«Խաղաղության» մուրացկանները
Ադրբեջանը Հայաստանին է ներկայացրել 5 սկզբունքներ (այդ սկզբունքների ենթատեքստն Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելն է), որոնց հիման վրա առաջարկում է, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագիր կնքել։
Պաշտոնական Երևանը արտաքին գործերի նախարար աշխատող Արարատ Միրզոյանի ու ԱԺ նախագահ նշանակված Ալեն Սիմոնյանի շուրթերով հայտարարել է, որ համաձայն է այդ սկզբունքների հետ և պատրաստ է նստել բանակցությունների։ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին դիմեց Ադրբեջանին՝ առաջարկելով անհապաղ սկսել այդ բանակցությունները։
Ադրբեջանի սկզբունքներն ու պահանջները հայտնի են՝
–Լեռնային Ղարաբաղը ներառել Ադրբեջանի կազմի մեջ,
–գնալ սահմանազատման ու սահմանագծման ըստ իրեն ուզած ձևերի,
–տրամադրել Սյունիքի միջանցք։
Ադրբեջանի մյուս պահանջներն ու պայմաններն արտացոլված են թուրք–ադրբեջանական ռազմավարական համագործակցության փաստաթղթում՝ Շուշիի հռչակագրում։
Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար քարոզում է թուրք–ադրբեջանական պահանջների ու պայմանների բավարարման օգտին։ Ըստ նրա՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»։
Նկատենք, որ ադրբեջանական պահանջներին ու ցանկություններին հակընդդեմ հայկական կողմը խաղաղություն է մուրում։ Սկզբում ինչ որ բան առաջարկում էին, մասնավորապես՝ զորքերի հայելային հետքաշում, բայց Փարուխի պատմությունը «ջրեց» այդ գաղափարը։ Միջազգային դիտորդներն էլ համառորեն չեն ուզում տեղակայվել հայ–ադրբեջանական սահմանագծում։ Մնաց՝ «խաղաղությունը»։
Ադրբեջանցիները կոնկրետ բան են պահանջում, իսկ նիկոլենք «խաղաղություն» են մուրում՝ պատրաստակամություն հայտնելով զիջել ամեն ինչ և ակնկալելով թուրքերի օգնությամբ պահել աթոռը։ Սա՛ է նիկոլական «խաղաղասիրության» իրական դեմքը։

Азербайджан представил Армении 5 принципов (подтекстом этих принципов является признание Арцаха в составе Азербайджана), на основе которых предлагает подписать так называемое мирное соглашение.
Официальный Ереван устами назначенных главой МИД Арарата Мирзояна и спикером НС Алена Симоняна заявил, что согласен на эти принципы и готов сесть за стол переговоров. Никол Пашинян, в свою очередь, обратился к Азербайджану, предложив незамедлительно начать эти переговоры.
Принципы и требования Баку известны:
включение Нагорного Карабаха в состав Азербайджана,
делимитация и демаркация в желанном ими варианте,
предоставление Сюникского коридора.
Другие требования и условия Азербайджана отражены в турецко-азербайджанском документе о стратегическом сотрудничестве – в «Шушинской декларации».
Никол Пашинян периодически пропагандирует в пользу удовлетворения турецко-азербайджанских требований и условий. Согласно ему, «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак».
Заметим, что в противовес азербайджанским требованиям и желаниям армянская сторона… выпрашивает мир. Сначала предлагали что-то, в частности, зеркальный отвод войск, но история с Парухом разбила эту идею вдребезги. Международные же наблюдатели упорно не хотят размещаться на армяно-азербайджанской границе. Остался лишь «мир».
Азербайджанцы выдвигают конкретные требования, а николовцы выпрашивают «мир», выражая готовность уступить всё и ожидая от турок поддержки в вопросе удержания власти. Таково реальное лицо николовского «миролюбия».