно-турецкого столкновения, после которого Россия будет вынуждена биться на два фронта.
Заинтересованность Запада и Украины очевидна: они хотят, чтобы Азербайджан напал на Арцах, чтобы русские получили новый фронт. А каков интерес считающих себя гражданами РА людей, которые приветствуют Украину, заявляют, что последняя борется также за суверенитет РА, посещают посольство Украины в РА и выражают Киеву поддержку против России, а на деле – также против Армении и Арцаха?
Украина и не скрывает, что хочет истребления армян со стороны Азербайджана, чтобы Россия втянулась в войну и разделила свои силы. Следовательно, те армяне, которые желают победы Украины и пропагандируют против России, являются или безнадежными идиотами, или турецкими агентами-пропагандистами. Вот эти вот пропагандисты и Никол представляют для Армении и Арцаха намного большую опасность, чем видимые враги, поскольку незримые замаскированы под военных патриотов, отстаивающих карту Вудро Вильсона и радеющих за суверенитет, но в реальности действуют в пользу Турции и против нашей страны.