Ինչու է բլուրներ գրավում Ադրբեջանը
Ադրբեջանական վարքագծում օրինաչափություն կա։ Ալիև–Փաշինյան հանդիպումներից առաջ շփման գծում տեղի է ունենում լարվածության աճ։ Դրա նախաձեռնողն Ադրբեջանն է։
Նպատակը պարզ է՝ հոգեբանական ճնշում գործադրել Նիկոլ Փաշինյանի ու հայ ժողովրդի վրա՝ զիջումներ կորզելու նպատակով։
Այս անգամ ևս նույն սցենարը կրկնվեց։ Ադրբեջանը մտավ Փարուխ ու մի քանի դիրք գրավեց Քարագլխում։ Ռուսների միջամտությամբ Փարուխից ադրբեջանական զինվորները դուրս եկան, բայց դեռ մնում են Քարագլխում։
Շատերը խոսում են այն մասին, որ Քարագլուխը ռազմավարական նշանակություն ունի և Ադրբեջանը հենց այդ նպատակով է բլուր գրավել, բայց դա այդքան էլ այդպես չէ։ Քարագլուխն, իրոք, ռազմավարական նշանակություն ունի, բայց այլ տիպի պատերազմի դեպքում։ Հիմա Ալիևն այլ նպատակ է հետապնդում։
44–օրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ պատերազմն այլևս բլուր գրավելով չէ։ Բլուր գրավոցիի մարտավարությունը նույնիսկ Արցախյան 1–ին պատերազմում արդիական չի եղել։ Արբանյակային դիտարկումների ու անօդաչու թռչող սարքերի պարագայում ի՞նչ բլրի մասին է խոսքը։ Այդ ի՞նչ է ուզում տեսնել ու վերահսկել Ադրբեջանը Քարագլխից կամ Փարուխից, որ չի կարող անել ԱԹՍ–ի միջոցով։
Ադրբեջանի սադրանքներն ունեն դիվանագիտական ու հոգեբանական ֆունկցիաներ։ Ալիևը հաշվել է Նիկոլի ատամները և բռնել վախը։ Նա գիտի, որ Նիկոլը վախեցած է։ Լավ վախեցած։
Ալիևը 5 կետից բաղկացած սկզբունքներ է առաջարկել՝ տողատակերում Արցախը ներառելով Ադրբեջանի կազմի մեջ։ Նիկոլը, մեծ հաշվով, համաձայնել է դրան, բայց մի քիչ չեմուչում է անում, որ ժամանակ ձգի ու Թուրքիայից օգնություն ստանա, որ դա ծախի հայ ժողովրդի վրա ու սղացնի Արցախի հանձնելը։
Ալիևը, սակայն, չի ուզում ժամանակ տալ Նիկոլին, քանզի հասկանում է, որ եթե ռուս–ուկրաինական ճգնաժամը լուծվի ու ռուսների ձեռքն ազատվի, ապա կարող է հազար ու մի բան փոխվել։ Դա է պատճառը, որ Ալիևը շտապում է։ Շտապում է, որպեսզի Նիկոլից ստանա առավելագույնը դիվանագիտական–բանակցային դաշտում։
Նիկոլը՝ որպես վախեցած գործիչ, իր հերթին է վախեցնում ՀՀ քաղաքացիներին նոր պատերազմի ուրվականով, որպեսզի արդարացնի իր զիջումները։ Մինչդեռ լայնամասշտաբ պատերազմի վտանգ գոնե այս փուլում չկա։ Նիկոլը դիտմամբ է ուռճացնում թեման, որպեսզի իր զիջումները կրկին հիմնավորի «կյանքեր եմ փրկել» դեմագոգիայով։
Պատերազմից ու պարտությունից խուսափելու լուծումն ինչպես 2020–ի սեպտեմբերի 26–ից առաջ ու նոյեմբերի 9–ից հետո մեկն է՝ ազատվել պատերազմ բերած, վախեցած ու պարտված ղեկավարից։
Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումն էականորեն կփոխի մեր բանակցային դիրքերը և զգալիորեն կնվազեցնի պատերազմի հավանականությունը։ Նիկոլն իր վախերով ու զիջողականությամբ պատերազմ է բերում, որքան էլ որ անընդհատ խոսի խաղաղության մասին։

Почему Азербайджан захватывает высоты?
В поведении Азербайджана есть закономерность. В преддверии встреч Алиев-Пашинян на линии соприкосновения наблюдается рост напряженности, инициатором которой является Азербайджан.
Цель очевидна: оказать на Никола Пашиняна и армянский народ психологическое давление с целью получения уступок.
Данный сценарий был реализован и на этот раз. Азербайджан вошел в Парух и захватил несколько позиций на Караглухе. При вмешательстве русских азербайджанские солдаты были выведены их Паруха, но продолжают оставаться на Караглухе.
Многие говорят о том, что Караглух имеет стратегическое значение, и Азербайджан захватил этот холм именно с данной целью, но в реальности это не совсем так. Караглух, действительно, имеет стратегическое значение, но в случае иного рода войны. Сейчас Алиев преследует другую цель.
44-дневная война показала, что впредь война – это не просто захват высот. Тактика захвата холмов не была актуальна даже во время 1-ой Арцахской войны. О каких холмах идет речь в войне со спутниковым наблюдением и беспилотными летательными аппаратами? Что такого хочет контролировать и видеть Азербайджан с Караглуха или Паруха, чего не может сделать при помощи БПЛА?
Провокации Азербайджана имеют дипломатическую и психологическую функции. Алиев прекрасно изучил Никола и играет на его страхах. Он знает, что Никол испуган, причем хорошенько.
Алиев предложил содержащие 5 пунктов принципы, включив между строк Арцах в состав Азербайджана. Никол, по большому счету, согласен на них, но немного ломается, чтобы потянуть время и получить от Турции помощь с целью всучить ее армянскому народу и переварить сдачу Арцаха.
Однако Алиев не хочет давать Николу время, так как понимает, что в случае разрешения российско-украинского кризиса и высвобождения сил РФ многое может поменяться. Именно поэтому Алиев спешит. Спешит, чтобы выжать из Никола максимум на дипломатическо-переговорном поле.
Никол же, как испуганный деятель, запугивает в свою очередь граждан РА призраком новой войны, чтобы оправдать свои уступки. Между тем как угрозы широкомасштабной войны хотя бы на данном этапе пока нет. Никол намеренно раздувает тему, чтобы снова обосновать свои уступки демагогией «я спас жизни».
Единственным вариантом избежать войны и поражения (как до 26-го сентября и после 9 ноября 2020-го) является избавление от принесшего войну, испуганного и проигравшего руководителя.
Отстранение Никола Пашиняна существенно изменит наши переговорные позиции и ощутимо снизит вероятность войны. Никол приносит своими страхами и готовностью к уступкам войну, как бы непрестанно он ни говорил о мире.