Վերջին օրերի լրահոսը լարված էր։ Ադրբեջանցիներն Արցախում մտել էին հայկական Փարուխ գյուղ, Քարագլխում վերցրել մի քանի դիրք։ Ունեցանք զոհեր և վիրավորներ։ Ադրբեջանն էլ կորուստներ ունի, սակայն մեր թշնամիները հստակ թվեր չեն ներկայացնում։
Տեղի է ունեցել զինված բախում, մերոնք լավ կռիվ են տվել և ազիկները ստիպված են եղել ԱԹՍ՝ «Բայրաքթար» կիրառել։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը սկզբում շատ հստակ մատնանշեց, որ մեղավորն ադրբեջանական կողմն է, որը խախտել է 2020–ի նոյեմբերի 9–ի համաձայնագիրը։ Նաև նշվեց, որ Ադրբեջանը պետք է հետ քաշվի Փարուխից։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ի պատասխան հայտարարեց, որ դուրս չի գալու։ Հետո կրկին եղավ ՌԴ ՊՆ հայտարարությունն այն մասին, որ ադրբեջանցիները դուրս են եկել Փարուխից, ինչին կրկին հետևեց Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարությունը, թե բա ռուսները ստում են, մենք Փարուխից դուրս չենք եկել։
Մեր ունցած տեղեկություններով՝ ադրբեջանիցներն իրականում դուրս են եկել Փարուխից, բայց դեռ մնում են Քարագլխում։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը փորձում է օգտվել Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակից ու ձեռքի հետ էլ ստուգել ռուս խաղաղապահների զգոնությունը։ Ակնհայտ է նաև, որ Ադրբեջանը, թերևս, Ուկրաինայից հետո ամենաթշնամականն է տրամադրված ՌԴ–ի հանդեպ։ Համենայնդեպս ադրբեջանական մամուլը ուկրաինականին չի զիջում հակառուսականությամբ։ Դա է նաև պատճառը, որ ադրբեջանական որոշ կայքերի հասանելիությունն արգելված է Ռուսաստանում։
Թե ինչպիսի զարգացումներ կունենանք Քարագլխի, Արցախի գազամատակարարման հետ՝ մասնավորապես և ռուս–ադրբեջանական հարաբերություններում՝ ընդհանրապես, կերևա շատ շուտով։
Ի դեպ, Փարուխի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներում մի բան աչք ծակեց։ ՌԴ–ի ու Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունները հաղորդագրություն էին տարածում, միմյանց հայհոյում, բայց չկար... ՀՀ ՊՆ–ը։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն իր թիմակիցների հետ այդ ընթացքում զբաղված էր Վեդիում տոկոս խփելով։
Ադրբեջանցիները գրավում էին Փարուխը, իսկ ՀՀ ՊՆ–ը՝ Վեդին։ Երկու տեղում էլ Հայաստանն ու Արցախը պարտվողի դերում էին, իսկ Ադրբեջանը՝ հաղթողի։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը ձեռքերը լվացել է Արցախից, արտաքին քաղաքականության մեջ առաջ է տանում թուրքական օրակարգն ու զբաղված է բացառապես իշխանություն պահելու խնդրով։ Նույն Վեդիում սրանք այնպիսի ապօրինություններ թույլ տվեցին, որ գերազանցեցին նախորդ բոլոր կեղծիքները։ Ավելացրեցին ընտրողների թիվը, կասկածելի մասնակցություն ապահովեցին ու «կռակադիլին» դարձրին համայնքապետ։
Մնում է արձանագրել, որ Ադրբեջանը շարունակում է հաղթել Հայաստանին։ Լինի դա Քարագլխում, Փարուխում, թե Վեդիում։ Մինչև ներքին թշնամուն չհաղթենք, արտաքինը շարունակելու է իր լկտի պահվածքը։
Հ.Գ. Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական ու նիկոլական շրջանակները համատեղ հակառուսական քարոզ են տանում։ Ամեն մեկն իր ձևով հարցականի տակ է դնում Արցախում ռուս խաղաղապահների ներկայության արդյունավետությունն ու անհրաժեշտությունը։

Новостная лента последних дней была напряженной. В Арцахе враг зашел в армянское село Парух и занял несколько позиций на Караглухе. У нас есть погибшие и раненые. Потери есть и у Азербайджана, но наш враг не публикует точных данных.
Произошло вооруженное столкновение, наши дали серьезный отпор, и азеры оказались вынуждены применить «Байрактар».
Министерство обороны России весьма четко указало на то, что виновным в эскалации является Азербайджан, нарушивший положения совместного трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Кроме того, отметило, что Азербайджан должен отойти от Паруха.
В ответ Минобороны Азербайджана заявило, что не собирается выводить свои подразделения. Затем последовало новое заявление МО РФ о том, что азербайджанцы вышли из Паруха, после которого Минобороны Азербайджана отметило, что русские врут и что они не покидали Паруха.
По имеющейся у нас информации, азербайджанцы в реальности покинули Парух, но продолжают оставаться на Караглухе.
Очевидно, что Азербайджан пытается воспользоваться ситуацией на Украине и проверить заодно бдительность миротворцев. Очевидно также, что после Украины Азербайджан – самая враждебно настроенная по отношению к России страна. По крайней мере азербайджанская пресса ничем не уступает украинской в своей антироссийскости. Именно поэтому некоторые азербайджанские сайты заблокированы на территории РФ.
Какие же развития ожидаются, в частности, касательно Караглуха и газоснабжения Арцаха, а также российско-азербайджанских отношений в целом, станет ясно очень скоро.
Кстати, в развитиях вокруг Паруха кое-что особенно бросалось в глаза. Министерства обороны РФ и Азербайджана распространяли заявления с взаимными обвинениями, но не было… Минобороны Армении. Министр обороны РА Сурен Папикян вместе с членами своей команды был занят набором процентов в Веди.
Азербайджанцы захватывали Парух, а Минобороны РА – Веди. В обоих случаях Армения и Арцах были в роли проигравших, а Азербайджан – победителя.
Власть Никола Пашиняна умыла руки от Арцаха, реализует во внешней политике турецкую повестку и занята исключительно вопросами удержания своего кресла. В том же Веди они допустили такие беззакония, что превзошли все прежние фальсификации. Раздули количество избирателей, обеспечили сомнительную явку и сделали «крокодила» главой общины.
Остается лишь констатировать, что Азербайджан продолжает побеждать Армению. Будь то в Караглухе, Парухе или Веди. Пока мы не победим внутреннего врага, внешний будет продолжать свое наглое поведение.
P.S. Примечательно, что азербайджанские и николовские круги ведут совместную антироссийскую пропаганду. Каждый по-своему ставит под сомнение эффективность и необходимость присутствия миротворцев.