Օրենք Մամիկոն Ասլանյանի կամ վանաձորցուն քվեից զրկելու մասին
Այսօր ՔՊ–ական խմբակցությունն Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ է նախաձեռնել։ Օրակարգում «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» օրենքում երկու ընթերցմամբ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցն է։
Առաջարկում են վարչապետին տալ Սահմանադրությունից չբխող լիազորություններ։ Օրենքի նախագծով ուզում են վաղաժամ դադարեցնել միավորված համայնքի ավագանու լիազորությունները, եթե ավագանու առաջին նիստը չի գումարվում լիազորությունները ստանձնելուց 20 օրվա ընթացքում: Լիազորությունների դադարեցումից հետո, ըստ նախագծի, ՀՀ վարչապետը նշանակում է համայնքապետի պաշտոնակատար՝ մինչև նոր ընտրություններով ավագանու նոր կազմի ձևավորումը:
Ինչպես հայտնի է, ՔՊ–ն ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ պարտվել է խոշոր համայնքներում։ Պարտությունից հետո սրանք բազմաթիվ ապօրինությունների ու ստվերային ճնշումների գնացին Վանաձորում, Վեդիում, Վարդենիսում, Թալինում, Գյումրիում և այլուր։ Կիրառվեցին տարբեր լծակներ՝ տեղերում ՀՀ քաղաքացու քվեն խմբագրելու և գողանալու համար։ Մասնավորապես՝ Վանաձորում Նիկոլ Փաշինյանը կալանավորման ճանապարհով գնաց։ Ապօրինաբար կալանավորեցին ու մինչև հիմա կալանքի տակ են պահում Մամիկոն Ասլանյանին, ով գործող քաղաքապետն էր և Վանաձորի ավագանու մեծամասնության քաղաքապետի նոր թեկնածուն։
Նիկոլենք, իրենց հաճախորդ Էդմոն Մարուքյանին ու մյուս կեղտոտ գործիքներին օգտագործելով, խոչընդոտեցին Ասլանյանի քաղաքապետ դառնալուն։ Վանաձորը մինչև հիմա չունի քաղաքապետ և դա այն պատճառով, որ Ասլանյանը չի կարողանում մասնակցել նիստերին ու քվեարկել։
ՔՊ–ն հիմա ուզում է «օրենքով» խլել վանաձորցու քվեն ու նոր ընտրություններ կազմակերպել՝ մինչև այդ Նիկոլին լիազորություն տալով համայնքապետ նշանակել։ Ասել է թե՝ այս օրենքը կարելի է նաև Մամիկոն Ասլանյանի անունով կոչել։ Ու եթե մի քիչ անկեղծ լինեին քայլարածները, ապա հենց այդպես էլ կգրեին՝ օրենք Մամաիկոն Ասլանյանի կամ այն մասին, թե ինչպես է գողացվելու վանաձորցու քվեն։

Закон о Мамиконе Асланяне или о лишении ванадзорцев их голосов
Сегодня парламентская фракция «Гражданский договор» инициировала внеочередное заседание Национального собрания. В повестке вопрос изменений в законе «Об органах местного самоуправления».
Проектом закона предлагается наделить премьера не вытекающими из Конституции полномочиями. Хотят предоставить возможность досрочного прекращения полномочий советов старейшин укрупненных общин, в которых первое заседание совета не проходит в течение 20 дней после наделения полномочиями. После этого, согласно проекту, премьер РА сможет назначить врио главы общины, пока путем новых выборов не будет сформирован новый состав совета старейшин.
Как известно, ГД проиграл на выборах ОМС в ряде крупных общин. После поражения они пошли на многочисленные беззакония и теневые давления в Ванадзоре, Веди, Варденисе, Талине, Гюмри и др. Были задействованы различные рычаги для редактирования и кражи голосов граждан РА. В частности, в Ванадзоре Никол Пашинян пошел на аресты. Незаконно был арестован и до сих пор удерживается под стражей Мамикон Асланян, который был действовавшим на тот момент мэром и новым кандидатом от большинства Совета старейшин Ванадзора.
Николовцы, использовав своего клиента Эдмона Марукяна и другие грязные инструменты, воспрепятствовали становлению Асланяна мэром города. У Ванадзора до сих пор нет своего главы, и всё это по той причине, что Асланян не может принять участие в заседании Совета старейшин и проголосовать.
ГД сейчас хочет «законодательно» отобрать голоса ванадзорцев и провести новые выборы, наделив до этого Никола полномочиями по назначению врио главы общины. Иными словами, этот закон можно назвать также законом имени Мамикона Асланяна. И будь мойшаговцы хоть немного искренни, то именно так и прописали бы – закон о Мамиконе Асланяне или о том, как будут украдены голоса ванадзорцев.