Փաշինյան–Ալիև համատեղ խաղը շարունակվում է
Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը ապրիլի 6–ին հանդիպելու են Բրյուսելում։ Դրան նախորդել էր ՀՀ անվտանգության խորհրդի նիստը, որի ժամանակ ՀՀ իշխանությունները խոսել էին Արցախում էթնիկ զտումների վտանգից ու կոչ արել Ադրբեջանին ... անհապաղ սկսել բանակցություններ խաղաղության պայմանագրի շուրջ (փաստորեն ՆԻկոլի կոչն ու հանդիպումը մեկ եղավ. ա՛յ, ա՛յ ա՛յ)։
Մինչև այդ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Աժ նախագահ աշխատող Ալեն Սիմոնյանը ընդունելի էին համարել Ադրբեջանի առաջարկած 5 սկզբունքները, որոնց մեջ կարմիր թելով անցնում էր Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու պահանջը։ Նիկոլենք համաձայնել են դրան։ Դա է պատճառը, որ Արարատ Միրզոյանը չի պատասպանում Արցախն Ադրբեջանի կազմում ներառելու հարցին՝ փաստացւ չբացառելով նման հեռանկարը։
Ուշագրավն այն է, որ երբ փոխարտգործնախարար Արմեն Ղևոնդյանը ԱԺ Եվրասիական հանձնաժողովի նիստում ասաց, որ որպես ՀՀ քաղաքացի իր համար ընդունելի չէ Արցախն Ադրբեջանի կազմում լինելու հեռանկարը, ՔՊ–ականներ Վաղարշակ Հակոբյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Խաչատուր Սուքիասյանը «թռան» փոխնախարարի դեմքին, թե բա քո անձնական կարծիքն այստեղ մի հայտնիր։ Խաչատուր Սուքիասյանն ավելի հեռուն գնաց ու հայտարարեց, որ թուրքերն ու ադրբեջանիցներն իր համար եղբայր ժողովուրդ են (փոխնախարարի ասածները բալանսավորելու ու նիկոլական թուրքամետ գիծը պահելու համար)։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու քարոզը Նիկոլ Փաշինյանը վաղուց է տանում։ Պաշտոնապես դրա քարոզի մեկնարկը տրվեց 2020–ի նոյեմբերի 10–ից՝ պարտության ակտի ընդունումից հետո։ Այդ փուլից սկսած Նիկոլի ու Ալիևի համատեղ խաղը դարձավ «ափաշքարա»։
Ի դեպ, Նիկոլն ու Ալիևը համատեղ խաղում են ոչ միայն «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և բացականչական նշան» ծրագրի շրջանակներում, այլ նաև հակառուսական տիրույթում։ Ռուս խաղաղապահների դեմ Նիկոլն Ալիևի քարոզչամեքենայից ավելի սուր է հարձակվում։ Դա էլ է մտնում թուրքամետ օրակարգի մեջ։
Հետաքրքրական է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններն ու հայտարարությունները շատ ավելի սինքրոնացան ու փոխլրացնող դարձան հայ–թուրքական շփումներից հետո։ Ակնհայտ է, որ հայ–ադրբեջանական գաղտնի բանակցությունների մոդերատորը Թուրքիան է։ Ասել է թե՝ մենք գործ ունենք ոչ թե հայ–թուրքական, այլ հայ–թուրք–ադրբեջանական բանակցությունների հետ, որտեղ Թուրքիան ու Ադրբեջանը պայմաններ են թելադրում Հայաստանին։ Նիկոլը բավարարում է այդ պայմանները՝ թուրք–ադրբեջանական զույգից ակնկալելով իր իշխանության պահպանում։
Հ.Գ.։ Կառավարության այսօրվա նիստում Նիկոլ Փաշինյանը կրկին խոսել է պատերազմի վտանգից ու քարոզել ռուս խաղաղապահների դեմ։
Դատելով ամենից՝ Նիկոլն ուռճացնում է պատերազմի վտանգը և առաջ տանում այն միտքը, որ արցախահայությունն անպաշտպան է, քանզի խաղաղապահները վատն են։ Նիկոլը դա անում է, որպեսզի Ադրբեջանին զիջումները հետագայում արդարացնի «կյանքեր եմ փրկել» դեմագոգիկ բանաձևով։

Совместная игра Пашинян-Алиев продолжается
Никол Пашинян и Ильхам Алиев 6-го апреля встретятся в Брюсселе. До этого состоялось заседание Совета безопасности РА, в ходе которого власти Армении коснулись угрозы этнических чисток в Арцахе и призвали Азербайджан… незамедлительно начать переговоры вокруг подписания мирного соглашения (фактически, предстоящая встреча сразу же последовала за призывом Никола – ай-ай-ай).
До этого министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и работающий спикером НС Ален Симонян посчитали приемлемыми предложенные Азербайджаном 5 принципов, через которые красной нитью проходит требование о признании Арцаха в составе Азербайджана. Николовцы согласились на это. Именно поэтому Арарат Мирзоян упорно не отвечает на вопрос о включении Арцаха в состав Азербайджана, фактически не исключая подобной перспективы.
Примечательно, что, когда замминистра ИД Армен Гевондян заявил в ходе заседания Комиссии НС по вопросам евразийской интеграции, что, как для гражданина РА, для него неприемлема перспектива пребывания Арцаха в составе Азербайджана, члены правящей фракции «Гражданский договор» Вагаршак Акопян, Ширак Торосян и Хачатур Сукиасян накинулись на замминистра, мол, не нужно здесь высказывать свое личное мнение. Хачатур Сукиасян пошел дальше и заявил, что турки и азербайджанцы для него – братские народы (по-видимому, чтобы сбалансировать слова замминистра и поддержать николовскую протурецкую линию).
Пропаганду оставления Арцаха в составе Азербайджана Никол Пашинян ведет уже давно. Официальный старт этой пропаганде был дан 10 ноября 2020-го – после принятия акта о капитуляции. Начиная с этого момента совместная игра Никола и Алиева стала неприкрытой.
Кстати, Никол и Алиев играют совместно не только в рамках программы «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак», но и на антироссийском направлении. Никол совершает нападки на российских миротворцев не хуже агитпропа Алиева. Это тоже входит в протурецкую повестку.
Интересно, что действия и шаги властей Армении и Азербайджана стали более синхронными и взаимодополняющими после армяно-турецких контактов. Очевидно, что модератором тайных армяно-азербайджанских переговоров является Турция. То есть мы имеем дело не с армяно-турецкими, а с армяно-турецко-азербайджанскими переговорами, в которых Турция и Азербайджан диктуют Армении условия. Никол выполняет эти условия, ожидая от турецко-азербайджанского тандема поддержки в вопросе удержания своей власти.
P.S. В ходе сегодняшнего заседания правительства Никол Пашинян снова говорил об угрозе войны и пропагандировал против российских миротворцев.
Судя по всему, Никол раздувает угрозу войны и продвигает идею о том, что армяне Арцаха беззащитны, поскольку плохи миротворцы. Никол делает это, чтобы оправдать впоследствии уступки Азербайджану в рамках демагогичной формулы «Я спас жизни».