Անասունից մարդ դառնալու ճանապարհը
Մարդն անասունից տարբերվում է իր քաղաքականացմամբ։ Մարդը քաղաքական կենդանի է։ Սա էլ Արիստոտելն է ասել։
Մարդն անասունից տարբերվում է նաև իր պահանջմունքներով, հեռավոր ապագան կառուցելու կարողությամբ, երջանկության ձգտմամբ, աբստրակտ մտածողությամբ, ժամանակի ու տարածության ընդարձակ ընկալմամբ։
Եթե մարդը միայն ուտելու և չմեռնելու պահանջարկ ունենա, ապա կամաց–կամաց կվերածվի անասունի։ Քայլող, խոսող, ծիծաղող, ընտրություններին նախրապանի ցուցմամբ մասնակցող անասունի։
Մարդկային պահանջմունքները բազմազան են։ Դրանց դասակարգմամբ զբաղվել են բազմաթիվ գիտնականներ։ Մասնավորապես՝ Աբրահամ Մասլոուն։ Հայտնի է «Մասլոուի բուրգ» հասկացությունը։ Այդ բուրգում նշված են մարդկանց պահանջմունքներն՝ ըստ աճողականության։
Մասլոուի բուրգի ներքևի երկու աստիճաններում նշված պահանջմունքները «զրոյական» են։ Ֆիզիոլոգիական և անվտանգության պահանջմունքներն այն նվազագույնն են, որոնք ունեն ինչպես մարդիկ, այնպես էլ կենդանիները։
Կենդանին էլ է ուզում կուշտ լինել ու չխժռվել իրենից ուժեղի կողմից։ Մարդն էլ այդպիսի ցանկություն ունի։ Բայց մարդուն այլ բաներն են իսկական մարդ դարձնում։
Մարդանմանն իսկական մարդ է դառնում իր սոցիալական կապերով, արժանապատվության զգացումով, ազգային ինքնագիտակցությամբ, փառքի ու կատարելության ձգտմամբ, ինքնաիրացմամբ, հանրօգուտ աշխատանքով։
Օրվա իշխանություններն այնպիսի վիճակի մեջ դրեցին Հայաստանն ու Արցախը, հպարտ ու ոչ հպարտ քաղաքացիներին, որ ոմանք սկսել են մտածել բացառապես օրվա հացի ու անվտանգության մասին։ Ասել է թե՝ այս իշխանություններն ուզում են մարդկանց անասունի վերածել՝ վախեցնելով հետևյալ թեզերով՝
–մի՛ պայքարեք գործող իշխանությունների դեմ, որպեսզի պատերազմ չլինի,
–մի՛ ընդդիմացեք զիջումներին, որպեսզի պատերազմ չլինի,
–եկեք թուրքերի ու ադրբեջանցիների ուզածները տանք, որպեսզի պատերազմ չլինի,
–մի՛ ձգտեք երջանկության, այլ բավարարվեք լոկ ստամոսքը լցնելով ու այդ օրն էլ պատերազմից խուսափելով։
Խնդիրն այն է, որ այս ամենի քարոզին զուգահեռ ավելի քիչ մարդկանց ստամոքս է լցվում ու մեր երկիրն ավելի քիչ է անվտանգ դառնում։ «Խաղաղության աղավնի» ներկայացողներն իրականում պատերազմի ու պարտության խորհրդանիշներն են։ Հենց իրենք են պատերազմ բերել ու բերում։
Պետք է դուրս գալ այս վիճակից։ Չվախենալ, մերժել մարդկանց անասուն դարձնելու քաղաքականությունը։
Մարդն իրավունք ունի երջանկության ձգտել։ Խաղաղ ապրելը մարդու բնական ցանկությունն է ու ձգտումը, բայց դրան կարելի է հասնել միայն մարդ դառնալով՝ վերականգնելով հիշողությունը, կառուցելով սեփական ապագան, մեջքն ուղղելով, թշնամու կոշիկը չլիզելով ու միտքը շարժելով։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության համար մարդը տուգանքի մատերիալ է, իսկ անասունի վերածված մարդը՝ իշխանությունը պահելու մատերիալ։ Դա է պատճառը, որ նրանք ձգտում են անասունի վերածել մարդկանց։ Վերածել վախեցած ու կիսասոված անասունի։
Ճիշտը մարդ մնալն ու մարդ դառնալն է։ Այսինքն՝ իրավիճակը փոխելը, պայքարից չհոգնելը, ազգային «ես»–ը պաշտպանելը, հանրային «մենքի» մաս կազմելը։ Ի վերջո՝ արժանապատվություն ունենալը։
Դիմադրում ես անկմանը, ուրեմն գոյություն ունես։ Պայքարում ես հանուն քո ընտանիքի ու քո երկրի երջանկության, ուրեմն գոյություն ունես։ Ուրեմն մարդ ես, ոչ թե անասուն։

Путь от животного к человеку
Человек отличается от животного своей политикой. Человек – политическое животное. Это сказал Аристотель.
Человек отличается от животного также своими потребностями, способностью выстраивать далекое будущее, стремлением к счастью, абстрактным мышлением, объемлющим восприятием времени и пространства.
Если человек будет удовлетворять лишь потребность в еде и физическом выживании, то постепенно превратится в животное. В шагающее, смеющееся, участвующее в выборах по указанию пастуха животное.
Потребности человека многочисленны. Их классификацией занимались различные ученые. В частности, Абрахам Маслоу. Общеизвестно понятие «пирамида Маслоу». В этой пирамиде перечислены потребности человека по нарастающей.
Отмеченные в первых двух ступенях пирамиды Маслоу потребности являются «нулевыми». Физиологические потребности и потребность в безопасности – те необходимые, которые имеются как у человека, так и у животного.
Животное тоже хочет быть сытым и не съеденным более сильным. У человека аналогичное стремление. Однако настоящим человеком нас делают другие вещи.
Человекоподобный становится настоящим человеком в силу своих социальных связей, чувства достоинства, национального самосознания, стремления к славе и совершенству, самореализации, общеполезного труда.
Действующие власти ввергли Армению и Арцах, гордых и не столь граждан в такое состояние, что некоторые начали думать исключительно о насущном хлебе и безопасности. То есть эти власти хотят превратить людей в животные, запугивая их следующими тезисами:
–не боритесь с действующей властью, чтобы не было войны,
–не сопротивляйтесь уступкам, чтобы не было войны,
–давайте дадим туркам и азербайджанцам желаемое, чтоб не было войны,
–не стремитесь к счастью, а довольствуйтесь исключительно наполнением желудка и еще одним днем без войны.
Проблема в том, что, параллельно этой пропаганде, всё меньшему количеству людей удается наполнять свой желудок, а наша страна становится всё менее безопасной. Предстающие «голубями мира» в реальности являются символами войны и поражения. Именно они принесли и продолжают приносить войну.
Нужно выйти из этого состояния. Не бояться, отвергнуть политику по превращению людей в животных.
У человека есть право на счастье. Жизнь в мире – естественное желание и стремление человека, но добиться этого можно лишь став человеком: восстановив память, выстроив своё будущее, выпрямив спину, не пресмыкаясь перед врагом и рождая идеи.
Для власти Никола Пашиняна человек – материал для штрафования, а превратившийся в животное человек – материал для удержания власти. Именно поэтому они стремятся превратить людей в животное. В испуганное и полуголодное животное.
Верным в этой ситуации является оставаться и становиться человеком. То есть изменить ситуацию, не уставать от борьбы, отстаивать национальное «я», становиться частью общего «мы». Наконец, обладать достоинством.
Сопротивляешься падению, значит существуешь. Борешься во имя своей семьи и счастья своей страны, значит существуешь. Значит ты – человек, а не животное.