Նիկոլ Փաշինյանն աշխարհաքաղաքական ճողվածք է ստացել
Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում է և պետք է հանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Կասկած չկա, որ նա ՌԴ նախագահի բոլոր առաջարկներին ասելու է «այո»։
Պուտինի ասածները վերաբերելու են Արցախին, հայ–ադրբեջանական ու հայ–թուրքական հարաբերություններին։
Կրեմլի համար կարևոր է Արցախի հայկական մնալը, քանզի միայն այդ դեպքում կարող է արդարացված լինել ռուսական խաղաղապահների, իրականում՝ ռուսական ռազմաբազայի ներկայությունը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Կրեմլի համար անընդունելի են այն բանակցությունները, որոնք ընթանում են Բրյուսելի հովանու ներքո, քանզի Բրյուսելից հետո Նիկոլ Փաշինյանը, ընդառաջ գնալով արևմտաթուրքական ուժերի առաջարկներին, հայտարարեց, որ Արցախի կարգավիճակի հարցում պետք է իջեցնել նշաձողը, քննադատեց ռուս խաղաղապահներին, իսկ նրա թիմակիցները խոսում են խաղաղապահների կազմի փոփոխության կամ ընդլայնման մասին։
Եթե Նիկոլը Մոսկվային ասի «այո», ապա դա նշանակում է, որ Բրյուսելին է ասելու «ոչ»։ Բայց խնդիրն այն է, որ նա Բրյուսելին, հետևաբար նաև՝ Անկարային ու Բաքվին, ասել է «այո»։ Այդ «այո»–ի հաստատման համար էր Շարլ Միշելի և ամերիկացիների ի հայտ գալը մոսկովյան այցի նախաշեմին։ Նրանք իրենց զանգերով ու հայտարարություններով հիշեցնում էին Նիկոլին իրենց պայմանավորվածությունների մասին։
Ամենամեծ «այո»–ն Նիկոլն ասել է Անկարային ու Բաքվին՝ բավարարելով նրանց բոլոր նախապայմանները։
Հիմա թե ինչպես է այս բոլոր «այո»–ների տակից դուրս գալու աշխարհաքաղաքական մարմնավաճառի վերածված Նիկոլ Փաշինյանը, դժվար է պատկերացնել։ Մեկ բան հստակ է՝ նրա «այո»–ների զոհը դարձել են Հայաստանն ու Արցախը։ Նա «այո» է ասում բոլորին՝ ձգտելով պահել իշխանական աթոռը, և «ոչ» ասում Հայաստանին ու Արցախին։

Никол Пашинян получил геополитическую грыжу
Сегодня Никол Пашинян в Москве и должен встретиться с президентом РФ Владимиром Путиным. Несомненно, он скажет «да» всем предложениям президента РФ.
Слова Путина будут касаться Арцаха, армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений.
Для Кремля важно, чтобы Арцах оставался армянским, поскольку лишь в этом случае может быть оправданным присутствие там российских миротворцев, а в реальности – российской военной базы. Это, в свою очередь, означает, что для Кремля неприемлемы те переговоры, которые проходят под эгидой Брюсселя, так как после недавней встречи в Брюсселе Никол Пашинян, пойдя навстречу предложениям западно-турецких сил, заявил, что нужно опустить планку в вопросе статуса Арцаха, раскритиковал российских миротворцев, а члены его команды говорят об изменении или расширении состава миротворцев.
Если Никол скажет Москве «да», то это будет означать «нет» Брюсселю. Однако проблема в том, что он уже сказал «да» Брюсселю, а значит – также Анкаре и Баку. Именно с подтверждением этого «да» и связано появление Шарля Мишеля и американцев накануне московского визита. Своими звонками и заявлениями они напоминали Николу о договоренностях.
Самое больше «да» Никол сказал Анкаре и Баку, удовлетворив все их предусловия.
И теперь трудно сказать, как будет выбираться из-под всех этих «да» ставший геополитической проституткой Никол Пашинян. Одно очевидно: жертвами его «да» стали Армения и Арцах. Он говорит всем «да», стремясь удержать свое кресло, и высказывает «нет» Армении и Арцаху.